– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o segmentu zdravlja. Naime, jako je bitno da pazite na to, šta se unosi u organizam i šta se jede, jer definitivno od nekih namirnica, može da stradaju neki organi…

Čitajući podatak da otprilike četiri milijuna pojedinaca u Europi svake godine podleže kardiovaskularnim bolestima, što čini nevjerojatnih 45 posto svih smrtnih slučajeva, naglašava ozbiljnost problema i naglašava kritičnu potrebu da se zdravlje srca da kao prioritet. Postizanje toga se neće dogoditi samo od sebe, zbog čega je bitno provesti značajne akcije, ali mnogi pojedinci nisu spremni poduzeti te korake. Kardiokirurg Jeremy London identificira četiri specifične navike kojih se u potpunosti kloni jer se pokazalo da skraćuju životni vijek.

Pušenje Prema liječniku, pušenje je “najgore što možete učiniti svom tijelu”. “Oštećuje vaša pluća, dovodi do raka pluća, povećava rizik od kardiovaskularnih problema, srčanog i moždanog udara. Izbjegavajte pušenje”, naveo je London. Alkohol Dr. London tvrdi da se potpuno odrekao alkohola i ne osjeća grižnju savjesti zbog svoje odluke. – Sami određujete pravila za svoje tijelo. Alkohol? Nažalost, moram vas obavijestiti da je štetan. Toksičan je za svaku stanicu u vašem tijelu – rekao je liječnik, a zatim nastavio: Na osobnoj razini, uklanjanje alkohola iz mog života vjerojatno je bio jedan od odluka koje su mi najviše promijenile život kao odrasla osoba.

Pjenušava pića Prema Harvard Healthu, pojedinci koji piju više od pet slatkih bezalkoholnih pića tjedno izloženi su većem riziku od pokazivanja ranih znakova srčanih bolesti nego oni koji se ograniče na samo jedno. “Tekuća smrt, bezalkoholna pića. Jednostavno ih izbjegavajte. To je sve”, navodi London. Štruce i rezanci – zaključila je dr. London ističući važnost izbjegavanja kruha i tjestenine, kao i rafiniranog brašna i pšenice. Prehrana čini 80 posto upravljanja težinom, dok tjelovježba čini preostalih 20 posto. Uvjeravam vas da vaša sposobnost konzumiranja hrane nadilazi vašu sposobnost da je sagorite vježbanjem, stoga vodite računa o tome što jedete.

ZDRAVLJE:

Prof. dr. Dejana Jovanović, voditeljica Odjela za urgentnu neurologiju UKSC-a, istaknula je kako je moždani udar jedan od vodećih uzroka smrtnosti u Srbiji! Značajno se promijenila demografija pacijenata, sa sve većim brojem mladih osoba s ozbiljnim zdravstvenim problemima. Liječnica ističe svoje česte susrete s mlađima od 45 godina koji su doživjeli moždani udar, što ističe da je zabrinjavajuće!

  • Pojašnjava da postoje dvije kategorije moždanog udara. “Moždani udar se može usporediti sa srčanim udarom u određenim aspektima. Postoje prvenstveno dvije vrste moždanih udara. Više od 85 posto ovih incidenata proizlazi iz začepljenja krvne žile, što dovodi do infarkta mozga, slično kao što je začepljenje krvne žile Nasuprot tome, može doći do pucanja krvne žile u moždane strukture.

Ova vrsta je znatno opasnija, iako se događa znatno rjeđe”, pojasnio je dr. Jovanović, napominjući da je to nemoguće. kako biste utvrdili koja se vrsta moždanog udara dogodila dok se proces skeniranja ne završi. “Moždani udar zahtijeva brzu akciju, slično kao i srčani udar. No, za razliku od infarkta, kod moždanog udara stent ne ostaje u krvnoj žili, već služi da uhvati tromb i izvadi ga”, dr. Jovanović objasnio, baveći se rastućom zabrinutošću zbog pojave moždanog udara među mlađim osobama. “Liječnik je primijetio: ‘U prošlosti smo se susreli s jasnim profilom pacijenata koji su imali loše umjetne zaliske i nisu imali odgovarajuće mjere za sprječavanje krvnih ugrušaka.

Danas rijetko viđamo takve pacijente.’ Što možemo očekivati ​​u vezi s mladim pojedincima? Postoje određeni čimbenici koji na njih utječu, uključujući promjene u elastičnosti krvnih žila, što može dovesti do pucanja unutarnjeg sloja krvne žile. Ovo pucanje može dovesti do stvaranja ugruška. Do takvih puknuća može doći zbog neprimjećenih mikrotrauma, poput naglog skretanja u vožnji ili naginjanja glave kod frizera. Iako to ne doživljavaju svi, genetska predispozicija je značajan faktor.

U kasnim osamdesetim i ranim devedesetim godinama ove su tegobe bile najčešći uzrok moždanog udara kod mladih ljudi sve dok nije postignut napredak u dijagnostici. Neadekvatno upravljanje rizikom “Doktorica je objasnila da je u Srbiji najčešći uzrok moždanog udara među osobama u dobi od 40 do 55 godina neadekvatno upravljanje čimbenicima rizika, uključujući hipertenziju, dijabetes, visok kolesterol, nezdrave stilove života i ubrzanu sklerozu krvnih žila. Kao rezultat toga, osobe starije od osobe u dobi od 40 godina mogu imati krvne žile slične onima u 65-godišnjacima, što povećava vjerojatnost da će doživjeti moždani udar.

Preporučeno