Ako mislite da mašete sa čarobnim štapićem, verujte nam da vam to pomoći neće. Protiv vlage i plesni treba poduzeti odlučne korake, a sve ovisi o konkretnom problemu, ali uvek za sve postoji rešenje. Samo je jedan pristup ako vlaga probija stare podrumske zidove, drugi ako su zidovi vlažni zbog nedovoljne toplinske izolacije i slabe ventilacije prostora, treći ako je reč o ravnom krovu koji prokišnjava i potrebna mu je sanacija. Također, i sami stanari su izvor vlage, a da li znate da zrak u vašem stanu može primiti do 5 litara vode dnevno koja se stvara samo do stanara vode.

Naravno, odlično je živeti u umerenoj klimi i imati četiri kišna doba s različitim vremenskim uvetima. Međutim, upravo takvi uveti sa kišom, snegom, suncem i promenjivim temperaturama zahtevaju od zgrada u kojima živimo odražvanje idealne temperature i vlage. Postoje dva glavna razloga uzroka vlažnih zidova, a treba razlikovati vlagu koja je nastala zbog procurivanja i vlagu koja nastaje zbog kondenziranja.

Vlaga zbog procurivanja je posledica loše hidroizolacije, a odaju je žute i smeđe mrlje koje se stvaraju. Zatim vlaga od kondenzirnaja posledica je nedovljne toplinske izolacije i loše ventilacije prostora, a ako zidovi nisu primereno izvedeni, ako “ne dišu” odmah će se stvoriti puno vlage i kondenata u kutovima, a to plesan osobito voli.

Ako imate vlagu u vašem domu potrebno je da je merite, radi kontrole količine energiju koju troši ventilacija. Potrošnja energije u kući će biti manje uz korištenje uređaja za merenje vlage. Najveći krivci za povećanje vlage u vašem domu su prozori. Ostatak teksta možete da pročitate ovde.

Preporučeno