Dr. Emir Solaković, renomirani kardiovaskularni kirurg, poznat je po svom iskrenom i izravnom pristupu kada je riječ o zdravom načinu života. Često ističe uobičajene pogreške koje pojedinci čine, a koje mogu značajno utjecati na njihovo zdravlje. Tokom gostovanja na Hayat televiziji doktor je podijelio svoje mišljenje o najboljim opcijama doručka za muškarce i žene. Doktor Solaković osobno se budi u 6.30 sati i tvrdi da mu je šest sati sna dovoljno. Također vjeruje da spavanje duže od šest sati nije normalno i da može ukazivati ​​na problem u pozadini poput stresa ili bolesti. Dodatno, naglašava da pretilost može dovesti do većeg rizika od bolesti te da nikada nije vidio debelog čovjeka koji doručkuje, već se odlučuje za nezdrave grickalice tijekom dana.

Način na koji konzumira svoju hranu usporediv je sa stavljanjem u mračnu i praznu pećinu. Ovaj sjedilački način života dovodi do prekomjernog debljanja jer nema tjelesne aktivnosti. Za žene optimalna rutina doručka uključuje ispijanje šalice čaja odmah nakon buđenja kako bi se izbacili svi toksini nakupljeni tijekom noći, nakon čega slijedi kajgana od tri bjelanjka i jednog cijelog jajeta, koja daje deset grama proteina. Muškarci bi, pak, trebali konzumirati kajganu od pet bjelanjaka i jednog cijelog jajeta, jer je masnoća neophodna komponenta za tijelo. Ako više volite zdrave masnoće, razmislite o dodavanju male količine maslinovog ulja u kajganu.

Osim toga, ova liječnica na Facebooku često dijeli pronicljive savjete o zdravom životu, štetnim navikama i održavanju zdravih navika. Unutar jednog svog teksta bavio se djelovanjem crnog luka. Prema nekoliko znanstvenih istraživanja, sastojci češnjaka i crvenog luka učinkoviti su u sprječavanju zgrušavanja krvi. Crveni luk može spriječiti sljepljivanje trombocita, spriječiti stvaranje ugrušaka, pa čak i pospješiti otapanje već postojećih ugrušaka. Uvriježeno mišljenje nalaže da masna hrana povećava zgrušavanje krvi i smanjuje njeno otapanje. Međutim, ovaj se učinak može znatno umanjiti ako se uz obrok konzumira crveni luk. Luk sadrži niz važnih vitamina i minerala, poput vitamina C, E, B6, kalija, kroma i flavonoida nazvanog “quercetin”.

Također posjeduju spojeve sumpora poznate kao “alil sulfidi”, koji daju njihova imunološka svojstva. Slično češnjaku, crveni luk sadrži spoj sumpora koji se zove alin i enzim koji se zove alinaza koji se odvajaju na staničnoj razini. Sjeckanje stanica luka uzrokuje miješanje ova dva spoja, stvarajući novu tvar koja se zove tiopropanol sulfoksid. Ova novonastala tvar povećava ljekovitost crvenog luka, ali je i odgovorna za suze koje ispuštamo dok ga sjeckamo. Kad je luk sitno nasjeckan, proizvodi više sumpornog spoja. Kao rezultat toga, što je miris jači i što se više suza prolije, stvara se više imunoloških spojeva.

Preporučeno