– U nastavku našeg današnjega članka malo ćemo da govorimo o segmentu zdravlja, a to se prije svega odnosi na samu probavu, odnosno na segment šta to unosimo u organizam. JKako je bitno da imamo kvalitetan doručak i da nam to bude najbogatiji obrok u toku jednog dana i da bude posebno bogat sa vlaknima. 

Profesor dr. Vojislav Perišić, renomirani gastroenterolog, tijekom svog izlaganja istaknuo je potencijalne rizike povezane s našom konzumacijom hrane.

Oh, jadi proljeva i nadutosti! Liječnik se raspitivao gdje je, a kada je čula da je bila u Srbiji, sve se razjasnilo. U Ujedinjenom Kraljevstvu, supermarketi osiguravaju da je njihova hrana bez bakterijske kontaminacije kroz temeljite procese dekontaminacije. Čak i sa svježim voćem i povrćem rukuju u rukavicama. Međutim, ovdje je druga priča. Sve se dodiruje golim rukama, a svatko pipa i pregledava proizvod prije nego što odabere. Imao sam priliku živjeti i raditi u Britaniji, gdje sam zarađivao za život. Za to vrijeme proveli smo bakteriološke analize kora jabuka iz popularnog supermarketa.

Ni traga bakterijama! Nažalost, to se ne može reći za našu situaciju ovdje. Gastroenterolog profesor dr Vojislav Perišić, gostujući u Jutarnjem programu TV Prve, istaknuo je opasnosti koje vrebaju i u voću i povrću, a koje mogu dovesti do katastrofalne “crijevne eksplozije”, kako je to slikovito opisao. Bakterije koje ulaze u naše tijelo mogu se dobiti konzumacijom kontaminirane hrane i vode, kao i dolaskom u dodir s nehigijenskim površinama. Kada konzumiramo voće i povrće koje sadrži te bakterije, one se talože u našem sustavu. Ako se akumuliraju u značajnoj mjeri, mogu dovesti do dugotrajne probavne smetnje.

  • Liječnik je upozorio na značajnu kontaminaciju hrane i vode, gdje se znatna količina bakterija postupno infiltrira u naš sustav. Nakon što uđe u crijeva kroz usta, stvara kolonije, nadjačavajući naše postojeće bakterije. Nakon što prijeđemo ovaj kritični prag, osjećamo dugotrajnu probavu, koja traje više od nekoliko dana.

Prema Perišiću, imunitet nije pouzdano rješenje kada se suočimo s velikom količinom bakterija.

Prema riječima gastroenterologa, nužno je spriječiti razmnožavanje potencijalno štetnih mikroorganizama u našem tijelu. Kako bi se to postiglo, on preporučuje konzumaciju probiotika u izdašnim količinama, uvjeravajući nas da višak probiotika neće predstavljati nikakav problem. Suprotno tome, nutricionistica Ana Banduka Todorović na Prvoj TV elaborirala je kako u Velikoj korizmi postoje brojni dani u kojima se konzumira samo voda, uz minimalan unos ulja.

Prema riječima nutricionistice, savjetuje se održavati raznoliku prehranu kako bi se održalo dobro zdravlje, optimalna krvna slika i održiva razina energije, a istovremeno se zaštitilo od pada imunološke funkcije. Uključivanje žitarica, kao što su kvinoja, zob, ječam i raž, na dnevnoj bazi se toplo preporučuje. Umjesto pahuljica, nutricionistica predlaže da se u prehranu uvrste kuhane žitarice, koje se mogu kombinirati s orašastim plodovima i mahunarkama poput graha, leće i soje. Slijedeći ovaj pristup, može se osigurati osjećaj sitosti.

Prema riječima nutricionistice Ane Banduke Todorović, postoji nekoliko opcija za pripremu žitne kaše. Za one koji vole manju porciju mogu se dodati orašasti plodovi i sirove sjemenke. Međutim, ako vam to nije privlačno, možete ga zamijeniti beskvasnim kruhom ili vegetarijanskim namazom poput humusa. Druga alternativa je napraviti zdrave namaze od avokada i češnjaka. Uz ova jela preporučuju se razni čajevi i biljna mlijeka. Pri kupnji biljnog mlijeka s niskim postotkom masnoće važno je provjeriti udio šećera i uvjeriti se da nije pretjeran.

  • Kao što je već rečeno, artikli dolaze s nešto višom cijenom, no nutricionistica je posebno istaknula dostupnost prehrambenih opcija. U prvom planu su povrće i domaći namazi napravljeni od ovih hranjivih sastojaka.

Osim toga, predložila je uključivanje ajvara u prehranu i uključivanje raznih već pripremljenih salata koje se mogu zgodno zapakirati za posao.

Nutricionistica je upozorila da se od posta trebaju suzdržati osobe koje spadaju u zdravstveno rizične kategorije, poput onih koji se oporavljaju od operacije, s teškim dijagnozama, trudnica ili djece.

Preporučeno