U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o Boži Vreći, modernom izvođaču sevdah muzike. Međutim, on u posljednjih 10 godina, skoro nikako ne živi u Sarajevu…..

Iako mnogi smatraju da je umjetnik Srbin zbog majke Mili i imena Božo, on tvrdi da pripada svim vjerama u Bosni. Božo Vrećo je pojedinac koji je imao hrabrosti živjeti život po svojim uvjetima. On je blaga duša, ali i umjetnik, magistar arheologije, pjevač i pjesnik. Zbog osebujnog izgleda i jednako jedinstvenog imena mnoge zanima koje je nacionalnosti Božo Vrećo. Umjetnik se nikada nije jasno izjasnio o ovoj temi, ali uvijek želi izraziti koliko ga nadahnjuju različite religije. Božo se suzdržava od osuđivanja drugih, izbjegava miješanje u njihove stvari i nastoji voditi život ispunjen svrhom.

Odrastao je u Foči uz majku Milu i dvije starije sestre. U dobi od 5 godina otac si je oduzeo život. Njegova majka, umjetnica, poticala ga je da slijedi svoju strast prema umjetnosti, a Božo je tu priliku prihvatio. Otvoreno je priznao da je njegova majka središnja točka njegova života, veza koja ga drži na okupu, vječna muza i beskrajni izvor inspiracije “iz svega što vidi, čuje i osjeća. Božo se poistovjećuje sa svim bosanskohercegovačkim vjerama, a ne samo s jednom, i izražava svoju vjeru u Boga.

Za njega sreća znači “biti zadovoljan onim što jesi, cijeniti svaki dan, biti zaljubljen i imati potpunu slobodu da stvaraš, živiš i voliš. Zanimljivo je da prezime Vrećo potječe iz Italije, a vuče korijene od imena “Vreggio”. Ovo je ime povezano s pojmom “Bog” i ima veze s Božićem, kao i s grčkom božicom Theope, čije ime znači “božansko”. Božo Vrećo već dugi niz godina živi u Sarajevu, a nedavno je za Face TV podijelio: “Uvijek sam se osjećao isključeno zbog svog nemuslimanskog identiteta. U ovom gradu postoji ‘pravilo’ da sevdalinku smiju izvoditi samo pojedinci muslimanske vjeroispovijesti, što je nesporazum.

DODATNI TEKST:

Moždani udar često se smatra prijetnjom koja prvenstveno pogađa starije osobe; međutim, iznenađujuće je raširen među mlađim muškarcima koji izgledaju dobrog zdravlja. Medicinski stručnjaci upozoravaju da ovaj zabrinjavajući obrazac nije samo slučajnost, već posljedica suvremenog načina života kojeg karakteriziraju stres i loše navike.

Podaci objavljeni u Velikoj Britaniji pokazuju da je u posljednjih 20 godina zabilježen porast incidencije moždanog udara za gotovo 25 posto među muškarcima mlađima od 39 godina. Za usporedbu, povećanje za žene u istoj dobnoj skupini iznosilo je samo jedan posto. Tijekom godina 2004-2005, muškarci su predstavljali više od polovice slučajeva moždanog udara u ovoj demografiji, a do 2023-2024, ta je brojka eskalirala na gotovo dvije trećine. U Velikoj Britaniji moždani udar je četvrti vodeći uzrok smrti, odnoseći 38 000 života godišnje i rezultirajući trajnim posljedicama za mnoge preživjele. Ovaj je obrazac očit iu drugim nacijama, ističući svjetski problem. Što dovodi do moždanog udara kod mlađih osoba?

Moždani udar se događa kada je poremećen dotok krvi u mozak, što dovodi do oštećenja moždanih stanica. Dva su primarna uzroka: 1. Ishemijski moždani udar nastaje kada ugrušak ili masne naslage začepe krvne žile. 2. Hemoragijski moždani udar – događa se kada krvna žila u mozgu pukne, što dovodi do curenja krvi. Stručnjaci identificiraju nekoliko ključnih čimbenika koji pridonose porastu moždanih udara među mladim muškarcima, uključujući sljedeće:

Loši izbori u prehrani, poput brze hrane i prerađenih proizvoda s visokim udjelom masti, dovode do nakupljanja masnih naslaga u krvnim žilama. Uz to, ispijanje prekomjernih količina alkohola može povisiti razinu hormona koji sužava krvne žile, čime se povećava rizik od stvaranja ugrušaka. Povišena razina stresa: Brz tempo suvremenog života i radni pritisci često rezultiraju povišenim krvnim tlakom koji je primarni čimbenik moždanih udara. Nedostatak tjelesne aktivnosti: Način života koji je pretežno neaktivan pogoršava zdravlje krvnih žila. Upotreba duhana: Ubrzava razvoj ateroskleroze, što se odnosi na nakupljanje masnih naslaga u arterijama.

Preporučeno