Suđenje Zoranu Marjanoviću, koji je ranije osuđen na 40 godina zatvora za ubojstvo supruge Jelene Marjanović, dobilo je značajan zaokret. Jučer je osuđujuća presuda ukinuta, što je dovelo do nastavka suđenja. Ovakav razvoj događaja dovodi u pitanje napredak desetogodišnje istrage o zločinu koji se dogodio prije skoro osam godina kod nasipa u borčanskom selu Crvenka. Nažalost, čini se da nema predvidljivog završetka ovog slučaja i potencijalno bi mogao trajati još nekoliko godina. U nastojanju da shvatimo razloge ovog dugotrajnog procesa, proveli smo istragu.
Apelacijski sud oglasio se jučer priopćenjem da je ukinuta presuda Višeg suda u Beogradu Zoranu Marjanoviću zbog povrede Kaznenog zakona.
Sud mora utvrditi konkretne stvari u slučaju Marjanovića.
Viši sud u Beogradu, razmatrajući izvedene dokaze, nije ih našao dovoljnim da potkrijepe sumnju u Marjanovićevu krivnju. Radi utvrđivanja činjenica i uvođenja novih dokaza potrebna su dodatna pojašnjenja. Prisustvo Jelenine krvi na stražnjem sjedištu “mercedesa” kojim je upravljao Marjanović kritičnog dana nije uvjerljiv dokaz. Veza između ovog traga krvi i drugih dokaza ostaje neutvrđena. Dodatno, Žalbeni sud je utvrdio da vještaci koji su pozvani da svjedoče ne posjeduju potrebno stručno znanje za davanje mišljenja o konkretnim pitanjima koja su im postavljena. Prvobitni sud doveo je u sumnju vjerodostojnost sposobnosti sudskog vještaka biologa da raspravlja o mrljama krvi na odjeći. Osim toga, sud je doveo u pitanje iskaz medicinskog vještaka o tragovima krvi pronađenim na granama u blizini kanala u kojem je pronađeno tijelo pjevačice. Začudo, sud je zanemario mišljenje vještaka i zamijenio ga svojim. Slijedom navedenog, Žalba smatra da je Viši sud, ako ima zamjerke na ovaj nalaz, trebao uputiti novo vještačenje.
Nadalje, u vezi s mobilnim uređajem Zorana Marjanovića, koji je, kako je navedeno u optužnici i ponovljeno u prvostepenoj presudi, deaktivirao dolaskom na nasip, žalba je našla brojna neodgovorena pitanja. Naime, ostalo je nejasno kako je Marjanović uspio isključiti svoj mobilni telefon.
Odgovornost za rješavanje ovih pitanja i utvrđivanje stvarnih okolnosti je na Višem sudu u Beogradu. Njihova je zadaća temeljito ispitati dokaze, kako postojeće tako i novoizvedene, kako bi se utvrdila Marjanovićeva krivnja. Odvjetnik Radomir Munižaba pojašnjava da ovaj zahtjev u biti resetira cijeli postupak, vraćajući ga u početnu fazu.
Prema Munižabinim riječima, u ponovljenom suđenju Apelacionom sudu je nužno dostaviti sve tražene dokaze jer oni sada nalažu potrebne radnje. Ne samo da se moraju odgovoriti na pitanja postavljena u žalbi, već postoji i prilika za izvođenje novih dokaza i saslušanje dodatnih svjedoka.
Sugerira da je moguće zatražiti nova vještačenja, rekonstruirati zločin i ekshumirati tijelo preminule pjevačice. Prijevod otkriva istragu koja je u tijeku, prema prethodnoj izjavi. No, sada je teret dokazivanja na sudu, a ne na Tužiteljstvu. U ponovljenom postupku sud će ocijeniti i nove i stare dokaze, te utvrditi bitne činjenice istaknute u žalbi – pojašnjava Munižaba.
U zasebnoj vijesti odvjetnik obitelji ubijene pjevačice osvrnuo se na nedavnu odluku Žalbenog vijeća kojom se ukida osuđujuća presuda Marjanoviću. Podsjetimo, saga oko slučaja Marjanović traje više godina, počevši od tragičnog ubojstva Jelene Marjanović 2. travnja 2016. Brutalni zločin dogodio se u blizini nasipa u borčanskom naselju Crvenka, gdje je stradala devet tupih udaraca u glavu. Marjanović je 3. listopada pušten iz pritvora, a tamo ga je dočekala njegova djevojka Zorica Mitrović.