I ove srijede nemamo nimalo lijepe vijesti koje nam dolaze prije svega iz Amerike. Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorimo o avionskim nesrećama, kojih u posljednje vrijeme ima sve više i više. U većini situacija to su manji turistički avioni i cesne, koje zbog nekog manjeg kvara ne stignu do najbliže piste, i onda se dese i više nego kobne posljedice.
Tragedija se dogodila u Nashvilleu, Tennessee, SAD, kada je mali zrakoplov tragično pao i zapalio se, što je rezultiralo gubitkom svih pet osoba u zrakoplovu. Zrakoplov se spustio opasno blizu blizine međudržavne ceste 40, što je dovelo do privremenog zatvaranja dijela ceste. Pukom srećom, zrakoplov je za dlaku izbjegao sudar s bilo kojom obližnjom strukturom. Nakon što je pilot prijavio kvar na motoru, zrakoplovu je odobreno hitno slijetanje u zračnu luku John C. Tune; međutim, pilot je kasnije obavijestio kontrolu zračnog prometa da neće moći doći do piste.
CNN javlja da je pad malog zrakoplova u Nashvilleu u Americi rezultirao tragičnim gubitkom pet života. Incident koji se dogodio sinoć uzrokovao je zatvaranje dijela autoceste nakon što je avion udario u njen rub. Neophodno je provesti istragu kako bi se utvrdili čimbenici koji su doprinijeli ovoj nesretnoj nesreći.
Oko 19:40 sati, pilot zrakoplova, koji je doživio nestanak motora i struje, dobio je dozvolu za hitno slijetanje u zračnu luku John C. Tune. Međutim, nedugo nakon toga pilot je obavijestio kontrolu zračnog prometa da neće moći doći do piste. Prema Kendri Loney, glasnogovornici vatrogasne službe Nashvillea, letjelica se zapalila odmah nakon sudara. Prema Loneyju, udar je bio razoran, što je rezultiralo gubitkom svih života.
Policija još uvijek nije identificirala žrtve, koja aktivno istražuje polijetanje zrakoplova.
Aaron je spomenuo da je sreća što se letjelica nije sudarila ni s jednom strukturom tijekom spuštanja. Također je izjavio da će Nacionalni odbor za sigurnost prometa i Savezna uprava za zrakoplovstvo provesti istragu o uzroku nesreće. Zanimljivo, da paradoks bude veći, prije točno 47 godina, 6. ožujka 1977., otprilike u 19:22 po lokalnom vremenu, ostarjeli Douglas DC-3 poletio je iz zračne luke Evansville. Kako bi se natjecao protiv Middle Tennessee Blue Raiders, tima sa Sveučilišta Middle Tennessee State, bio je odgovoran za prijevoz košarkaškog tima Sveučilišta Evansville u Nashville.
Ty Van Pham, pilot DC-3, nažalost je izgubio kontrolu nad letjelicom ubrzo nakon polijetanja sa piste, što je rezultiralo tragičnom nesrećom koja je odnijela živote svih 29 putnika i članova posade.
NTSB je otkrio dva čudna objašnjenja za incident. Otkriveno je da je posada zanemarila deaktiviranje “brava za nalet vjetra”, koja su odgovorna za osiguranje zakrilaca i kontrola kormila kako bi se stacionarni zrakoplov zaštitio od oštećenja izazvanih vjetrom. Pad zrakoplova može se pripisati dvama čimbenicima: prekomjernoj težini zbog prisutnosti visokih i teških košarkaša i njihove sportske prtljage te samom nastanku pada. Zanimljivo, da nije bilo jedne od ovih anomalija, tragična se nesreća mogla izbjeći.
Tragična muka košarkaškog tima Sveučilišta u Evansvilleu nije tu završila. Dva tjedna nakon avionske nesreće koja je odnijela živote njegovih suigrača, David Furr, jedini preživjeli, prerano je preminuo u prometnoj nesreći.
BONUS VIJEST:
Otprilike u 15:56 2. listopada 1986. zrakoplov Tu-134 brzo se približavao stazi za slijetanje u Samari, pokazujući alarmantnu brzinu. Za nekoliko trenutaka, letjelica je uspostavila kontakt s tlom, što je rezultiralo vatrenim padom.
