– Pojam vakcine, bio je i više nego popularan prije tri godine za vrijeme pandemije korona virusa. Tada je cijeli svijet iščekivao, kada i ko će da izmisli prvu vakcinu protiv korona virusa, a nadmetali su se Kina i Rusija. Rusi su prvi izbacili vakcine, do kojih je bilo i više nego teško da se dođe. 

Intrigantna geneza ožiljka na ramenu, prepoznatljiva karakteristika koju posjeduju svi pojedinci porijeklom iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, izazvala je radoznalost. Ova tema je u posljednje vrijeme izazvala značajno interesovanje, posebno ako se uzme u obzir da mlađe generacije ne nose ovu prepoznatljivost.

Davanjem BSŽ vakcine novorođenčadi u ranoj fazi, rizik od obolijevanja od najtežih tipova tuberkuloze značajno se smanjuje, što ovu vakcinu čini vrlo sigurnom opcijom. Obično se formiranje ožiljka zbog BSŽ vakcinacije događa otprilike jedan do dva mjeseca nakon primjene vakcine. Nije neuobičajeno da se upuštate u pametne šale o pojedincima koji potiču sa Balkana i karakterističnim obeležjima koji ih izdvajaju. Jedna takva prepoznatljiva karakteristika je prisustvo ožiljka koji je za sobom ostavila BSŽ vakcina.

U prvih 24-48 sati nakon rođenja, novorođenče prima BSŽ vakcinu, pružajući ključnu zaštitu od tuberkuloze. Primijenjena intrakutanom injekcijom, ova vakcina je posebno usmjerena na gornju trećinu lijeve nadlaktice.

Nakon primjene vakcine, bezbolna papula crvenkaste nijanse obično se manifestira nakon otprilike 2-3 sedmice. Važno je napomenuti da kod otprilike 10 posto djece ova papula ima potencijal da napreduje u stadijum supuracije, što na kraju dovodi do razvoja ožiljka u naredna 1-2 mjeseca.

Većina djece obično ne pridaje mnogo pažnje razvoju male mrlje u području gdje im je primijenjena vakcina. Evaluacije za utvrđivanje prisustva ožiljka obično se provode u roku od 4 do 6 mjeseci nakon vakcinacije. Formiranje ožiljaka je rijetkost, javlja se kod manje od 10 posto djece.

Prema uputama određenih medicinskih stručnjaka, preporučljivo je davati dodatne vakcinacije djeci koja ne pokazuju nikakve ožiljke dok ne napune godinu dana. Zbog nedovoljnih dokaza koji potvrđuju njenu efikasnost i povezane zaštitne prednosti, vakcina se ne preporučuje za djecu stariju od 12 mjeseci koja nemaju ožiljak.

Postojeći podaci o prednostima revakcinacije kod djece mlađe od 12 mjeseci koja su prethodno vakcinisana i dalje su prilično ograničeni.

Tema vakcina tokom prve godine djetetovog života je od velikog značaja. Pokazalo se da brojni roditelji nemaju dovoljno znanja o specifičnim vakcinama koje njihovo dijete treba primiti prije prvog rođendana. Prema rasporedu vakcinacije u većini zemalja našeg regiona (nastalih nakon raspada Jugoslavije), preporučuje se da se deca mlađa od jedne godine vakcinišu protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize (inaktivirana), hepatitis, HiB, boginje, rubeola i zauške.

Posjete pedijatru i injekcije potrebne za ove vakcine značajno su smanjene zbog njihove kombinovane primjene. Lista ranije spomenutih bolesti ne odražava tačno stvarni broj posjeta i injekcija. Važno je napomenuti da mogu postojati male varijacije u rasporedu vakcina između zemalja. Osim toga, neke zemlje nude opcione vakcine, kao što su one protiv rotavirusa ili varičele, koje uvelike poboljšavaju kvalitet života djeteta i minimiziraju šanse da se razboli.

Do trenutka kada dijete slavi svoj prvi rođendan, preporučuje se da primi vakcine u zemljama kao što su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Sjeverna Makedonija.

  • Prilikom rođenja, BCG vakcina se daje za zaštitu od tuberkuloze. Vakcina Pentaxim, koja obezbjeđuje imunizaciju protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječje paralize (neaktivna) i Haemophilus influenzae, daje se u tri doze. Hepatitis B se prevenira kroz dve doze, pri čemu se druga doza daje mesec dana nakon prve, a treća šest meseci kasnije. MMR vakcina se primjenjuje između 12 i 15 mjeseci, pri čemu se prva doza daje u to vrijeme, a druga doza se daje prije polaska u školu. Pored toga, u Srbiji pojedinci imaju mogućnost da se vakcinišu protiv varičele nakon navršenih 12 meseci života.

U ovim zemljama, vakcina protiv gripa je preporučena imunizacija; međutim, djeci je često teško pristupiti ovoj vakcini u praksi, što dovodi do značajnog nedostatka svijesti o njenoj važnosti.

Preporučeno