– Kada se na visokim temperaturama puno znojimo, to je u jednu ruku i više nego normalno. Međutim, kada dođe hladnije vrijeme, i tada se još uvijek znojimo, onda može biti u pitanju samo genetika, ili je neki problem sa zdravljem u pitanju….

U nedavnom gostovanju na RTS-u dr. Darko Antić, ravnatelj Zavoda za hematologiju Kliničkog centra Srbije, detaljno je govorio o limfadenokarcinomu, malignoj bolesti koja zahvaća limfne čvorove. Dr. Antić istaknula je važnost prepoznavanja simptoma koji prate ovo stanje, a to su povišena tjelesna temperatura, prekomjerno znojenje, gubitak tjelesne težine te povećanje limfnih čvorova.

  • Prema riječima dr. Antića, dijagnostički proces u pravilu počinje kada pacijent primijeti povećanje limfnih čvorova. Nakon toga, kirurg će napraviti biopsiju, koju će zatim analizirati patolog prije liječenja. Osim natečenih limfnih čvorova, pacijenti mogu osjetiti i druge simptome kao što su uporna vrućica, kašalj, umor i prekomjerno znojenje. Vrijedno je napomenuti da genetika igra značajnu ulogu kao jedan od primarnih čimbenika rizika za ovo stanje.

Dr. Antić istaknula je potrebu za cjelovitim i dugoročnim planom liječenja limfadenokarcinoma koji uključuje različite terapijske pristupe. Također je istaknuo uvođenje ažuriranih smjernica za liječenje, koje će olakšati raniji početak terapije i omogućiti personaliziraniji odabir liječenja na temelju individualnih karakteristika svakog pacijenta. Dr. Antić tvrdi da napredak u dijagnostičkim smjernicama i dublje razumijevanje bolesti olakšavaju logičniju klasifikaciju pacijenata i prilagodbu liječenja na temelju njihovih jedinstvenih okolnosti.

Ovaj pristup stavlja naglasak na personaliziranu skrb, s naglaskom na pravodobno prepoznavanje bolesti i odabir najprikladnijeg tretmana prilagođenog svakom pojedincu. Noćno znojenje može poslužiti kao pokazatelj ozbiljnih bolesti, ali također može biti posljedica osjećaja pretjerane topline, osobito tijekom ljetnih večeri. dr. Ivica Cvetković, specijalist obiteljske medicine iz Samobora, savjetuje da se o ovoj mogućnosti razmisli kao o početnom koraku.

Treba uzeti u obzir čimbenike kao što su pretjerano odijevanje, korištenje previše toplih pokrivača ili zanemarivanje provjetravanja sobe prije spavanja. Alternativno, noćno znojenje može se pripisati uznemirujućim snovima koji izazivaju fizičku reakciju. Podatak je iznio dr. Cvetković u tekstu koji su objavila 24 sata. Ključno je voditi računa o raznim benignim čimbenicima koji mogu dovesti do noćnog znojenja. Pojedinci s određenim medicinskim stanjima, osobito oni s dijabetesom koji se liječe hipoglikemijskim lijekovima, pilulama ili inzulinom, mogu doživjeti epizode niske razine šećera u krvi tijekom noći, zbog čega se probude znojni.

Opće je poznato da je znojenje poznati simptom hipoglikemije, a pojedincima se savjetuje da odmah pojedu nešto slatko. Noćno znojenje može biti izazov za žene tijekom perimenopauze i menopauze, ali hormonska nadomjesna terapija često rješava te probleme. Vrijedno je spomenuti da apneja za vrijeme spavanja, stanje koje karakteriziraju prekidi disanja tijekom spavanja, također može uzrokovati noćno znojenje, no korištenje dodatnog jastuka može pomoći u ublažavanju toga. Daljnje istraživanje teme može pružiti više uvida. Mlađi pojedinci trebaju biti svjesni simptoma povezanih s rakom debelog crijeva.

Dr. Cvetković ističe da se noćno znojenje može pripisati idiopatskoj hiperhidrozi, poremećaju rada žlijezda koji uključuje prekomjerno lučenje znoja, a može biti potaknut emocionalnim čimbenicima ili određenim lijekovima, poput antidepresiva. Osim toga, postoje manje teška stanja koja nisu povezana s bolestima i koja mogu uzrokovati noćno znojenje. Infekcije, od uobičajenih virusa i gripe do bakterijskih infekcija grla ili pluća, također mogu biti odgovorne. Odluka o traženju pomoći ovisi o težini problema i općoj dobrobiti tijela.

Tradicionalno su nas naše bake savjetovale da se odmaramo i umotamo kada se nosimo s ovim tegobama jer to potiče znojenje i izbacivanje toksina iz tijela. Međutim, ovaj pristup ne treba slijediti ako postoji povišena tjelesna temperatura. Prema Cvetkovićevim riječima, ključno je temperaturu smanjiti, a ne pogoršati. Noćno znojenje može ukazivati ​​na ozbiljnija stanja poput tuberkuloze, AIDS-a ili hepatitisa, a ne na uobičajene bolesti. Za osobe koje imaju prekomjernu težinu, spavanje na ravnoj površini može dovesti do problema s refluksom kiseline, što može uzrokovati znojenje. Korištenjem dodatnih jastuka za podizanje glave i konzumiranjem lakših, manje masnih obroka, osobito navečer, često se može postići značajno olakšanje.

Lavanda je poznata po svojim umirujućim svojstvima, dok je kadulja poznata po tome što sprječava pretjerano znojenje. U fazi klimakterija, koja je faza menopauze kod žena, česta je pojava noćno znojenje, koje se obično naziva valunzima. Za rješavanje ovog problema Maja Žalac, iskusna travarka u ljekarni Prirodni kutak, preporučuje mješavinu lavande, kadulje, matičnjaka, hmelja, crvene djeteline, a čajevi od šaša kao potencijalni lijek.

Preporučeno