– Krpelji su jako opasni, ako se ne primjeti na vrijeme, i ne reaguje na vrijeme. Kada se on zaglibi pod kožu, onda ga je jako teško istjerati, ali postoji par prirodnih trikova, kako da ih se oslobodite…..

Kada se krpelj zakači za kožu, osobito na tjemenu ispod kose, mogu se pojaviti značajni problemi. Upravo zbog toga je ključno reagirati brzo i temeljito pregledati sva područja na koja se ovaj sićušni napadač mogao uhvatiti nakon boravka na otvorenom. Sasvim je uobičajeno osjetiti značajnu nelagodu kada se krpelj zakači za našu kožu. Uklanjanje ovih malih parazita često može biti izazovan pothvat. U ovom detaljnom vodiču opisat ćemo jednostavnu i učinkovitu tehniku ​​za sigurno vađenje krpelja. Kao što je prethodno navedeno, krpelji predstavljaju značajan problem.

Zadatak njihovog uklanjanja može biti prilično težak, a čak i nakon što se izvade, još uvijek postoji mogućnost njihove dugotrajne prisutnosti na tijelu. U ovoj konkretnoj situaciji, ključno je biti oprezan u pogledu rizika povezanih s upornim krpeljima. Ovi paraziti mogu prenijeti niz bolesti, povećavajući rizik od infekcije i za ljude i za životinje. Radi vaše osobne sigurnosti, preporučuje se da se obratite stručnjaku u klinici za pomoć pri uklanjanju predmeta.

Nadalje, nošenje prikladne obuće je ključno i trebali biste se suzdržati od hodanja bosi po visokoj travi ili šumovitim područjima kako biste zaštitili svoja stopala. Za učinkovito uklanjanje krpelja obilato pospite solju mjesto na kojem se nalazi krpelj, a zatim upotrijebite vlažnu vatu. Ova tehnika će uzrokovati prirodno odvajanje krpelja unutar otprilike 20 minuta. Ako želite provjeriti prisutnost ove bolesti, laboratorijsko testiranje može se provesti kao opcija. Unatoč tome, preporuča se konzultirati se sa zdravstvenim radnicima u vezi s postupkom ekstrakcije. Kada uronite u prirodne sredine, osobito u područjima s kraćom vegetacijom, povećava se vjerojatnost susreta s krpeljima.

Krpelji pokazuju jasan sezonski obrazac aktivnosti, dostižući najveću gustoću populacije tijekom travnja, svibnja i lipnja, što obuhvaća proljeće i početak ljeta. Ipak, ovisno o okolišnim čimbenicima i prevladavajućoj klimi, krpelji se mogu naći iu ranu jesen. Oni koji se redovito bave aktivnostima na otvorenom ili rade u sredinama u kojima su krpelji rašireni — poput šumara, šumarskih radnika, vojnika, planinara, lovaca, planinara i turista — izloženi su povećanom riziku od susreta s ovim štetočinama.

Nakon uboda krpelja, važno je ostati na oprezu zbog mogućih znakova koji bi se mogli pojaviti nakon 2 do 30 dana. Jedan od takvih znakova je razvoj okruglog ili ovalnog crvenila na mjestu ugriza, koje teži porastu i obično premašuje 5 cm u promjeru. Ovo crvenilo može trajati dulje vrijeme, često traje nekoliko tjedana, dok se središte postupno smanjuje, stvarajući jasnu granicu. Uočite li ove izražene promjene na koži nakon ugriza krpelja, važno je da se bez odgađanja obratite svom odabranom liječniku. Kako bi se osigurala maksimalna sigurnost i spriječili neželjeni susreti, preporučljivo je ostati na označenim stazama i oduprijeti se porivu da se krećete kroz gusto raslinje ili sjednete na tlo ili u grmlje.

Osim toga, izbjegavajte stavljati odjeću izravno na biljke ili tlo. Kako biste se dodatno zaštitili od krpelja, nanesite repelente na svu izloženu kožu, a po potrebi i na odjeću. Za postizanje optimalne učinkovitosti neophodno je pomno poštivanje smjernica proizvođača. Prilikom ponovnog ulaska u zatvoreni prostor, neophodno je izvršiti sveobuhvatan pregled odjeće i tijela kako bi se otkrili svi krpelji koji bi se mogli sakriti. Brzo uklanjanje ovih parazita je kritično važno.

Srećom, obično ima dovoljno vremena za provođenje ovog pregleda, jer krpelji često lutaju nekoliko sati nakon što prvi put slete na domaćina, pažljivo tražeći najbolje mjesto za prihvat i početak hranjenja. Pri ponovnom ulasku u civilizaciju nužno je presvući se i temeljito pregledati cijelo tijelo. Korištenje ogledala ili pomoć druge osobe jamči da će čak i manje vidljiva područja biti pedantno provjerena. Posebno se usredotočite na područja s povećanom osjetljivošću kože, kao što su potiljak, vrat, stražnji dio ušiju, prepone, prsa, ispod pazuha, područje iza koljena i stidna regija.

Preporučeno