– Elvis Presley je defintivno kralj rokenrola, i neko ko je pomijerio granice tadašnje glazbe. Djelovao je šokantno na bini sa svojim prodornim glasom, a njegov ples zaludio je milijune djevojki širom svijeta.
Kako je Elvis umro? Pitanje se vrtjelo otkako je legendarni roker pronađen mrtav na podu kupaonice u Gracelandu 16. kolovoza 1977. godine. Osnovna priča o smrti Elvisa Presleya u 42. godini nadaleko je poznata, ali zamagljena misterijom i glasinama. Činjenica je jednostavno rekla da je tog poslijepodneva oko 2:30, 16. kolovoza 1977., njegova zaručnica Ginger Alden besciljno lutala vilom Gracelanda Presleya u Memphisu, Tennessee, tražeći ga. Presley je te večeri trebao krenuti na svoju turneju, ali Ginger se zabrinula jer ga nije vidjela neko vrijeme. I tada je primijetila da su vrata kupaonice razbijena. Provirila je u sobu i tada, prema riječima svojih kasnijih memoara, “stajala sam kao ukočena dok sam promatrala prizor.”
“Izgledao je kao da mu se cijelo tijelo odjednom ukočilo u sjedećem položaju naslonjen na komodu; onda je pao naprijed, još uvijek u tom fiksnom položaju, ravno na glavu”, prisjetila se Ginger. Rekla je da mu je lice bilo umrljano, ljubičaste boje, a oči su mu “gledale ravno naprijed” “krvavo crvene”. Pozvali su hitnu pomoć koja je ubrzo stigla. Onesviještena superzvijezda odvedena je u Baptist Memorial Hospital u Memphisu, Tennessee, gdje ga je pratio tim liječnika. Uzalud su ga pokušavali vratiti svijesti iu 15:30 Elvis Presley je proglašen mrtvim nešto više od sat vremena nakon što ga je njegovo osoblje pronašlo kako leži na podu.
Kad je Elvis umro, svijet je tugovao. Ali tek nakon njegove smrti s njim su se povezale brojne misterije. Možda, više od bilo kojeg drugog: veliko, kontroverzno pitanje koje se nadvijalo nad cijelom ovom pričom od tada do sada je jednostavno kako je Elvis Presley umro? Nalazi o smrti Elvisa Presleya u vezi s autopsijom Svijet je bio šokiran smrću Elvisa Presleya. Nakon Elvisove smrti, predsjednik Jimmy Carter osobno je izdao izjavu u kojoj je izjavio da je pjevač “zauvijek promijenio lice američke popularne kulture”.
U međuvremenu, gotovo 100.000 zaprepaštenih ožalošćenih okupilo bi se na njegovoj pogrebnoj povorci. Ali usred ludila koje je zahvatilo svijet odmah nakon smrti ikone, izgubile su se neke zlokobne istine o tome kako je doista preminuo, a samo pitanje smrti Elvisa Presleya bacilo je sjenu na sjećanja i hvalospjeve. U popodnevnim satima nakon Elvisove smrti, tri liječnika – Erik Muirhead, Jerry Francisco i Noel Floredo – koji su zajedno radili na njegovoj autopsiji. Procedura je trajala dva sata, tijekom kojih je Francisco odlučio da bi mogao pomoći tako da novinarima objavi tko je on.
Izvijestio je da su “preliminarni nalazi autopsije” pokazali da je Elvis Presley umro od “srčane aritmije” – srčanog udara – i da nema naznaka da su lijekovi igrali bilo kakvu ulogu u njegovoj smrti. Zapravo, ovo nije bio odgovor na pitanje kako je Elvis Presley umro. U vrijeme kada je Francisco dao izjavu, obdukcija nije bila dovršena i niti jedan drugi liječnik nije pristao na ovo priopćenje za javnost. Čak i na svojoj prvoj konferenciji za novinare, Francisco je bio bombardiran istim pitanjem: je li autopsija otkrila bilo kakve znakove zlouporabe droga? Nekoliko tjedana prije Presleyjeve smrti, tri njegova bivša tjelohranitelja objavila su knjigu u kojoj navode da je zvijezda dugo vremena bila ovisna o amfetaminima.
Na to je Francisco odgovorio izbjegavajući, rekavši da se “konkretan uzrok Elvisove smrti možda neće znati tjedan ili dva do laboratorijske analize”, te dodao: “U ovakvim slučajevima moguće je da se konkretan uzrok nikada neće saznati .” Elvis Presley je prvi put postao ovisan o amfetaminima u svojim ranim dvadesetima. Ovi spojevi bili su legalni u Sjedinjenim Državama do 1965., ali Presley, koji je također bio žrtva nesanice, počeo je uzimati lijekove za snižavanje i antidepresive kako bi lakše spavao noću. Do kasnih 1960-ih, Presley je razvio punu ovisnost o drogama; koristio je drogu da bi ga “napušio” prije koncerta i “spustio” prije spavanja.
U tome mu je pomogao liječnik. Kralj rock and rolla prvi je put susreo dr. Georgea C. Nichopoulosa, također poznatog kao “dr. Nik”, 1967. Ubrzo nakon toga, Nichopoulos je postao njegov osobni liječnik, putovao je s njim tamo-amo u Las Vegas i opskrbljivao ga amfetaminima i barbiturati. Između 1975. i 1977. napisao je ukupno 19 000 doza za Presleya. Od siječnja do kolovoza 1977. prepisao je preko 10.000 doza. Tri godine nakon smrti Elvisa Presleya, Nikopoulosu je suspendirana liječnička licenca. Godine 1981. optužen je za pretjerano prepisivanje lijekova pacijentima. No, 1995. godine dozvola mu je konačno trajno oduzeta. Kasnije je otkriveno da je srčani udar uzrok smrti Elvisa Presleya.
Jedna od podmuklijih nuspojava kontinuirane zlouporabe barbiturata je razvoj ekstremnog zatvora. Ako je, nakon svega, pronađen skljokan na WC školjki, možda jednostavno nije mogao isprazniti crijeva i gurnuo se u ono za što se kasnije pokazalo da je bolesno srce. Napori, zajedno s njegovom ozbiljnom prekomjernom težinom i drugim bolestima, kao i zlouporabom droga, mogao osigurati Presleyev fatalni srčani udar u toj kupaonici.