Vikend koji je pred nama, proteći će u znaku crvenog slova, i jednog sveca, koji je možda i najučestaliji u Slavma kod Pravoslavnih vjernika. Tomindan je u subotu, i zato bi trebali da obratite pozornost na sljedeće detalje….

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici u subotu, 19. listopada, slave Svetog apostola Tomu, dan koji se obično naziva Tomindan. Jedan od dvanaest Kristovih apostola bio je sveti Toma. Njegove su relikvije premještene u grad Edesu u 4. stoljeću i kasnije prevezene u Carigrad. U Srbiji mnoge obitelji obilježavaju Tomindan kao krsnu slavu.

  • Sv. Tomu časte kao zaštitnika ceha različiti zanati, uključujući stolare, bačvare, kolare, drvoprerađivače, radnike na bunarima, postolare i zidare. Titulu zaštitnika stolara nosi zbog vlastitog stolarskog podrijetla. Prema predaji, jednom se suočio s đavlom koji se pojavio pred njim prerušen u lijepu ženu, koji ga je htio iskušati. Kao odgovor, sveti Toma se zagleda u nju, udari po kamenu svojim alatom i otupi svoju sjekiru. Kao rezultat toga, njegov bijes je doveo do neobičnog pljuska s neba, koji je na kraju utopio đavla. Na ovaj dan ne rade tesari i zidari, jer je to za njih značajan praznik.

Tradicionalna vjerovanja i običaji. U pojedinim krajevima Srbije postoji verovanje da ovaj svetac čuva domove od vukova. Osim toga, Srbi smatraju da je sveti Toma otpečatio oblake, dopustivši da se na kišu gleda kao na blagoslov, a ne kao na razorne oluje koje pustoše sve što im se nađe na putu. Prema srpskim vjerovanjima, sveti Toma ima moć dozvati druge na zemaljsko carstvo ako se razgnjevi, ali ga drži Sveta Marija koja ga nadzire.

Na Tomindan, dan koji se ne smatra praznikom, običaj je da se ostane kod kuće, što dovodi do izreke „Sveti Toma, sjedi doma. Prigoda povezana s Tominom “nevjerom” obilježava se u nedjelju nakon Uskrsa, dok je subota rezervirana za čašćenje samoga apostola. Sveti Toma, često nazivan i Nevjerni Toma, sumnjao je u Isusovo uskrsnuće. U Novom zavjetu, kada se Krist predstavio Tomi i pozvao ga da dotakne njegove rane, Toma je slavno uzviknuo riječi koje su ga učinile nezaboravnim. – O moj Gospodine i moj Bože! To je razlog zašto pojedinci danas svakoga tko ne vjeruje u nešto nazivaju “nevjernim Tomom”. Smatra se da je on bio jedini apostol koji je u to vrijeme propovijedao izvan granica Rimskog Carstva.

Kršćanstvo je isprva širio u Palestini, zatim u Perziji, a navodno je stigao i do daleke Indije, gdje je navodno i mučenički skončao. U Srbiji mnoge obitelji slave Tomin dan kao krsnu slavu. Prema općem vjerovanju, Toma se smatrao marljivim i marljivim, što je dovelo do njegovog priznanja kao sveca zaštitnika brojnih zanata, uključujući stolarstvo, bačvarstvo, kopanje bunara i zidarstvo. Dogovori za uspjeh U danima koji prethode proslavi, ukućani se s najvećom ozbiljnošću počinju pripremati za slavljenje zaštitnika.

Dom se posprema i raspakira, a članovi obitelji kupuju novu odjeću, posebno za djecu, koju će nositi na taj poseban dan. Radosna atmosfera i praznični duh trebali bi ispuniti kuću. Dan prije slavlja, domaćica priprema kolač od čistog pšeničnog brašna, dodajući dašak Bogojavljenja i posvećene vode prije početka slavlja. Ovu tortu krase razni ukrasi napravljeni od osnovnog tijesta koje se sastoji od brašna i vode. U sredini bi trebao biti ukras sa simbolom ISHS, koji označava “Isus Krist pobjeđuje.

Preporučeno