– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o staroj hrani koja se jela prije 40 ili više godina. Mnogi će reći da su osobe u tadašnja vremena bila puno zdravija, a pošto se zna da hrana ulazi na usta, odgovor je više nego jasan. Jednostavno, većina jela je bilo posno, pa samim time nismo imali problem pretilosti. 

Bilo zbog blizine najbliže trgovine ili ekonomskih poteškoća, pojedinci bi pripremali “siromašna jela” koristeći samo nekoliko sastojaka. Ova posebna jela, kojih se s nostalgijom prisjećamo iz vremena bivše Jugoslavije, često imaju izvanredan okus.

Nakon što smo obradili temu omiljenog doručka u Jugoslaviji, sada predstavljamo kompilaciju skromnih i pristupačnih jela u kojima uživaju manje privilegirani.

1. Kelj bez mesa koji je sladak

Lako je napraviti hranjiv, niskokaloričan i ekonomičan ručak. Za dodatni nalet okusa, dodajte pirjani luk, mrkvu, papriku, češnjak (po želji), rajčice i peršin u kupus i razno povrće.

Krompir koji je kuhan pečenjem

Prženi luk pomiješajte s kuhanim krumpirom, izgnječite i začinite paprikom, soli i paprom po želji.

Kombinacija kruha, masti i aleve paprike.

Iako kod starijih ovo jelo može probuditi nostalgična sjećanja, to je nešto što naša djeca ne mogu ni pojmiti.

Kuhanje krumpira s netaknutom kožom. Ne može lakše od ovoga. Uparite sa sirom, pripremite salatu od rajčice i eto! Ručak je poslužen, savršen za one vruće ljetne dane.

KLJUKUŠA:  Počnite s ribanjem oguljenog krumpira, a zatim dodajte sol, papar i sitno narezan luk. Zatim dodajte brašno u smjesu i pomiješajte uz postupno dodavanje vode kako biste postigli nešto gušću konzistenciju od tijesta za palačinke. Dobivenu smjesu prebacite u podmazan pleh i pecite na temperaturi od 250 stupnjeva Celzijusa oko trideset minuta.

Stari kruh natopljen kiselim mlijekom

Ako niste sigurni što biste jeli za doručak ili večeru, pokušajte kruh umočiti u ohlađeno kiselo mlijeko ili jogurt. U ovoj nekonvencionalnoj kombinaciji uživaju mnogi, uključujući i djecu.

Popara je ukusno jelo koje u mnogim kulturama zauzima posebno mjesto.

Stari kruh narežite na male komadiće i stavite ih u kipuću vodu. Zagrijte ulje ili mast i kad se zagriju, pokapajte po kruhu, dobro promiješajte i dodajte sir ili vrhnje. Alternativno, mlijeko se može koristiti umjesto vode, a moguće je ovo jelo pripremiti i bez dodatka masnoće i zagrijanog ulja.

Grah koji stvara ugruške.

Sa svojim obiljem proteina i kalorijskim sadržajem, grah može lako stajati sam bez potrebe za mesom. Kako biste poboljšali okus i hranjivu vrijednost, razmislite o uključivanju mrkve, paprike i luka u jela od graha. Pomfrit, omiljeni prilog jelu, slatka je poslastica u kojoj uživaju mnogi ljudi.

Umjesto da za jutarnji ili večernji obrok konzumirate prerađene mesne proizvode prepune aditiva, odlučite se za pripremu krumpirića i uživajte u osvježavajućoj šalici jogurta.

Juha od krumpira

Započnite pirjanjem luka i mrkve, a zatim dodajte krumpir narezan na kockice. Nastavite s ulijevanjem vode u lonac i ostavite sastojke da se kuhaju. Nakon što je kuhano, dodajte sok od rajčice i začine. Ako želite, slobodno dodajte dodatno povrće kao što je paprika kako biste poboljšali okus i raznolikost krumpirove juhe.

Čudan je prizor – jabuke u kućnom ogrtaču: Kolutiće jabuka premažite tijestom za palačinke i pržite u dubokom ulju dok ne porumene, a zatim pospite šećerom u prahu.

Kombinacijom starog kruha, mlijeka i šećera može se napraviti divna poslastica.

Izmjesiti kockice kruha posuti šećerom i preliti vrelim mlijekom. Doista je žalosno da je u današnje vrijeme svaki kruh zasićen aditivima, što ga čini značajnijom štetom od jednostavnog unosa male količine šećera. Za laku pripremu pečenja potrebno je samo posložiti kore, malo ih namastiti i preliti vrućom vodom.

RECEPT:

Obavezno je grah uvrstiti na blagovaonski stol barem jednom tjedno. Ovo posebno jelo pruža široku lepezu hranjivih tvari i vlakana, što ga čini dobro zaokruženim i hranjivim obrokom.

Sastojci:

Za ovaj recept potrebno vam je 450 grama graha tetovca ili gradištanca, 2 mrkve, 2 glavice crnog luka, 1 stručak poriluka, 2 lista lovora, 300 grama suhog mesa (batak ili rebra), 1 žličica mljevene crvene paprike, 1/2 kašičice mlevene paprike, 1 kašika začinskog bilja, 2 kašike brašna, 30 ml ulja i soli po ukusu.

priprema:

  • Da biste pripremili grah, počnite tako da ga temeljito očistite i operete. Navečer prije kuhanja grah namočite u hladnu vodu. Sljedećeg jutra zakuhajte grah i ostavite ga da lagano kuha otprilike deset minuta. Zatim procijedite početnu vodu i zamijenite je toplom vodom. Procedimo tako da dvije glavice luka sitno nasjeckamo i zajedno s dva lista lovora dodamo u mahune. Započnite s pripremom mrkve, pazite da bude čista i izrezana. Pirjajte ih uz luk prije ubacivanja graha u smjesu. U lonac ubacite oprano, osušeno meso ili rebarca. Ostavite sastojke da se kuhaju otprilike jedan i pol do dva sata, uzimajući u obzir određenu vrstu graha koji se koristi. Po potrebi prilagodite količinu dodane vode, ovisno o željenoj gustoći jela s grahom.

Nakon što je grah dobro skuhan, vrijeme je za pripremu umaka. Započnite zagrijavanjem ulja u tavi i dodajte brašno, pazeći da ga pržite da ne zagori. Kad se ohladi, dodajte mljevenu papriku i dobro promiješajte prije nego što umak prelijete preko kuhanog graha. Za pojačanje okusa dodajte biljne začine te sol i papar po ukusu. Ostavite smjesu da kuha dodatnih 5 minuta prije nego što isključite vatru.

Preporučeno