Mnoge osobe u današnje vrijeme vole da imaju malu kasicu i da skuplaju sitniš. Neki ne izdrže, pa je jako brzo razbiju, dok imamo i onih upornih, koji izdrže do krja, a kada je otvore, tamo ih dočeka jako veliko iznenađenje.
Uštedjeti značajnu svotu novca svaki mjesec i potpuno zaboraviti na to većini je ljudi obično nepojmljivo. No, Saša je otkrio metodu koja mu je omogućila da to postigne dosljednim skromnim izdvajanjem. Time je uspješno skupio ukupno 405.000 dinara.
Saša je u videu na TikToku otkrio svoju strategiju i implikacije svoje kolekcije, navodeći da je prvenstveno izdvajao novčanice od 10, 20 i 50 dinara, te pet eura. Ovaj namjerni odabir rezultirao je time da je skupio značajnu svotu u razdoblju od dvije i pol godine. “Nakon tri dana pedantnog prebrojavanja novca, uspio sam skupiti ukupno 393.000 dinara i 110 eura, što će uvelike doprinijeti mojim planovima za Zanzibar. Štednja se zaista isplati. Ukupno sam skupio oko 405.000 dinara preko dvije i pol godine”, zaključuje Saša.
Pojednostavljenom računicom možemo utvrditi da je prosječno mjesečno izdvajanje potrebno za akumuliranje ukupno 405.000 dinara 13.500 dinara. To je otprilike 450 dinara dnevno i 162.000 dinara godišnje. Međutim, kad se uzme u obzir trenutni životni trošak, mora se zapitati kako je moguće preživjeti s tako ograničenom količinom novca. Na primjer, na nekim pijacama samo 100 grama domaćeg pršuta može koštati i 600 dinara!
@sasazlatkovic2902
Potrošači izražavaju ljutnju zbog prevelikih i nerealnih poskupljenja mesa i suhomesnatih proizvoda, koja su općepoznata. Na društvenoj mreži X post je izazvao salvu komentara “Dragi dušo, pršut 6.000 dinara. Ipak, hrana je pristupačnija u Oslu.” Na fotografiji je pakovanje pršute od 100 grama čija je cena pozamašnih 600 dinara.
Na ovoj platformi pojavili su se komentari pojedinih korisnika koji navode da litar maslinovog ulja košta 3.400 dinara. To je izazvalo značajan bijes među potrošačima koji su frustrirani visokom cijenom domaćeg proizvoda.
Kad sam ga prvi put vidio, pretpostavio sam da se radi o egzotičnoj deliciji, da bih kasnije otkrio da je zapravo lokalna kreacija. Potpuno zapanjujuće. “Potrebno vam je samo stotinjak grama da osjetite njegovu divnu aromu”, navodi se u jednom komentaru, a drugi komentar navodi raspon cijena u Španjolskoj: 20 do 60 eura po kilogramu.
Koliki je trošak povezan s putovanjem u Oslo radi kupnje 100 grama šunke? Dodatni korisnici navode i cijene raznih drugih suhomesnatih proizvoda.
Danas sam na pijaci naišao na pakiranje kulena od 100 grama. Iznenađujuće, cijena mu je bila 360 dinara, kao da je upakovana u luksuznu zlatnu ambalažu. U komentaru se ističe da to znači da kilogram kulena košta “simboličnih” 3.600 dinara.