Često izostavljene kada je u pitanju čiščenje a vremenom dobiju drugu boju iz čisto bijele pređu u žućkastu.Redovnim održavanjem nebi došlo do toga to nam je samo očistiti prašinu sa njih.

Električne utičnice su sastavni dio svakog doma, ali često ostanu zanemarene kada je u pitanju čišćenje. Iako na prvi pogled ne djeluju kao izvor prljavštine, s vremenom se na njima nakuplja prašina, masnoća i otisci prstiju. Upravo zbog toga je važno naučiti kako ih pravilno i sigurno očistiti, bez rizika za zdravlje ili imovinu. Bitno je imati na umu da je u pitanju električni uređaj, te svaki nepažljiv potez može izazvati opasnu situaciju.

  • Prvo i osnovno pravilo jeste da se čišćenje utičnica nikada ne obavlja dok je napajanje uključeno. Prije nego što započnete bilo kakav postupak, obavezno isključite osigurač ili glavni prekidač za prostoriju u kojoj se nalazi utičnica koju namjeravate čistiti. Kada ste sigurni da nema struje, možete prijeći na sljedeći korak.

Za svakodnevno održavanje dovoljno je koristiti mekanu i suhu krpu. Njome se lagano prebriše površina utičnice kako bi se uklonila prašina i dlake kućnih ljubimaca. Iako može biti primamljivo koristiti vodu za temeljitije čišćenje, to je strogo zabranjeno. Vlažne krpe, spužve i tekući deterdženti mogu uzrokovati prodor vlage u unutrašnjost utičnice, što kasnije može dovesti do kratkog spoja ili čak požara.

Ako se utičnica i dalje ne čini dovoljno čistom, a posebno ako postoje masne mrlje ili stari otisci prstiju, moguće je upotrijebiti jedan neobičan, ali iznimno učinkovit trik koji dolazi iz tradicije naših baka – čišćenje pomoću krumpira. Krumpir se jednostavno prereže na pola, a unutrašnjost krumpira lagano se prelazi preko plastičnih dijelova utičnice. Prirodni škrob iz krumpira ima sposobnost otapanja masnoće i uklanjanja tvrdokornih mrlja.

Nakon što se površina tretira krumpirom, vlažnost koju ostavi treba ukloniti suhom i čistom krpom. Za manja, teško dostupna područja, poput kutova i rubova, preporučuje se korištenje pamučnih štapića koji mogu precizno nanijeti i ukloniti sok od krumpira s površine. Ova metoda ne uključuje nikakve kemikalije, ne ostavlja ogrebotine i potpuno je sigurna ako se pravilno koristi.

  • U slučaju da je površina utičnice promijenila boju ili se pojavljuju sive mrlje, postoji još jedno rješenje koje se pokazalo vrlo djelotvornim – bijeli ocat. I ovdje je važno napomenuti da se ocat nikako ne smije koristiti dok je utičnica pod naponom. Kada je napajanje isključeno, pamučni štapić se umoči u bijeli ocat i pažljivo se pređe preko požutjelih ili sivih dijelova plastike. Nakon nekoliko trenutaka, sve se briše suhom krpom. Ocat ima sposobnost neutraliziranja tvrdokornih ostataka, a utičnica ponovno poprima svoj svježi, bijeli izgled.

Za one koji žele dodatni sjaj i zaštitu, preporučuje se korištenje paste od sode bikarbone i vode. U maloj zdjeli pomiješaju se dvije žlice sode bikarbone i malo vode, dovoljno da se stvori gusta pasta. Ona se pažljivo nanese na plastične dijelove utičnice, izbjegavajući same otvore. Nakon nekoliko minuta djelovanja, pasta se ukloni suhom krpom. Soda bikarbona ne samo da čisti, već i dezodorira, ostavljajući svjež osjećaj.

Kao preventivna mjera za produženje čistoće, može se koristiti mlijeko za čišćenje plastike, koje se nanosi pomoću vate uz rubove utičnice. Na taj način stvara se zaštitni sloj koji otežava ponovno nakupljanje prljavštine i prašine.

Bez obzira na metodu koju odaberete, ključno je uvijek postupati pažljivo i s punom sviješću o sigurnosnim aspektima rada s električnim komponentama. Isključivanje izvora struje, izbjegavanje vode i korištenje prirodnih sredstava najbolji su saveznici u održavanju električnih utičnica besprijekorno čistima.

U konačnici, uz malo truda i pažnje, vaše utičnice mogu ponovno izgledati kao nove, a vaš dom će zračiti čistoćom i urednošću, čak i na onim mjestima koja često ne primjećujemo, ali svakodnevno koristimo.

Preporučeno