– Za ovaj vikend, spremili smo vam jednu jako zanimljivu temu, a koja je povezana sa svakodnevnim životom. Govorićemo o novcu, koji je danas postao primaran za sve. Jednostavno, bez novca nema života, a htjeli mi to priznati ili ne, bez novca se ne može funkcionisati….

Kada se prakticira mjesecima ili čak godinama, ovo ponašanje može rezultirati slabljenjem i eventualnim otkazivanjem sfinktera, što može dovesti do želučane kile. Iako možda nismo uvijek svjesni, brzo uzimanje većih porcija hrane može uzrokovati različite probleme, od kojih neki mogu biti vrlo ozbiljni.

Donosi to dr. Predrag Dugalić, gastroenterolog i pionir u endoskopskom liječenju bolesti jednjaka, otkrio je na Instagramu. – Što se događa kada brzo jedemo? Jednjak prolazi kroz otvor dijafragme i dolazi do želuca. Kada se veliki komadi hrane naglo unesu u želudac, oni vrše pritisak na mišićni sfinkter koji se nalazi unutar dijafragme. Liječnik navodi da ako ovakvo ponašanje potraje nekoliko mjeseci ili čak godina, sfinkter može oslabiti i na kraju zakazati. Ovaj problem je poznat kao želučana kila, budući da uključuje pomicanje organa iz jedne tjelesne šupljine u drugu; konkretno, iz trbušne šupljine u prsnu šupljinu.

Početna indikacija ovog stanja javlja se kada se dio želuca pomakne u prsa, što rezultira povećanjem zraka i posljedično češćim podrigivanjem. Dr. Dugalić pojašnjava da se povrat želučane kiseline u jednjak može doživjeti kao povišena kiselost. Ako ovo stanje potraje dulje vrijeme, može se razviti upala jednjaka. Izloženost živčanih završetaka u sluznici jednjaka želučanoj kiselini može dovesti do toga da pacijenti dožive osjećaj pečenja zbog povećane kiselosti.

Osim toga, rastegnut želudac može vršiti pritisak na srce, potencijalno uzrokujući srčane aritmije, uključujući ubrzani rad srca. Često se pacijenti prvo posavjetuju s kardiologom u vezi problema sa srčanim ritmom ili osjećajem preskakanja otkucaja (ekstrasistola) prije nego što budu upućeni na našu skrb. Objašnjava da je izraz za ovaj skup simptoma povezanih s gastrointestinalnim i srčanim problemima gastrokardijalni sindrom. Kada je želudac pun, može vršiti pritisak na pluća, osobito ako su već oslabljena.

S druge strane, rastegnut želudac također može dovesti do pritiska u plućima, što za posljedicu ima poteškoće s disanjem. “Sfinkter se pokušava otvoriti kontrakcijama jednjaka, zbog čega se mnogi pacijenti osjećaju kao da im je ‘knedle’ zapela u grlu. Povremeno se refluks kiseline penje do grla, potencijalno iritirajući krikofaringealnu hrskavicu unutar grkljana, što može dovesti do Zbog toga se pojedinci često obraćaju pulmologu, koji ih potom upućuje u našu ordinaciju ili ORL specijalistima.

DODATNI TEKST

Ovakvo ponašanje tijekom duljeg razdoblja, bilo mjesecima ili godinama, može rezultirati slabljenjem i eventualnim otkazivanjem sfinktera, što može pridonijeti stvaranju želučane kile. Iako možda nismo svjesni, brzo uzimanje velikih količina hrane može uzrokovati niz problema, od kojih neki mogu biti vrlo ozbiljni. Ovu je spoznaju na Instagramu podijelio dr. Predrag Dugalić, gastroenterolog i inovator u endoskopskom liječenju bolesti jednjaka. – Što se događa kada brzo jedemo? Dijafragma ima otvor kroz koji jednjak prolazi prije nego što stigne u želudac. Kada se veliki komadi hrane brzo konzumiraju, mišićni sfinkter smješten unutar dijafragme doživljava pritisak. Liječnik objašnjava da ako ovaj obrazac potraje mjesecima ili čak godinama, sfinkter može oslabiti i naposljetku doći do kvara.

Ova situacija se naziva želučana kila, jer uključuje pomicanje organa iz jedne tjelesne šupljine u drugu; konkretno, iz trbušne šupljine u prsnu šupljinu. Prvi pokazatelj da se dio želuca pomaknuo iz trbušne šupljine u prsni koš je podizanje zraka, što rezultira češćim podrigivanjem. Dr. Dugalić napominje da se povrat želučane kiseline u jednjak može doživjeti kao povišena kiselost. Ako ova situacija potraje dulje vrijeme, može doći do upale jednjaka. Kada živčani završeci u sluznici jednjaka dođu u kontakt sa želučanom kiselinom, pacijenti mogu doživjeti osjećaj pečenja popraćen povećanom kiselošću.

Kada osjetite bol u srcu, važno je imati na umu da prošireni želudac može vršiti pritisak na srce, što potencijalno može dovesti do srčanih aritmija, uključujući ubrzane otkucaje srca. Pacijenti često traže kardiologa zbog problema sa srčanim ritmom ili osjećaja preskakanja srca (ekstrasistola) prije nego što budu upućeni na našu skrb. Taj skup simptoma, koji povezuje gastrointestinalne i srčane tegobe, naziva se, pojašnjava, gastrokardijalnim sindromom.

Osim toga, pun želudac također može vršiti pritisak na pluća, osobito kada su već oslabljena. S druge strane, pun želudac može vršiti pritisak na pluća, što dovodi do poteškoća s disanjem kod nekih osoba. Gastroenterolog objašnjava: “Kontrakcije jednjaka pokušavaju otvoriti sfinkter, zbog čega se mnogi pacijenti osjećaju kao da im je ‘knedle’ zapela u grlu. Povremeno refluks kiseline može doći do grla, iritirajući krikofaringealnu hrskavicu u grkljanu, što rezultira kod dugotrajnog suhog kašlja ljudi često traže pomoć pulmologa, koji ih onda upućuje ili kod nas ili kod ORL specijalista.

Preporučeno