Dan uoči vrlo svetkovanog kršćanskog blagdana Božića je Badnji dan. Ovaj dan je ispunjen brojnim tradicijama koje pojačavaju duhovnu spremnost za dolazak božanskog sina. Služi kao posljednji i najstroži dan razdoblja posta i razmišljanja.

Dok sunce počinje izlaziti, mlado stablo hrasta oprašta se od njegovih zraka, podliježući udarcima sjekire. Sa samo tri udarca ruši se prema istočnom horizontu. Tradicija Badnjaka odjekuje pričom o pastirima koji su Josipu i Mariji darovali drvo kojim su zapalili vatru i unijeli toplinu u špilju u kojoj je rođen Isus Krist.

Središnji dio ove svečane prigode je božićno drvce u plamenu, koje će od jutra do večeri stajati u blizini nastambe prije no što se unese i okiti žitaricama. Badnjak je osvijetljen jedinstvenim poštovanjem, dok se mole za blagostanje, radost i sklad.

Pripremajući se za božićno jutro, kućanstvo se pomno posprema i kiti slamom, a na stolu se vješto aranžira niz suhog i svježeg voća. Početak posta obilježava se paljenjem svečane svijeće koja simbolizira pročišćenje duše. Nakon toga se pomno priprema ukusna posna večera sa sočnim pečenjem, a zatim se odlazi u crkvu na bdijenje. Vrijedne domaćice preuzimaju brigu o pripremi zdravog, ali raznolikog obroka koji se sastoji od jela poput graha, ribe, baklava, pogača i pita. Vjeruje se da će ovaj obilan namaz uvesti godinu ispunjenu obiljem i prosperitetom.

Slično kao slamnati podovi Betlehemske špilje, i ovdje su podovi posuti slamom. U nadi da će povećati populaciju peradi i moleći se za blagostanje, djeca piju.

Značenje proslave Kristova rođenja može se pronaći unutar ovih tradicija. Proteže se dalje od puke gozbe i uživanja, budući da se u tim aktivnostima može uživati ​​bilo koji dan. Prava bit ovog praznika je u okupljanju najmilijih, u toplini i sreći koja se dijeli u okvirima vlastitog doma.

Dok su domovi obasjani toplim sjajem svijeća, koje predstavljaju svjetlo koje je Isus donio čovječanstvu, uličice i ulice ove večeri ostaju prazne. Odlasci u goste i razmjena darova ostaju po strani, jer se fokus pomiče na slavlje unutar obitelji. Tradicije povezane s ovim danom vrte se oko ljubavi, opraštanja i rješavanja sukoba. Vrijedno je napomenuti da brojni običaji vezani uz Božić imaju pogansko podrijetlo, koje je crkva kasnije prilagodila kršćanskim vjerovanjima.

Sljedeća su tri vjerovanja koja su naši preci morali visoko cijeniti:

Uobičajeno je da se mak konzumira na Božić, jer se vjeruje da donosi financijski prosperitet onima koji sudjeluju u njegovoj konzumaciji.

Prava bit tradicije leži u praštanju i pomirenju koje se događa na Božić, kada se oni koji su tijekom godine imali nesuglasice ujedine u slozi.

Kako bi se tijekom cijele godine osiguralo ozračje sreće i dobrog zdravlja, tradicija je da žena i muž na Badnjak razmijene razigrane šamare po preponama, simbolizirajući njihovu zajedničku odgovornost kao domaćina i gospodara.

Preporučeno