Kada je pre godinu dana otkazan koncert Bore Đorđevića zbog njegove bolesti, svi su se zabrinuli. Tom prilikom je umetnik priznao da ima zapaljenje pluća i da se neko vreme bori sa nizom zdravstvenih problema.

  • U jednoj od svojih najnovijih pjesama, on kaže: “Trpim višestruke bolesti.”Iskreno mi se ne sviđa stvarnost starenja; pretvaram se u tromog starca, koji samo postoji, a ne istinski živi, ​​i borim se s brojnim zdravstvenim problemima… Na ovom mjestu doživljavam sve autsajdere dok provodim svoj posljednji danima radim, distanciram se od svih i smatram se monotonim.” Što je opstruktivna bolest pluća?

    Simptomi

    Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) obično nastaje nakon godina udisanja štetnih tvari koje se nalaze u duhanskom dimu. Ovo dugotrajno stanje pluća dovodi do ograničenog ili smanjenog protoka zraka u plućima, prvenstveno zbog oštećenja dišnih putova, osobito alveola. Pretežno pogađa osobe starije od 40 godina koje puše desetljećima, bez obzira na spol.

Simptomi koji se najčešće javljaju uključuju:

– poteškoće s disanjem – osjećaj nedostatka zraka ili nedostatka zraka tijekom tjelesne aktivnosti ili dizanja teških predmeta – oporavak od prehlade traje dulje i zahtjevnije je – kašalj – izbacivanje sluzi ili diskolorirane flegme – u ozbiljnijim slučajevima stanje može biti popraćeno upalom pluća – kako bolest napreduje, simptomi postaju sve teži. KOPB prvenstveno pogađa pušače ili bivše pušače, pojedince koji žive u domovima grijanim pećima ili one zaposlene u okruženjima s visokom razinom prašine i dima.

U liječenju KOPB-a koriste se lijekovi koji ublažavaju simptome širenjem dišnih prolaza, ublažavanjem upale i infekcije te, kada je potrebno, dodatni lijekovi za jačanje snage srčanog mišića. Dozirani aerosoli, koji se obično nazivaju inhalatorima, koriste se za davanje lijeka inhalacijom.

Tijekom uznapredovale faze bolesti, kada razina kisika u krvi znatno padne, pacijentima se savjetuje dugotrajna terapija kisikom kod kuće. To podrazumijeva korištenje uređaja za koncentrator kisika za opskrbu kisikom u kućnom okruženju. Kako stoji na stranicama Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Mitrovici, pacijentima je potrebna kontinuirana terapija kisikom u trajanju od minimalno 16 sati dnevno.

BONUS TEKST:

Narandže su jedno od najpopularnijih citrusnih voća, poznate po svom sočnom, slatkom ukusu i bogatom nutritivnom sastavu. Botanički naziv narandže je Citrus sinensis. Ove voće potiče iz jugoistočne Azije, ali se danas uzgaja u mnogim delovima sveta, posebno u toplim klimatskim uslovima.

Narandže su izvanredan izvor vitamina C, koji pomaže u jačanju imunog sistema, poboljšanju zdravlja kože i zaštiti od slobodnih radikala. Pored vitamina C, narandže sadrže vitamine A, B6 i folate, kao i minerale poput kalijuma, kalcijuma i magnezijuma. Takođe su bogate vlaknima, što doprinosi zdravlju probavnog sistema i pomaže u održavanju zdrave telesne mase.

Narandže se mogu jesti sveže, često se koriste u pripremi voćnih salata, sokova, smoothie-a i u različitim slatkim i slanim jelima. Sok od narandže je posebno popularan kao osvežavajući napitak, a koristi se i kao sastojak u kuvanju i pečenju. Narandžina kora, bogata eteričnim uljima, koristi se kao začin i u pripremi deserta.

Uzgoj narandži zahteva toplu klimu i dobro drenirano tlo. Stabla narandže su obično zimzelena i mogu dostići visinu od nekoliko metara. Plodovi se beru kada su potpuno zreli, što se obično dešava u kasnu jesen ili zimu, zavisno od sorte i klimatskih uslova. Narandže su osetljive na mraz, pa je u hladnijim područjima potrebno preduzeti mere zaštite.

Osim što su ukusne i svestrane u upotrebi, narandže su i vrlo hranljive, što ih čini izuzetno korisnim dodatkom ishrani. Njihova slatkoća i bogatstvo vitamina čine ih popularnim izborom među potrošačima širom sveta.

Preporučeno