– Za danas dvije jako zanimljive teme, a prva je za opuštanje. Naime, u posljednjih par dana smo zaredali sa vicevima, koji vam se itekako sviđaju, a danas je neiscrpna tema snaja-svekrva, evo i vica dana:

BONUS:

Čini se da ste dali opširan tekst koji sadrži dubinsko znanje o prehrani tijekom oboljevanja od gripe, uključujući prijedloge za izbor hrane, esencijalne vitamine i minerale, kao i prehrambene pristupe prilagođene različitim fazama bolesti. U nastavku slijedi sažeti pregled koji ističe ključne točke u vezi s prehranom tijekom gripe:

  • Uključite sljedeće namirnice u svoju prehranu za dobar unos vitamina E: jaja, orašasti plodovi (kao što su orasi, lješnjaci i bademi), zeleno povrće, jetra, pšenične klice, biljna ulja i sjemenke. Brazilski orasi, kvasac, cjelovite žitarice, plodovi mora, plava riba, češnjak i luk bogati su izvori selena.

Cink se može naći u izobilju u raznim izvorima kao što su crveno meso, plodovi mora (školjke), pšenične klice, špinat, grašak, jaja, mlijeko, sjemenke bundeve i pivski kvasac. Vitamin C igra ključnu ulogu u borbi protiv virusnih infekcija i može se dobiti iz raznih izvora kao što su peršin, radič, paprika, brokula, citrusno voće (naranča, limun, grejp), kivi, kiseli kupus, cvjetača, šipak, kelj, rotkvica i bobičasto voće.

Bakar ima vitalnu ulogu u borbi protiv infekcija i može se naći u raznim izvorima hrane kao što su plodovi mora, iznutrice, cjelovite žitarice, kakao, banane, masline, lješnjaci i leća. Žuto i narančasto voće i povrće, zajedno s tamnozelenim lisnatim povrćem poput mrkve, špinata, blitve, brokule, slatkog krumpira, rajčice, bundeve, manga i krušaka, sadrži beta-karoten. Bobičasto voće, agrumi, artičoke, šparoge, luk, peršin, kelj, čaj, kakao, kava, crno vino, cimet, đumbir i muškatni oraščić bogati su izvori polifenola koji su snažni antioksidansi. Kada se radi o ranoj fazi bolesti, ključno je usvojiti posebne prehrambene strategije.

Jedna takva strategija uključuje povećanje učestalosti obroka, budući da se apetit smanjuje. Preporuča se fokusirati se na unos tekućine, poput pileće juhe, čajeva, dvopeka, banana, naribane jabuke, kompota. Prijelazeći na fazu oporavka, drugačiji set prehrambenih smjernica dolazi u igru. Svježe cijeđeni sokovi od različitog voća i povrća vrlo su korisni u ovoj fazi. Dodatno, savjetuje se uključivanje zobene kaše sa suhim voćem, ribe, riže od cjelovitog zrna, variva od povrća, svježeg voća, fermentiranih mliječnih proizvoda koji sadrže probiotike te jednostavnih obroka koji se sastoje od povrća i svježih sireva.

Za održavanje zdrave prehrane važno je izbjegavati hranu koja je bogata jednostavnim šećerima i zasićenim masnim kiselinama, kao i gazirana pića, industrijska pića i alkohol. Kako biste ostali pravilno hidrirani, preporuča se unos dovoljne količine tekućine, poput vode, čajeva, juha i svježe cijeđenih sokova. Pridržavajući se ovih smjernica možete ojačati svoj imunološki sustav, ublažiti simptome gripe i ubrzati proces oporavka organizma. Ključno je održavati dobro uravnoteženu prehranu koja uključuje širok raspon esencijalnih hranjivih tvari potrebnih za borbu protiv infekcija i poticanje tjelesnog pomlađivanja.

Preporučeno