– Definitivno, jedan od najgorih bolova koje možete da doživite jeste zubobolja. Još ako vas zadesi u sred noći, i nemate nikakav antibiotik, onda kreću jako veliki problemi po vas. Slijedi i par zanimljivih savjeta na ovu temu….

Tijekom svih godina mog formiranja, imao sam sreću steći mnoštvo praktičnog znanja od svog oca, znanja koje je nadilazilo područje konvencionalne mudrosti koja se nalazi u ljekarnama. Među mnoštvom neprocjenjivih spoznaja koje mi je prenio, jedan posebno vrijedan savjet odnosio se na korištenje prirodnih lijekova za ublažavanje nelagode povezane sa zuboboljom. U slučaju bolne zubobolje, otac mi je dao vatu natopljenu eteričnim uljem dobivenim od klinčića.

Eugenol, koji se nalazi u klinčićima, ima i anestetička i antibakterijska svojstva. Iako okus možda neće biti ugodan, kratkotrajno žvakanje sirovih klinčića pokazalo se učinkovitim u ublažavanju nelagode i smanjenju upale. Cimet, poput klinčića, posjeduje identičnu komponentu i može imati iste funkcije.

  • Za privremeno olakšanje od zubobolje, jednostavno stavite malu porciju đumbira na oboljeli zub. Ključno je dosljedno ponavljati ovaj postupak. Kako biste ublažili nelagodu, usta možete isprati otopinom tople vode koja sadrži dvije žličice soli. Osim toga, primjena hladnih obloga ili trljanje sirovog češnjaka i crvenog luka na zahvaćena područja može pružiti olakšanje i smanjiti zubobolju. Primarni uzrok zubobolje obično je uznapredovali karijes, koji je obično posljedica neadekvatne prakse oralne higijene poput neredovitog pranja zuba ili zanemarivanja korištenja zubnog konca.

Kako vrijeme prolazi, karijes se može razviti, stvarajući male otvore u zubima koji se mogu proširiti i prodrijeti dublje u strukturu zuba. Do stvaranja karijesa dolazi kada slatka hrana stupa u interakciju sa slinom, što dovodi do stvaranja kiseline koja postupno nagriza zub. Početne faze karijesa često su neprimjetne, što predstavlja izazov za rano otkrivanje i povećava rizik od budućih zubobolja. Od presudne je važnosti zakazati redovite stomatološke preglede kako bi se karijes brzo identificirao i riješio prije nego što napreduje. Zanemarivanje liječenja karijesa može rezultirati infekcijom i u konačnici dovesti do gubitka zuba ili težih komplikacija.

Dugoročne posljedice bakterijske infekcije koja potječe iz zubne pulpe i rezultira zubnim apscesom ili granulomom su sljedeće: obično se nalazi na vrhu korijena zuba, ova upala se predstavlja kao šupljina koja sadrži gnoj. Kada se korijen zuba upali, to može dovesti do otečenih desni, jake zubobolje i mogućeg gubitka koštane mase na mjestu infekcije. Nadalje, granulom se može razviti ako karijes dospije do zubne pulpe, ako se zub udari ili ako postoje problemi sa stomatološkim zahvatima kao što su loše postavljene zubne krunice ili oštećenje zuba uzrokovano stiskanjem ili škrgutanjem zubima.

U slučaju da naiđete na bilo koji od ovih simptoma, važno je što prije zakazati pregled kod stomatologa jer oni mogu ukazivati ​​na prisutnost apscesa zuba. Simptomi oticanja zubnog mesa, poput crvenila ili tamnjenja, mogu biti popraćeni zuboboljom nakon pritiska na zahvaćeni zub i dugotrajnom pulsirajućom boli koja ne jenjava ni nakon uzimanja lijekova protiv bolova.

Parodontna bolest, koja se obično naziva i bolest desni, pogađa značajnu većinu osoba u dobi od 35 godina i više, što čini više od tri četvrtine stanovništva. Najraširenija vrsta bolesti desni je gingivitis, dok teža varijacija poznata kao parodontitis pogađa otprilike 5 do 15% pojedinaca. Nakupljanje plaka zbog neadekvatne oralne higijene glavni je uzrok bolesti desni. Kako vrijeme prolazi, bakterije prisutne u plaku mogu dovesti do upale desni, krvarenja i oticanja. Iako gingivitis ne mora uvijek uzrokovati nelagodu, zanemarivanje liječenja i dopuštanje da bolest napreduje može u konačnici dovesti do gubitka zuba.

Ako sumnjate da imate gingivitis ili parodontitis, ključno je odmah zakazati pregled kod stomatologa i dati prioritet marljivoj oralnoj njezi kako biste spriječili nastanak ovih stanja. Za održavanje optimalnog oralnog zdravlja ključno je uključiti svakodnevno čišćenje zubnim koncem, učinkovito pranje zuba najmanje dvije minute, dva puta dnevno, i korištenje antibakterijske tekućine za ispiranje usta po potrebi.

Preporučeno