Dolazi nam polako i proljeće, kao i vrijeme kada kreće se sa pripremom bašti u našim vrtovima. Mnogo je onih koji po prvi puta kreću sa sadnjom cvijeća, ali i običnim povrćem, a koji nisu toliko upućeni kako i šta uraditi. Mi vam danass donosimo par jako korisnih savjeta, koji vam itekako mogu dobro doći. 

Vjerojatno u svom domu imate više spremnika sode bikarbone koje zauzimaju dragocjen prostor i zaboravili ste. Ova vrijedna bijela tvar ne smije propasti.

Stoljećima je soda bikarbona služila kao svestrana pomoć u raznim kućanskim poslovima, uključujući čišćenje, dezinfekciju, pa čak i prvu pomoć za ljepotu i zdravlje. Međutim, moglo bi biti iznenađenje saznati da ova višenamjenska tvar također može biti korisna u vrtlarstvu.

Odabir sode bikarbone umjesto pesticida pokazao se superiornijom i učinkovitijom metodom u kontroli štetočina. Njegova organska svojstva omogućuju stvaranje pesticidnog spreja koji učinkovito eliminira štetne insekte, poput grinja pauka, istovremeno čuvajući dobrobit korisnih insekata, nas samih i okoliša.

Pomiješajte jednu šalicu vode, jednu trećinu šalice maslinovog ulja i žličicu sode bikarbone. Temeljito promiješajte sastojke kako biste osigurali da se soda bikarbona potpuno otopi. Prebacite smjesu u prskalicu i nanesite na biljke. Za učinkovito liječenje gljivičnih bolesti prskajte otopinom biljke svaka dva dana dok ne ozdrave. Ovo prskanje je pogodno za ruže, vinovu lozu i grožđe, posebno kada plodovi počnu nicati.

Za odvraćanje insekata, pomiješajte žlicu maslinovog ulja, žlicu sode bikarbone, nekoliko kapi tekućeg sapuna i razrijedite smjesu u 5 litara vode kako biste napravili sprej. Kako biste zaštitili svoj povrtnjak od oštećenja kukcima, ovu tekućinu nanosite u razmacima od tri dana.

Da biste iskorijenili mrave iz njihovog podrijetla, možete upotrijebiti mješavinu octa, šećera i sode bikarbone. Počnite tako što ćete u zdjelici pomiješati pet žličica šećera u prahu sa sodom bikarbonom. Ključno je koristiti šećer u prahu, a ne kristalni šećer, jer mravi posjeduju inteligenciju da razlikuju ta dva i odvoje zrnca sode bikarbone od šećera.

Ako želite iskorijeniti mrave, smrtonosna metoda je da ih nahranite kombinacijom šećera i sode bikarbone. Kako biste osigurali potpunu eliminaciju, zgrabite bočicu s raspršivačem napunjenu jabučnim octom i pošpricajte je duž traga mrava. Mravi će doživjeti svoju smrt jer ocat posjeduje fungicid koji je otrovan za njih. Drugi pristup je ispitivanje pH razine tla.

Različite biljke imaju posebne preferencije prema tlu, pri čemu neke uspijevaju u kiselom tlu, a druge preferiraju alkalno tlo. Zbog toga je ključno odrediti pH vrijednost tla i uzgajati biljke u skladu s tim.

Kvalitetu svoje zemlje možete procijeniti provođenjem jednostavnog testa pomoću octa i sode bikarbone.

Prikupite uzorke tla iz raznih dijelova vašeg vrta ili dvorišta i stavite ih u zasebne čaše. Dodajte ocat u jednu od čaša sa zemljom. Ako tlo počne proizvoditi pjenu, to znači da je tlo alkalno, što ukazuje na razinu pH iznad 7.

U nedostatku bilo kakvog vidljivog odgovora, nastavite s dobivanjem drugog uzorka i dodajte mješavinu sode bikarbone i male količine vode. Pojava pjenjenja u tlu ukazuje na pH vrijednost ispod 7, što ukazuje na prisutnost kiselog tla. Kako bi se pospješilo cvjetanje cvijeća koje posebno uspijeva u alkalnom tlu, poput hortenzija, begonija i geranija, može se upotrijebiti primjena sode bikarbone. Prije zalijevanja cvijeća dovoljno je otopiti dio sode bikarbone u vodi.

Za produljenje vijeka trajanja hortenzija u vašoj kućnoj vazi, upotrijebite istu tehniku. Napravite smjesu tako da otopite sodu bikarbonu u vodi i u nju uronite hortenzije. Ova metoda uljepšat će vaš životni prostor na nekoliko tjedana. Ako tražite prirodno rješenje za uklanjanje puževa iz svog vrta, zapamtite da kemikalije nisu potrebne. Jednostavno pospite sodu bikarbonu izravno na puževe i oni će propasti. Druga je mogućnost stvoriti zaštitnu barijeru oko svojih biljaka nanošenjem sode bikarbone izravno na tlo. Soda bikarbona posjeduje izvanrednu sposobnost revitalizacije biljaka. Nakon tretiranja sodom bikarbonom, cvijeće će bujati i cvjetati veličanstvenije nego ikad prije. Pripremite otopinu vode, sode bikarbone i male količine morske soli (pomiješajte jednu žlicu sode bikarbone i jednu žlicu morske soli s pet litara vode).

Koristite ovu mješavinu za zalijevanje biljaka, grmova, živica i bilo koje druge flore za koju želite da napreduje i napreduje. Soda bikarbona također se može koristiti za iskorijenjivanje neželjenog korova koji niče oko vašeg doma.
Temeljito hidratizirajte neželjenu vegetaciju prije nego što je velikodušno posipate sodom bikarbonom. Budite oprezni kako biste izbjegli izravan kontakt s željenim biljkama, jer soda bikarbona može spržiti njihovo korijenje.

Preporučeno