– Za danas jedna tema, koja je povezana sa demencijom koja je veliki problem ljudi koji pređu već 60 godinu života. Jako je opasna stvar, ako ta osoba živi sama i nema nekoga da se brine o njemu ili njoj. Mi danas govorimo o nekim simptomima ove teške bolesti….

“Važno je napomenuti da demencija nije zasebna bolest, već širok pojam koji obuhvaća niz simptoma povezanih s gubitkom pamćenja i kognitivnim padom, koji mogu značajno utjecati na svakodnevno funkcioniranje osobe”, objasnio je. Iako trenutno ne postoji poznati lijek za demenciju, rano prepoznavanje simptoma i dalje je ključno. Prema Healthlineu, moguće je odgoditi napredovanje demencije i očuvati kognitivne funkcije na dulje vrijeme uz brzu dijagnozu i odgovarajuće liječenje. Mogućnosti liječenja uključuju lijekove, kognitivni trening i terapiju.

Određeni znakovi demencije mogu se očitovati godinama prije službene dijagnoze, a dok su gubitak pamćenja i zbunjenost obično povezani s bolešću, suha usta služe kao potencijalni, ali neuobičajeni pokazatelj kognitivnog pada. Opće je poznato da demenciju često karakterizira povećana zaboravnost, a suha usta potencijalno mogu poslužiti kao rani znak upozorenja. Raymond Dacillo, direktor operacija zdravstvenih usluga u C-Careu, objašnjava da iako suha usta nisu prevladavajući rani znak demencije, mogu poslužiti kao početno upozorenje.

  • Osobe s nedijagnosticiranom demencijom mogu imati problema s pijenjem vode, što može doprinijeti smanjenju proizvodnje sline i rezultirati suhim ustima. Osim prirodnog napredovanja demencije, postoje različiti čimbenici koji mogu pridonijeti brzom pogoršanju određenih simptoma demencije. Jeste li primijetili nagle promjene u ponašanju, halucinacije ili povlačenje iz društvene interakcije? Kada dođe do iznenadnog pada kao što je ovaj, to je često pokazatelj drugih stanja i poremećaja, od kojih se mnogi mogu učinkovito liječiti.

Stanja kao što su depresija, nedostatak osnovnih hranjivih tvari, štetni učinci lijekova i emocionalni stres mogu manifestirati simptome koji se mogu zamijeniti s ranim znakovima demencije, kao što su poteškoće s komunikacijom, pamćenjem i promjenama u ponašanju. Osim toga, simptomi koji podsjećaju na demenciju mogu nastati zbog vrućice ili kao rezultat imunološkog odgovora vašeg tijela na infekciju, kao što je nedavna globalna epidemija koronavirusa. Ako dođe do iznenadnih promjena u ponašanju, kao što je povećana ljutnja ili zbunjenost, to može ukazivati ​​na drugačiji temeljni problem, a ne na brzo slabljenje bolesti.

Starije osobe često osjećaju nelagodu zbog zatvora ili infekcija mokraćnog sustava, što može utjecati na ponašanje. Jedan od uobičajenih primjera je nedostatak vitamina D, neophodnog za zdravlje kostiju i mišića, posebno ključnog za osobe s demencijom koje se bore s koordinacijom i ravnotežom. Ako se ovi simptomi pogoršaju ili padovi postanu češći, to bi mogao biti znak nedostatka vitamina D, a ne ubrzanog napredovanja demencije. U sljedećem odjeljku pružamo prave ilustracije kako se očituje brzi pad demencije, na temelju osobnih susreta naših članova u online zajednici podrške, kojoj ste uvijek dobrodošli pridružiti se.

Kod starijih osoba, osobito onih s demencijom, vrlo je često da dožive padove. U slučaju da osoba s demencijom padne i zadobije ozljedu glave, njezini se simptomi mogu pogoršati. Osobe koje pate od Alzheimerove demencije često pokazuju poseban hod poznat kao “pačji hod”, gdje počnu micati nogama dok hodaju i često se zapetljaju, što dovodi do padova.

Ključno je osigurati sigurnost svih površina u domu na koje osoba može potencijalno pasti, uključujući uklanjanje tepiha i drugih potencijalnih opasnosti. Redovita konzumacija nezdrave hrane potencijalno može štetno utjecati na pamćenje i pogoršati trenutno stanje bolesti. Primarni prijestupnici u nečijoj prehrani koji imaju tendenciju da imaju negativan učinak na funkciju mozga uključuju namirnice poput slatkiša, grickalica, slatkih napitaka, bijelog brašna i prekomjerne konzumacije alkohola. Nije neuobičajeno da osobe s demencijom stalno žude za hranom zbog svoje zaboravnosti u pogledu prethodnih obroka.

U nastojanju da utaže njihovu glad i prestanu s njihovim upornim zahtjevima, članovi obitelji često pribjegavaju ponudi im grickalice. Međutim, preporučljivo je zamijeniti ove nezdrave opcije hranjivim alternativama kao što su svježe voće i drugi zdravi grickalice. Obitelji često primjećuju iznenadni pad kod svojih voljenih s demencijom nakon što su smješteni u starački dom ili primljeni u bolnicu. Utjecaj promjene okoline na osobe s demencijom ne može se precijeniti, zbog čega naglašavamo važnost održavanja dosljedne rutine za njih.

  • Međutim, bitno je napomenuti da ovo pogoršanje ne mora biti trajno. Nakon što se naviknu na novo okruženje, postoji mogućnost da će se vratiti u prijašnje stanje. Osim toga, pojava psihijatrijskih simptoma kod osoba s demencijom, uključujući anksioznost, promjene raspoloženja, kognitivni pad i psihotični simptomi mogu biti povezani s određenim čimbenicima rizika kao što su nedavna žalost, preseljenja ili rastave.

Preporučeno