– Ono što nas sve zanima, jeste svakako kakvo ćemo vrijeme da imamo za prvomajske praznike, kao i predstojeći Vaskrs. Ono što je i više nego sigurno je to, da imamo jako varljivo vrijeme u zadnjih 10 dana. Meteorolozi najave sunce, ono se desi kiša i obratno. 

Prognoza predviđa nastavak sunčanog i iznimno toplog vremena do srijede. U košavskom području očekuje se jak jugoistočni vjetar, au južnom dijelu Banata udari vjetra praćeni olujnim udarima.

  • Prognozira se maksimalna temperatura od 25 do 29 stupnjeva Celzijevih, uz očekivane visoke razine UV zračenja. Preporučljivo je poduzeti odgovarajuće mjere opreza tijekom podnevnih sati kako biste se adekvatno zaštitili. Poslijepodne i navečer u srijedu, 1. svibnja, predviđaju se mjestimični pljuskovi praćeni grmljavinom u južnim, središnjim i zapadnim područjima. Ipak, unatoč kiši, vrijeme će ostati toplo.

Nakon 2. svibnja vjerojatni su česti pljuskovi praćeni grmljavinom, te stvaraju uvjete koji mogu rezultirati grmljavinskim nevremenom s tučom.

Kako se približava Uskrs, temperatura će polako padati, a za posljedicu će doći osvježenje gdje temperatura neće prelaziti 20 stupnjeva.

Dok početak svibnja može donijeti nestabilnost i pojavu tipičnih grmljavinskih nevremena i nevremena, nema neposredne opasnosti od intenzivnijih grmljavinskih nevremena i vremenskih sustava.

Dodatna vijest:

Zagonetni Karlos Šakal i dalje je figura koja izaziva kontroverze. Nekim pojedincima on utjelovljuje bit terorizma i smatra se nemilosrdnim ubojicom. Međutim, postoje oni koji ga štuju kao hrabrog revolucionarnog borca ​​koji se bori protiv imperijalizma i nepravde koju on održava. Bez obzira na nečije stajalište, njegova pripovijest služi kao dirljiv podsjetnik na zlokobno podzemlje globalnog terorizma i zamršenu prirodu suvremenog svijeta.

  • Tijekom 1970-ih i 1980-ih postojao je venezuelanski militant i terorist po imenu Ilyich Ramirez Sanchez, poznatiji kao Carlos Šakal. Njegova ozloglašenost proizašla je iz niza visokoprofilnih ubojstava, otmica i bombaških napada, koji su mu donijeli mjesto na popisu najtraženijih na svijetu. Rođen u imućnoj obitelji u Venezueli 1949., rano je razvio afinitet prema marksizmu i na kraju se pridružio ljevičarskoj gerilskoj organizaciji. Tražeći nove horizonte, Sanchez se preselio u Europu, gdje se radikalizirao i duboko ukorijenio u palestinski nacionalistički pokret. Godine 1973. njegovo terorističko djelovanje započelo je ubojstvom izraelskog agenta u Londonu. Odatle je krenuo u pohod otmica i bombaških napada diljem Europe i Bliskog istoka. Međutim, njegov najzloglasniji čin dogodio se 1975. godine kada je orkestrirao napad na sjedište Opeka u Beču, uzevši 41 osobu za taoce.

Šakal, lukav pojedinac, posjedovao je neusporedivi talent za preuzimanje lažnih osoba, učinkovito izbjegavajući vlasti dulje vrijeme. Međunarodne agencije za provođenje zakona nemilosrdno su ga progonile sve do konačnog uhićenja u Sudanu 1994., nakon čega je uslijedilo izručenje Francuskoj. U francuskom pravosudnom sustavu dobio je doživotnu zatvorsku kaznu za umiješanost u ubojstvo i razna druga kaznena djela. Trenutačno je u zatvoru, aktivno se zalažući za ponovno suđenje i kasnije puštanje na slobodu.

Šakalov izvanredan intelekt i karizma omogućili su mu da vješto manipulira i ljudima i okolnostima. Vođen nepokolebljivim uvjerenjem u svoju ideologiju, pokazao je spremnost da žrtvuje sve u potrazi za njom. Nedvojbeno je da je njegovo djelovanje ostavilo neizbrisiv trag u tijeku povijesti, dajući pozitivne i negativne posljedice.

Šakal i dalje plijeni pažnju mnogih, generirajući opsežne rasprave i pisana djela. Karlos Šakal pojavio se kao istaknuta osoba tijekom burne ere terorizma koja je obuhvaćala 1970-e i 1980-e. Njegovi su napori ostavili neizbrisiv trag u povijesti, služeći kao katalizator za bezbrojne druge pojedince privučene terorističkim činovima. Do danas je šakal ostao trajni simbol ekstremizma i opasnosti koje on predstavlja.

Ključno je priznati da je Šakal posjedovao višestruk karakter vođen nizom motiva. Bio je proizvod svog doba, oblikovanog burnim političkim i društvenim okolnostima tog vremena. Njegov narativ služi kao dirljiv podsjetnik da je terorizam složeno pitanje, duboko isprepleteno s tkivom društva.

Dok je bio u zatvoru, Karlos Sánchez pronašao je utjehu u pisanju i iskoristio svoju autobiografiju kao platformu za otkrivanje uloge tajne službe u omogućavanju njegova neprekidnog boravka u Jugoslaviji. U zamjenu za njihovu pomoć obavljao je za njih razne zadatke, uključujući nadzor i upravljanje ustaškim teroristima tijekom Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine. Na stranicama svojih memoara Sánchez je također zaronio u zamršenu mrežu savezništva i suradnje između tajne službe bivše Jugoslavije i utjecajnih ličnosti poput Josipa Broza Tita.

  • Karlos je ispričao svoj divan odmor u Dubrovniku, Splitu i Zagrebu, koji se nažalost promijenio kada su njemački doušnici i Francuzi otkrili njegovu gdje se nalazi. Njihova saznanja potaknula su ih da utječu na Jugoslaviju, što je rezultiralo Karlosovim uhićenjem u zagrebačkom hotelu “Esplanade” pod krinkom posjedovanja krivotvorene alžirske putovnice. Međutim, kada je saznao za Karlosovo zarobljavanje, Tito je brzo intervenirao, naredio njegovo hitno puštanje i dao mu priliku da pobjegne u zemlju koju sam odabere. Unatoč pritisku Njemačke i Francuske, Tito nikada nije priznao Karlosovu prisutnost u Jugoslaviji, osiguravajući da sva dokumentacija koja se odnosi na njegov slučaj bude izbrisana.

U arhivu SDPR-a (Savezna uprava za trgovinu robom – poznata i kao trgovina oružjem) nedavno je otkriven dokument iz lipnja 1986. godine. U tom dokumentu, pod oznakom “vojna tajna – strogo povjerljivo”, opisuje se tadašnji posjet 29-godišnjeg Osame bin Ladena Beogradu.

U dokumentu pod naslovom “Bilješke o razgovorima s pojedincima iz inozemstva” prepričavaju se interakcije dužnosnika SDPR-a s troje neočekivanih stranih posjetitelja, uz dvije Jugoslavenke čiji konkretan angažman nije razjašnjen, te predstavnikom “Geneksa”. Među posjetiteljima su bili član afganistanskog Pokreta otpora protiv SSSR-a, osoba identificirana kao turski stanovnik Sjedinjenih Država, i Osama bin Laden, koji je identificiran kao “državljanin Saudijske Arabije”.

Preporučeno