– Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo fokusiramo na segemnt zdravlja, i same probave koja je jako bitna za zdravlje svake osobe. Probava je danas postalča problem broj jedan u cijelom svijetu, a sve to dolazi od neredovnog kretanja, dosta sjedenja, te jako loše ishrane sa malo vlakana.
Osjećaj nadutosti i pojačanog vjetrova čest je i prilično neugodan problem. Studije pokazuju da otprilike 15-30% pojedinaca pati od problema povezanih s nadimanjem. Razvoj ovih simptoma može se pripisati povećanom unosu zraka i/ili povećanom stvaranju plinova u probavnom sustavu. Kako bismo dobili uvid u nastanak ovih simptoma i otkrili načine kako minimizirati stvaranje plinova, razgovarali smo s izv. prof. dr Dušan Popović, internista-gastroenterohepatolog KBC “Dr Dragiša Mišović Dedinje”.
- Nepravilna prehrana, osobito uz brzu i prekomjernu konzumaciju, uzimanje gaziranih pića ili pušenje, može dovesti do pojačanog dotoka zraka u probavne organe. Tijekom normalnog procesa probave, različiti plinovi, kao što su vodik, metan, sumporovodik i ugljični dioksid, nastaju unutar probavnog trakta. Stvaranje prekomjernih plinova tijekom probave može se pripisati prirodi određene hrane, uključujući mahunarke, kupus, luk, celer i mrkvu, kao i nizu funkcionalnih i organskih poremećaja. Funkcionalni poremećaji obuhvaćaju stanja poput zatvora, sindroma iritabilnog crijeva i dispepsije. Posebna podskupina pojedinaca koji pate od nadutosti sastoji se od onih koji imaju normalnu količinu plinova u probavnim organima, ali ih percipiraju kao povećane. Ovaj fenomen poznat je kao visceralna preosjetljivost i često se opaža kod osoba s funkcionalnim poremećajima crijeva, osobito sindromom iritabilnog crijeva.
Gastroenterolozi se svakodnevno susreću s pacijentima koji imaju nadutost i plinove, što se može pripisati nizu organskih poremećaja kao što su nedostatak enzima (osobito laktaze), bolesti gušterače, tumori i drugo. S obzirom na težinu ovih organskih uzroka, primarni cilj sveobuhvatne gastroenterološke evaluacije je pravodobno prepoznavanje i dijagnosticiranje ovih poremećaja, što omogućuje započinjanje odgovarajućeg liječenja.
Dopustite mi da vam ponudim studiju slučaja iz mog iskustva u kliničkom okruženju. 42-godišnja žena, zaposlena u ordinaciji i majka jednog djeteta, došla je na pregled zbog nadutosti, pojačanog nadutosti i povremenog podrigivanja u zadnjih 7 mjeseci. Ovi su simptomi postali ozbiljniji prije mjesec dana, što se podudaralo sa stresom na poslu. Njene prehrambene navike su neredovite, često pribjegava brzim obrocima. Nakon obavljenog kliničkog pregleda, osnovne laboratorijske analize, analize stolice i ultrazvučnog pregleda abdomena svi nalazi su uredni. Nije bilo simptoma ili znakova koji bi upućivali na ozbiljno osnovno stanje. Međutim, s obzirom na njezinu obiteljsku povijest raka debelog crijeva, kolonoskopija je učinjena kao mjera opreza. Srećom, kolonoskopija nije otkrila nikakve abnormalnosti.
Pojedinac je dobio smjernice o održavanju odgovarajuće higijene i pridržavanju specifičnog plana prehrane. Dodatno, propisan im je Flobian®, siguran i organski proizvod koji sadrži L. plantarum 299v kao aktivni sastojak. Ovaj lijek učinkovito smanjuje crijevne plinove i ublažava nadutost. Pacijent je dobio upute da uzima jednu kapsulu Flobian® dnevno tijekom četiri tjedna. Tijekom naknadne kontrole nakon mjesec dana, pacijent je izvijestio o značajnom poboljšanju svog stanja.