– Za danas jedna jako zanimljiva tema, koja nije imala baš toliko medijske prisutnosti na ovim prostorima. Naime, penzionerke u sve većem procentu odlaze u strane zemlje za novim avanturama, ali ove što idu u Afričke zemlje u potrazi za novom ljubavi, definitivno nikome nije jasno.
Bilo je prilično zapanjujuće otkriti da značajan broj umirovljenica hrli u Gambiju s namjerom da ostvaruju romantične veze s mlađim muškarcima, bez ikakvih posljedica. Ono što je posebno iznenađujuće je da te žene odlučuju posjetiti ruralna i siromašna područja, gdje ih muškarci mogu financijski iskorištavati, a one iz tih susreta izvlače zadovoljstvo i intimu.
Protekle dvije ili tri godine, vlada Gambije borila se sa značajnim problemom. Zemlja je postala odredište u kojem se starije žene mogu upuštati u intimne odnose bez ikakvih posljedica. Uništavanje obiteljske institucije mnogi pojedinci smatraju neprihvatljivim. Unatoč glasinama o uhićenjima i pojačanoj prisutnosti policije u turističkom središtu Kololi, parovi koje smo promatrali pokazali su potpuno zanemarivanje javnog mišljenja. Kritiku vide kao manifestaciju seksizma i čvrsto vjeruju da bi se drugi trebali usredotočiti na svoje stvari, prenosi The Sun.
- Barbara, 65, iz Dartforda, Kent, izrazila je svoju zbunjenost u vezi s galamom koja se podigla oko određene stvari. Čvrsto vjeruje da su njezini postupci u granicama zakona i ne razumije kontroverzu. Barbara ističe da u zemljama poput Tajlanda nije neuobičajeno vidjeti starije muškarce u pratnji mladih djevojaka, ali se o ovoj temi rijetko kada otvoreno razgovara.
Kad žena sretne muškarca koji je mlađi od nje, to izazove gungulu, etiketiraju je kao pumu ili “jebenu turistkinju” i tako dalje. Međutim, moja je namjera jednostavno uživati bez ikakve štete. Ako poželim dovesti privlačnog muškarca u svoju hotelsku sobu, to je stvar koja se tiče samo mene i nikoga više, pojasnila je. Dok je šetao obalom, mladić iz Gambije razjasnio je razloge koji stoje iza spremnosti brojnih mladića da sudjeluju u takvim pothvatima.
Olu (20) je samouvjereno izjavila: “Naše godine nemaju nikakvu važnost. Kada idete s bogatom bijelkom, to ulijeva osjećaj ponosa i izaziva poštovanje kod drugih.”
- Fizički izgled ili dob pojedinaca nema nikakvog značaja. Sve dok netko posjeduje snagu, ima sposobnost biti s bilo kojom ženom.
Preživjeti u Gambiji je ogroman izazov. Mršava mjesečna primanja od rada u hotelu iznose svega 50 funti (57 eura), dok je cijena velike vreće riže, koja nas preživljava cijeli mjesec, skočila na 40 funti (45 eura). Budući da mi je otac preminuo tijekom mog djetinjstva, odgovornost za brigu o majci i troje braće i sestara pada na mene. Kad bi žena kavkaskog podrijetla razvila naklonost prema meni, moj jedini zahtjev bio bi mali financijski doprinos da osiguramo naše obroke, a zauzvrat bih joj uzvratio ljubav koliko god traje.
Jenny Dunphy i Adele Russell, koje su nedavno doputovale u Gambiju, nakon samo nekoliko dana ostale su zatečene prizorom brojnih starijih bjelkinja koje šetaju plažama.
Promatranje prizora zrelih žena u društvu mlađih muškaraca izaziva želju za intervencijom i izražavanjem neodobravanja. Svjedočiti paru koji se bavi nježnim gestama, poput ljubljenja i grljenja, unutar hotelskog bazena bilo je posebno odvratno zbog značajne razlike u godinama, jer je ona lako mogla biti njegova baka. Motivacija koja stoji iza takvih odnosa postaje donekle razumljiva kada se uzmu u obzir strašne okolnosti s kojima se suočavaju pojedinci koji se za svoj opstanak oslanjaju na financijsku potporu turista. Taj je očaj vidljiv čak i među maserkama na plaži, koje mogu proširiti ponudu dodatnih usluga.
Na plaži je Adel spomenula da je njezina majka imala priliku primiti ovu specifičnu vrstu masaže.
Izrazila je tugu zbog nastale situacije, istaknuvši ljepotu i obilje koje ova zemlja nudi, kao i mnoštvo aktivnosti koje su joj na raspolaganju. Međutim, negativna reputacija Gambije obeshrabruje mnoge pojedince da je posjete. Izrazila je želju da policija intervenira, iako je priznala neizvjesnost u vezi s njihovim mogućim postupanjem.
- U svojoj potrazi za maksimiziranjem priljeva turista, Turistička organizacija Gambije marljivo radi na transformaciji ove uobičajene prakse unutar svojih odmarališta. Aktivno su uključeni u poboljšanje infrastrukture, uključujući modernizaciju cesta i hotela, kako bi posjetiteljima ponudili neusporediva iskustva.
Gambija, često nazivana “Nasmijana obala” zbog vedrog raspoloženja svojih stanovnika, postigla je neovisnost od britanske kolonijalne vlasti 1965. godine.
Uvođenjem pristupačnih paket aranžmana, koji su uključivali ekonomično putovanje avionom, od strane Thomasa Cooka 1990-ih, ovo se mjesto vrlo brzo transformiralo u traženo turističko mjesto. Dolazak britanskih posjetitelja ne samo da je pružio značajan gospodarski poticaj, već je i postavio temelje za njegovu nepovoljnost stajati.
Prema izjavama i turista i lokalnog stanovništva, Gambija se i dalje bori sa siromaštvom, što zahtijeva značajne napore za razvoj.
Prema riječima upravitelja hotela, bilo je slučajeva u kojima su Britanke dolazile na tjedan dana i trošile značajnu količinu novca, 500 funti, na muškarca. Međutim, važno je napomenuti da se novac ne može koristiti za kupnju druge osobe.