Nakon što je otkrio predmet na njihovom tavanu, francuski par prodao ga je na aukciji za 150 eura. Međutim, kasnije je otkriveno da je predmet bila afrička maska ​​koja vrijedi milijune eura. Par sada pravnim putem traži dio zarade ostvarene aukcijom. U međuvremenu, kulturni zagovornici tvrde da masku treba vratiti u Gabon. Na sudu francuski par koji je sada u mirovini traži dio zarade od afričke maske koju su prodali trgovcu rabljenim robama za 150 eura. Maska je kasnije prodana na aukciji za nevjerojatnih 4,2 milijuna eura.

Otkriće maske na tavanu pokrenulo je brojne upite o krađi afričke kulturne baštine od strane kolonijalne Francuske. Aktivisti pozivaju da se rijedak artefakt vrati u Gabon umjesto da se proda novom vlasniku. Par, koji je ostao neimenovan, ali navodno ima 88 i 81 godinu, živi u departmanu Er et Loire u jugozapadnom dijelu Pariza. Nedavno su donijeli odluku da prodaju svoju kuću za odmor koja se nalazi u Garsu, koji se nalazi u južnoj regiji Francuske. Kao rezultat toga, morali su počistiti svoj tavan. Tijekom procesa došli su do trgovca rabljenim proizvodima koji je kupio razne predmete, među njima i drvenu masku koja je skupljala prašinu na tavanu.

U razdoblju kolonijalizma, djed vlasnika kuće bio je guverner Afrike. Maska koja je trenutno u posjedu vlasnika nekada je bila u njegovom vlasništvu i od tada se prenosi kroz obitelj. Nakon pola godine privremeni partneri ostali su u šoku kada su naišli na vijest o aukciji održanoj u Montpellieru. Na aukciji se, kako se ispostavilo, rasprodavala rijetka i dragocjena maska ​​iz 19. stoljeća koju je izradio narod Fang iz Gabona. Maska je bila predmet tako velike vrijednosti da je zamalo uzrokovala da par izgubi ravnotežu i ispadne sa svojih sjedala. Pregledavajući fotografiju, sa sigurnošću su mogli identificirati masku. Rečeno je da je jedinstveni stil izrade maske poslužio kao izvor inspiracije za renomirane umjetnike kao što su Pablo Picasso i Amedeo Modigliani. Također je otkriveno da u svijetu postoji samo desetak maski ove vrste.

U katalogu za aukciju navedeni su detalji o podrijetlu maske. Prema navedenim informacijama, masku je dobio rođak čovjeka koji je prodaje na aukciji, Rene-Victor Edward Maurice Fournier (1873.-1931.). Francuski kolonijalni guverner nabavio je masku 1917., iako točne okolnosti nisu poznate. Nagađa se da je na njega možda naišao tijekom turneje u Gabonu. Nedavna prodaja određene maske izazvala je popriličnu pomutnju unutar umjetničke zajednice, potaknuvši uzbunu među profesionalcima. Prema riječima predstavnika aukcijske kuće, ova vrsta maski još je rijetkija od djela Leonarda da Vincija – poznato je da postoji samo 10-12 maski koje su izradili različiti majstori naroda Gabonese Fang. Ova informacija otkrivena je tijekom intervjua za francusku televiziju.

Tijekom aukcije u ožujku 2022. maska ​​je prvotno procijenjena na približno 300.000 eura. No, u konačnici je prodana za 4,2 milijuna eura anonimnom kupcu koji je sudjelovao u telefonskom nadmetanju. Aukcija, na kojoj se prodavala gabonska maska, naišla je na neodobravanje članova gabonske zajednice koji žive u južnom dijelu Francuske. Zajednica je protestirala, navodeći da se aukcija nije trebala održati i da se maska ​​mora vratiti u Gabon.

U utorak je slučaj umirovljenog para saslušan na sudu u gradu Aleu. Njihovi odvjetnici tvrdili su da bi par trebao dobiti prihod od aukcije jer su nepravedno nadoknađeni sa samo 150 eura za masku. Prema riječima Frederika Manse Žafrea, pravnog zastupnika para, oni nikada ne bi pristali na tako nisku cijenu da su znali koliko je predmet prava rijetkost. “Da budem iskren,” izjavio je francuskim medijima u listopadu, “moji klijenti nikada ne bi prodali masku za tu cijenu da su znali da je riječ o iznimno neobičnom komadu.

 

Preporučeno