– U nastavku našeg današnjega članka, slijedi jedna jako poučna priča za sve domaćice. Naime, koliko puta ste imali probleme sa sušenjem veša? Mnoge porodice nemaju baš sredstava za sušilicu, pa se snalazi ko kako zna. Slijedi jedna jako poučna priča i trik za koji možda i niste znali do sada. 

Međutim, jedna je žena slučajno naletjela na skriveni gumb na svom uređaju za pranje rublja koji može ubrzati proces sušenja vaše odjeće. U videu na Instagramu Nicola je oduševljeno uzviknula: “Ostvari pobjedu sa samo dva okretaja!” Nadalje je objasnila u naslovu da bi ova tehnika rezultirala s manje vlage na odjeći, što bi u konačnici dovelo do bržeg sušenja. Nicola je potom savjetovala gledateljima da nastave aktiviranjem odvlaživača zraka. Kako prenosi Jutarnji, ona sugerira da se korištenjem odvlaživača zraka može ubrzati proces sušenja odjeće uklanjanjem vlage iz okolnog zraka.

U nedostatku odvlaživača zraka, njezina preporuka je postaviti sušilicu blizu prozora i iskoristiti prirodno svjetlo. Kako biste ubrzali proces sušenja i izbjegli rast plijesni, razmislite o korištenju ventilatora za cirkulaciju hladnog zraka. Ova isplativa alternativa korištenju grijača može se postići s bilo kojom vrstom ventilatora. Kako biste ubrzali proces sušenja, korisno je staviti odjeću na vješalice prije nego je stavite u sušilicu.

BONUS TEKST:

Kada se čuje grmljavina, hitno je potrebno potražiti zaklon! Revolucionarno otkriće fizičara Cvetanovića otkrilo je koje radnje treba izbjegavati tijekom sjetve. Ovi uređaji su od iznimne važnosti i ne smiju se zanemariti. Tijekom nedavne epizode TV “K1” fizičar Nikola Cvetanović podijelio je vrijedna saznanja o učinkovitim mjerama zaštite od grmljavinskog nevremena. Regija je nedavno doživjela intenzivne padaline, popraćene grmljavinom i munjama. Kao rezultat toga, došlo je do velikih poplava, zbog čega je policija intervenirala diljem grada.

Fizičar Nikola Cvetanović gostovao je na TV “K1” i ponudio vrijedne upute o optimalnim načinima zaštite za vrijeme grmljavine. Šokantno, udari groma svake godine odnesu živote više od 25 000 ljudi širom svijeta. Istraživanja pokazuju da je broj smrtno stradalih muškaraca zbog ove prirodne pojave šest puta veći nego kod žena. Neizmjerna moć prirode služi kao trajni podsjetnik na njezinu dominaciju. Unatoč našem značajnom tehnološkom napretku, ostajemo nemoćni pred prirodnim silama poput groma i munje. Ove kolosalne energije konvergiraju na jednom mjestu, zasjenjujući sve na svom putu. Iako je važno priznati prisutnost straha, ključno je pridržavati se specifičnih protokola i izgraditi odgovarajuće strukture kako bi se rizik sveo na minimum. Savjetuje se sklonište kada udari grom, jer stvara značajnu količinu električne energije u kratkom vremenskom roku.

Cvetanović je započeo objašnjenjem da ovi zamršeni procesi obuhvaćaju više faza. Munja traži rutu, i iako neke munje nikada ne dođu u dodir s tlom, kada se uspostavi robustan provodni put, njena energija postaje nezamisliva u samoj milisekundi. Ono što mi doživljavamo kao jedan udar groma zapravo se događa deset puta u sažetom vremenskom okviru. Kako se zaštititi u slučaju udara groma, dragocjene upute daje dr. Nikola Cvetanović. Njegova preporuka je da kada ste na otvorenom, traženje zaklona u vozilu je preferirani način djelovanja.

Za optimalnu sigurnost tijekom oluje s grmljavinom, preporučljivo je parkirati u prostoru opremljenom gromobranom; međutim, ako takva lokacija nije dostupna, preporuča se potražiti zaklon unutar vozila umjesto da budete izloženi na otvorenom prostoru gdje biste bili izloženi najvećem riziku od udara groma. Potraga za putem za bijeg je u tijeku i očekuje se da će dovesti do vrha. Ključno je izbjegavati stajanje u blizini drveća, jer to predstavlja značajan rizik, čak iu planinskim područjima.

Preporučljivo je držati se odvojeno od drugih, a ne biti u grupi. Voda je također vrlo opasna, pa je najbolje suzdržati se od kupanja ili boravka u čamcu. “Umjesto ležanja na zemlji, preporučljivo je čučnuti”, savjetuje Cvetanović. Faradayev kavez, kako je objasnio dr. Cvetanović, pruža sigurnost pri putovanju raznim vozilima poput autobusa, automobila ili aviona. Stoga nema potrebe gajiti bilo kakvu bojazan. Sve dok automobil nije kabriolet, možete biti sigurni da ste sigurni zbog prisutnosti Faradayeva kaveza.

