– Kako je počeo novi mjesec, primjetno je da je sve veći procenat stanovništva zaražen stomačnim virusom. Najgore od svega je to, da pored djece, i odrasli imaju jako velike probleme sa zdravljem. Danas govorimo o tome, kako se tijelo brani od raznih infekcija…..

Fotografija koju je podijelila Facebook stranica “Dalmatinska generacija” nasmijala je tisuće. Reći da je žensko ruho na misi bilo neprikladno bilo bi malo reći…

DODATNI TEKST

Upala djeluje kao obrambeni mehanizam za naše tijelo, štiteći nas od bolesti, infekcija ili ozljeda. Ipak, kada postane kronična, može biti štetna, postupno oštećujući zdrave stanice, tkiva i organe. Nutricionistica Jovana Srejić Ferluga napominje da iako je upala uključena u proces ozdravljenja organizma, dugotrajna upala može dovesti do brojnih zdravstvenih problema.

Pozitivan aspekt je to što se može primijeniti nekoliko strategija za smanjenje upale i poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Istraživanja pokazuju da dugotrajna upala povećava rizik od raznih bolesti, uključujući pretilost, metabolički sindrom, predijabetes (obilježen inzulinskom rezistencijom), dijabetes tipa 2, bolesti srca, upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, zajedno s određenim oblicima raka.

Vjerojatnost dijabetesa povećavaju artritis, Alzheimerova bolest i upalni poremećaji šećera u krvi; međutim, prema nutricionistu, manje je poznato da određeni način života i prehrambene navike mogu uvelike utjecati na razine upale. Protuupalna dijeta općenito naglašava konzumaciju svježe, cjelovite hrane, osobito one bogate hranjivim tvarima i antioksidansima. Najjači antioksidansi uključuju vitamin C, vitamin E, beta karoten, selen i cink. Prema našem izvoru, ti su antioksidansi ključni za smanjenje prisutnosti slobodnih radikala — reaktivnih molekula koje mogu uzrokovati upalu ako se ne kontroliraju. Među omiljenim skupinama namirnica su voće i povrće.

Za promicanje protuupalne prehrane bitno je uključiti raznolik raspon povrća, uključujući brokulu, kelj, papriku, prokulicu, kupus i cvjetaču. Koncentrirajte se na živopisno voće koje obiluje biljnim pigmentima koji služe kao snažni antioksidansi, uključujući borovnice, šipak, grožđe i trešnje. Dodatno, uključite voće bogato zdravim masnoćama, poput avokada i maslina, kao i korisna ulja poput maslinovog ulja i ulja od avokada. Korisne opcije uključuju masnu ribu poput lososa, sardine, haringe, skuše i inćuna.

Osim toga, orašasti plodovi kao što su bademi i drugi mogu se uključiti, zajedno s tamnom čokoladom. Začini vrijedni pažnje su kurkuma, piskavica i cimet, uz zeleni čaj. Resveratrol koji se nalazi u crnom vinu može pružiti protuupalne prednosti, a također se predlaže hrana koja obiluje probiotičkim bakterijama poput prirodno fermentiranih kiselih krastavaca, kefira i jogurta.

Preporučeno