U užasavajućem spletu događaja, kapetan zrakoplova je donio nesretnu odluku o pokušaju slijepog slijetanja, što je rezultiralo katastrofalnim ishodom zbog kobne oklade s kopilotom. S 87 putnika i 7 članova posade u avionu, rutinski domaći let trebao je poletjeti iz Sverdlovska, sada poznatog kao Jekaterinburg, za Grozni, s presjedanjem u Kujbiševu, sada poznatom kao Samara. Dok su putnici ulazili u zrakoplov u Sverdlovsku, sa sobom su ponijeli svoje osobne stvari, a nekolicina je bila u pratnji djece.
Bez ikakvih problema, početni dio leta protekao je prema očekivanjima. Polijetanje i prethodni dio leta koji je prethodio tragičnom slijetanju u Kujbiševo prošao je bez problema. Međutim, neposredno prije nego što se grad pojavio na horizontu, kapetanu aviona sinula je prilično nekonvencionalna ideja.
U znak samopouzdanja i autoriteta, Aleksandar Kljujev, kapetan, predložio je odvažnu okladu svom kopilotu, Genadiju Žirnovu. Kljujev je tvrdio da posjeduje vještinu da uspješno prizemlji letjelicu bez vizualnog lociranja tla, oslanjajući se isključivo na instrumente. Ostaje nejasno zašto je Žirnov pristao na okladu, budući da je jedini mogući ishod za njegovu pobjedu bila vlastita smrt. Međutim, to se može pripisati kapetanovoj zapovjedničkoj prisutnosti i dubokom utjecaju koji je imao na posadu.
S pistom u vidokrugu, Kljujev je hrabro pristupio zaklanjajući mu pogled povezom preko očiju i inicirajući nesretno slijetanje. Iznenađujuće, ni kopilot ni ostatak posade nisu izrazili nikakve prigovore na ovaj nevjerojatno riskantan eksperiment, čak ni kad su sustavi za upozorenje uključili svoje alarme. Kad je letjelica došla u dodir s tlom, stajni trap je popustio, što je uzrokovalo da se prevrne i rascijepi na dvije polovice. Tragično, gorivo iz spremnika iznad užarenih motora se prolilo, zapalivši ostatke aviona i ostavivši bespomoćne putnike zarobljene unutar trupa. Međutim, vatrogasci stacionirani u zračnoj luci brzo su reagirali na nesreću, stigavši na mjesto događaja u rekordnom roku. Unutar nevjerojatnih minutu i pol, krenuli su u akciju, započevši operaciju spašavanja putnika kako bi spasili putnike od plamena koji je gutao i otrovnog dima.
V. Frigin, jedan od prvih vatrogasaca koji su stigli na mjesto nakon incidenta, prenio je: “Fizička reakcija za neke je neizbježna kada se suoče s takvim užasnim prizorom. Prisutnost beživotnih leševa i odvratan miris pougljenjenog mesa izazvali su mučninu u Mnogi od nas Istovremeno, štetni dimovi koji su izlazili iz spaljenih materijala bili su toliko jaki da je obavljanje naših dužnosti bez plinske maske bilo nezamislivo.
U svojim hrabrim naporima da se bore s bijesnom vatrom i zagušljivim dimom, vatrogasci su neumorno pretraživali pougljenjenu olupinu zrakoplova, tražeći bilo kakve znakove preživjelih usred strašnih posljedica. Frigin je slikovito ispričao mučan trenutak kada su se usudili ući u dimom ispunjenu pukotinu trupa, samo da bi se suočili sa strašnim prizorom: beživotna figura visjela iznad njih, vezana remenom. Silina spuštanja zrakoplova uzrokovala je njegovo prevrtanje, preokrenuvši sva sjedala, zajedno s putnicima, naopako. Razorni udar ostavio je mnoga tijela bez odjeće, dok su drugi ostali bez obuće, ili su ih odnijeli snažni naleti ili ih je progutao nemilosrdni plamen.