Kao što i možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo o sve učestalijim razvodima u današnje vrijeme. Na društvenim mrežama svakodnevno možemo da pronađemo i šokantne razloge zašto neka žena napusti svoga supruga ili obrnuto. Isti taj Facebook je postao veliki krivac za nevjeru u jednoj bračnoj zajednici, a pšo tom pitanju se i ne može baš puno učiniti. 

 

Priča o Teofiku, mještaninu malog sela Vrnajevići kod Đurđevika u Bosni, potresla je cijelu regiju. Služi kao jasan podsjetnik koliko sudbina može biti hirovita. Teofik je hrabro progovorio o izvanrednim okolnostima koje okružuju njegova sina. Nakon više od deset godina braka, njegova se šogorica odlučila ponovno udati za susjedu, ostavivši za sobom dvoje male djece.

Teofil je otkrio da njegov sin i žena žive zajedno i imaju dvoje djece. U braku su bili 11 do 12 godina. No, jednog dana, dok je Teofil bio na poslu, ona je iznenada otišla, odvela djecu u školu i udala se za susjeda preskočivši njihovu ogradu.

Ističući iznimnost svojih unuka, s ponosom napominje kako je jedna trenutno u prvoj godini srednje škole, dok je druga u sedmom razredu. Preuzimajući odgovornost na sebe, njegov sin brine o njihovoj dobrobiti, a snaha stanuje u susjednoj kući. Iako je sin vrijedan u poslu, glavni fokus je na tome da im supruga, koja nije dobro, priprema obroke. Potražnja je tolika da dnevno trebaju najmanje dvije štruce kruha, kako pojašnjava.

U našem istraživanju reakcija Balkana na ovaj narativ, istražili smo motive koji stoje iza odluka žena da napuste svoje supružnike. Naše istraživanje otkrilo je tri prevladavajuća čimbenika: 1. Uporno zanemarivanje.

Kad se žene osjećaju zapostavljene od strane svojih partnera, često se uzbune i pitaju jesu li ljubav i privlačnost njihovih muževa prema njima smanjene. U početku se trude riješiti problem i razumjeti njegov temeljni uzrok. Međutim, ako se ne postigne zadovoljavajuće rješenje, utjehu mogu potražiti negdje drugdje. Osim toga, moguće je da njihovo nezadovoljstvo proizlazi iz nedostatka seksualnog ispunjenja.

Na čelu popisa, ovaj razlog obično ostaje skriven od pogleda.

3. Plaćanje unaprijed

Jedan važan aspekt naše misije je vraćanje zajednici. Vjerujemo u moć pomaganja drugima i pozitivnog utjecaja. Naša je odgovornost koristiti svoje resurse i utjecaj kako bismo podržali one kojima je pomoć potrebna.

Bilo da se radi o dobrotvornim donacijama, volontiranju našeg vremena ili partnerstvu s lokalnim organizacijama, predani smo stvaranju razlike. Shvaćamo da uzvraćanjem ne samo da poboljšavamo živote drugih, već i stvaramo efekt mreškanja ljubaznosti i suosjećanja.

Potičemo članove našeg tima da se uključe i pridonesu ciljevima koji ih zanimaju. Od organiziranja prikupljanja sredstava do sudjelovanja u događajima u zajednici, nastojimo biti aktivni sudionici u stvaranju boljeg svijeta.

Čvrsto vjerujemo da vraćanje nije samo jednokratan čin, već doživotna obveza. Naša je dužnost pomoći u izgradnji jačih zajednica, osnažiti pojedince i stvoriti pravednije društvo. Zajedno možemo ostvariti trajan utjecaj i inspirirati druge da učine isto.

Mnoge žene, nakon što su ih muževi izdali i prevarili, trude se nastaviti sa svojim životom kao da se ništa nije dogodilo. Međutim, često postoji poriv za traženjem odmazde. Zanimljivo je da se ta želja za osvetom često navodi kao primarni motiv koji stoji iza žena koje se upuštaju u nevjeru, kao što mnogi priznaju.

U ostalim vijestima:

Ayesha Vardag, istaknuta britanska odvjetnica za razvode, poznata kao ‘div za razvode’, podijelila je svoje uvide u prevladavajuće probleme zbog kojih parovi traže njezine pravne usluge. Prema Vardagu, jedan od primarnih uzroka razvoda je pogrešno rukovanje tehnologijom, gdje partneri nailaze na neprikladne poruke, fotografije ili aplikacije na zajedničkim platformama u oblaku. Ipak, Vardag naglašava da je najčešći razlog razvoda braka postupno udaljavanje supružnika tijekom vremena. “Oni gube fokus na brak i jedno na drugo. To se može dogoditi u svakoj vezi, bez obzira na njezinu početnu snagu”, potvrđuje ona. Govoreći za Mirror, ona je izjavila: “Uvijek kažem da se razvodi uglavnom događaju kada shvatite da osoba s kojom ste u braku više nije osoba s kojom ste se u početku vjenčali.” U današnjem svijetu, dodaje Vardag, značajan izazov proizlazi iz pretjerano visokih troškova života i stagnacije tržišta nekretnina. Posljedično, čak i nakon razvoda, pojedinci se često nađu zarobljeni u istom kućanstvu kao i njihovi bivši partneri.

Prema Ayeshi, koja je i sama razvedena, za pojedince može biti izazov ili vratiti se roditeljima ili preseliti sa svojom odraslom djecom. Ona naglašava važnost priznanja da se odnosi prirodno razvijaju nakon zaključenja braka i da nikoga ne treba kriviti za tu promjenu. Ayesha dalje objašnjava da je u današnjem modernom dobu sve teže održati brak, posebno imajući u vidu da se životni vijek može produljiti i do jednog stoljeća. S tako dugim vremenskim rasponom pred nama, postaje bitno pronaći kompatibilnost s drugom osobom dok ona napreduje kroz različite faze života. Ukratko, Ayesha naglašava složenost održavanja doživotnog partnerstva u današnje vrijeme.

Ipak, ističe da razvod braka ne bi trebao značiti završetak, već početak nove faze kako u međuljudskim vezama tako iu samootkrivanju. “Nakon razvoda, moguće je održati prijateljski odnos s našim bivšim partnerom i njegovati ispunjenu i skladnu egzistenciju. To podrazumijeva profesionalni razvoj, stvaranje novih veza i izdvajanje odgovarajućeg vremena i slobode za nove interese”, objasnila je.

Preporučeno