Ovo metalno kućište unutar automobila djeluje kao štit protiv električnog polja, pružajući zaštitu. Čak i kad bi grom udario u automobil ili autobus, može izazvati štetu, ali putnici ostaju neozlijeđeni. Bez obzira radi li motor ili ne, bez obzira na to je li vozilo u pokretu ili stoji, boravak u automobilu osigurava sigurnost, potvrđuje Cvetanović. Prema Cvetanovićevim riječima, nema razloga za strah, čak ni kada se putuje avionom. Istaknuo je napredak u mjerama sigurnosti rudnika. Udari groma česta su pojava za zrakoplove. Međutim, posljednji incident kao posljedica udara groma dogodio se 60-ih godina prošlog stoljeća.

Tijekom tog vremena inženjeri su prepoznali potrebu za zaštitnim mjerama i implementirali instalaciju mreže vodiča, koji djeluju kao gromobrani, za sigurno provođenje električne energije do zemlje. Iako je bilo minimalnih posljedica za elektroniku zrakoplova, nije bilo ozljeda, čime je osigurana maksimalna sigurnost u zrakoplovu. To je izjavio Cvetanović. Suprotno uvriježenom mišljenju, fizičar Nikola Cvetanović opovrgava tvrdnju da se mobiteli ponašaju kao magneti za munje. On odlučno odbacuje sve zablude oko ove teme. Tema rasprave oko ovog pitanja je u tijeku. Kako se pojedinci sve više oslanjaju na svoje mobilne uređaje, rezultati istraživanja pokazuju da se smanjuje vjerojatnost da će ih pogoditi grom.

Temeljno načelo je da se proizvodnja iona malo smanjuje kada se razgovara u neposrednoj blizini drugih. Cvetanović savjetuje da ne držite telefon uz glavu tijekom udara groma, ali uvjerava da držanje u džepu nije razlog za brigu. Iako se preporučuje suzdržati se od korištenja telefona, nema dokaza koji bi sugerirali da bi njegovo bacanje povećalo vjerojatnost udara groma. Veća je vjerojatnost da će udari groma pogoditi muškarce, a većina smrtnih slučajeva događa se u vodenom okolišu. Aktivnosti na otvorenom obično privlače veće sudjelovanje muškaraca.

  • U Sjedinjenim Američkim Državama omjer je 1:3 zbog nesretne činjenice da značajan broj muškaraca izgubi život baveći se ribolovom na brodovima. Munje najviše vole pogađati vodene površine, a budući da su one na brodovima uzdignute nekoliko metara iznad površine, postaju laka meta. Ključ za minimiziranje rizika, kako je naglasio, jest ograničiti izloženost i spustiti se na niže razine kad god je to moguće. Prema riječima Nikolaja Cvetanovića, provođenjem mjera opreza otklanja se potreba za strahom kod pojedinaca. Preporuča se deaktivirati određenu opremu kada se pojave grmljavinske oluje.

Prema Cvetanovićevim riječima, kada munja i grmljavina nastaju istovremeno, to ukazuje na skori dolazak groma. U urbanim sredinama postoji tendencija da munje ciljaju ograde od bodljikave žice i da struja putuje podzemnim kabelima. Kao rezultat toga, postoji značajan rizik od oštećenja elektroničkih uređaja tijekom grmljavinske oluje. Kako biste spriječili moguće strujne udare kroz podzemne cijevi, preporučljivo je isključiti prijenosna računala, televizore, mikrovalne pećnice i sve druge uređaje opremljene čipovima.

Izračunavanje udaljenosti munje od nečije lokacije uobičajena je praksa među pojedincima. Nikola Cvetanović daje opsežan vodič o tome kako točno odrediti tu udaljenost. Stvaranje munje označava stvaranje vodljivog zraka kroz kretanje elektrona, što rezultira snažnom strujom. Ovaj proces uzrokuje ionizaciju zraka, pretvarajući ga u stanje poznato kao plazma.

Prema Cvetanovićevim riječima, emitira se obilje zračenja, a svjetlost ima sposobnost da brzo dopre do vaše ruke zbog velike brzine od 300.000 kilometara u sekundi. Nasuprot tome, zvuku je potrebno određeno vrijeme da putuje. Stoga, kada svjedočite kašnjenju od 3 sekunde između viđenja munje i slušanja pratećeg zvuka, to znači da je munja udaljena otprilike jedan kilometar. Važno je da vas izgled ne zavara, jer munja može udariti čak i kada se čini da su oblaci daleko.

Važnost pružanja hitne prve pomoći u slučaju udara groma istaknuo je Cvetanović u završnoj riječi. Stope preživljavanja od udara groma alarmantno su niske, s više smrtnih slučajeva nego preživjelih. Zdravstvene organizacije općenito savjetuju pružanje prve pomoći u takvim slučajevima. Odmah nazovite hitnu službu i započnite kompresiju prsnog koša i CPR dok čekate njihov dolazak. Ključno je napomenuti da dotična osoba nije prijetnja i da nije pretrpjela strujni udar. Iznad svega, najveći prioritet je osigurati sigurnu evakuaciju i sebe i pogođene osobe”, naglasio je fizičar Nikolaj Cvetanović.

Preporučeno