– Riba je definitivno jako zdrava, i pokazalo se na jako puno primjera da osobe koje je konzumiraju puno više od crvenoga mesa da su puno zdravije. Mi danas govorimo o sardinama, i koliko su one zapravo zdrave…

Sardine su poznate po svojim brojnim zdravstvenim prednostima, a Američka udruga za srce i kardiovaskularne bolesti ih je priznala kao izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina. Unatoč tome, neki bi pojedinci trebali biti oprezni kada konzumiraju ovu hranjivo bogatu morsku hranu, osobito u pogledu sardina u konzervi. Tko se treba kloniti sardina? Osobe s visokim krvnim tlakom: Sardine u konzervi imaju visok sadržaj natrija. Jedna limenka može sadržavati otprilike jednu trećinu dnevne preporučene granice soli, što predstavlja potencijalni rizik za one koji pate od hipertenzije.

  • Osobe koje pate od gihta trebaju se kloniti hrane koja obiluje tvarima koje se razgrađuju u mokraćnu kiselinu. Sardine, kao masna riba, imaju posebno visok udio ovih spojeva. Osobe sklone bubrežnim kamencima: Na stvaranje bubrežnih kamenaca može utjecati povišena razina natrija koja se nalazi u sardinama. Osim toga, mokraćna kiselina, koja je također odgovorna za giht, može igrati ulogu u ovom stanju.

Zaključak Iako su sardine izvrstan izvor esencijalnih hranjivih tvari i mogu uvelike pomoći mnogim dijetama, osobe s određenim zdravstvenim problemima trebaju postupati pažljivo. Ključno je uzeti u obzir osobne zdravstvene zahtjeve i ograničenja pri odabiru sardina, osobito onih u konzervama. Konzerviranjem se hrana konzervira i čini sigurnom za konzumaciju, posebno namirnice koje su podložne razvoju različitih patogena, a tijekom tog procesa hrana se podvrgava sterilizaciji. Prema riječima nutricionista dr. Jesa Kordinga, stručnjaci na tom području sardine smatraju najzdravijom opcijom među konzerviranom hranom.

Druge riblje konzerve također služe kao ekonomičan i održiv izvor proteina koji zahtijeva minimalnu pripremu ili kuhanje, prenosi Espreso. Ističe da uključivanje konzervirane ribe u prehranu nudi niz zdravstvenih prednosti. Prema dr. Kordingu, sardine u konzervi obično sadrže niže razine žive u usporedbi s raznim drugim ribama i smatraju se jednom od najboljih opcija morskih plodova, osobito kada svježa riba nije opcija. Dr. Kording dalje objašnjava da konzumacija sardina omogućuje unos značajnih količina proteina, vitamina D i protuupalnih omega-3 masnih kiselina, dok maslinovo ulje doprinosi korisnim mononezasićenim mastima za zdravlje srca.

Nutricionisti predlažu da u svoju tjednu prehranu uključite dva do tri obroka riblje konzerve, bilo da je u kombinaciji s tjesteninom, da jedete sami ili da je dodate različitim salatama. Prema njegovim riječima, nedvojbeno je riječ o sardinama u konzervi ili jednostavno sardinama, uz druge vrste ribljih konzervi koje služe kao ekonomičan izvor proteina. Također su održivi i zahtijevaju minimalno vrijeme pripreme ili kuhanja. Uključivanje riblje konzerve u vašu prehranu nudi mnoštvo zdravstvenih prednosti. “Konzervirane sardine općenito sadrže manje žive u usporedbi s raznim drugim ribama i smatraju se jednom od najboljih opcija morskih plodova, osobito kada svježe alternative nisu dostupne”, izjavio je Cording.

  • Objašnjava da uključivanjem ove hrane unosimo značajne količine proteina, vitamina D i protuupalnih omega-3 masnih kiselina, dok maslinovo ulje doprinosi mononezasićenim mastima zdravim za srce. Prema zdravstvenim smjernicama, pojedinci bi trebali ciljati na dvije do tri porcije ribe s niskim sadržajem žive svaki tjedan, a Cording predlaže da je za međuobrok kombinirate s tjesteninom, sirom ili krekerima, prenosi Večernji list. “Uživam ih zgnječiti vilicom i dodati u salatu”, podijelio je Cording s Mind Body Greenom, ističući da postoje brojne druge metode za uključivanje sardina u konzervi u vaše obroke.

Preporučeno