– Početkom svakog mjeseca u regiji je podijela zasluženih mirovina, a umirovljenici jedva čekaju taj datum ne bi li prije svega platili režije i dugove. Nakon toga, ide kupovina lijekova i hrane, a onda ono što njima ostane, nije dovoljno ni za 10 idućih dana. 

Mirovine u Srbiji su od početka godine doživjele značajan rast od 14,8 posto. Nakon potrebnih usklađivanja, prosječna mjesečna mirovina u siječnju iznosila je 45.775 dinara.

Prema službenim izračunima, pojedinac koji je dva desetljeća proveo radeći i zarađujući minimalnu plaću može u poznim godinama očekivati ​​mjesečnu mirovinu veću od 100 eura, što je otprilike 14.366 dinara.

Kada se umirovljenici suoče s ograničenim prihodima, koji se brzo iscrpljuju zbog niza obaveza kao što su računi za liječenje, ostaju im minimalna sredstva za uzdržavanje tijekom preostalih godina.

Zakon o rehabilitaciji na cjelovit način uređuje postupak rehabilitacije i pravne posljedice s kojima se suočavaju osobe koje su nepravedno lišene prava zbog političkih, vjerskih, nacionalnih ili ideoloških čimbenika.

  • Prema ovom zakonu, osobe koje su uspješno prošle rehabilitaciju imaju pravo na jedinstvenu razinu radnog staža, koja se množi s dva za cijelo vrijeme trajanja kazne, uz primanje mjesečne novčane naknade. U slučajevima kada je nezaposlenost nastala zbog povrede prava i sloboda propisanih ovim zakonom, vrijeme nezaposlenosti smatra se posebnim rokom za izračun mirovine, a najdulje do dvije godine.
    Da bi osoba ostvarila pravo na mjesečnu novčanu naknadu, mora imati najmanje osam godina kvalificiranog radnog iskustva, koje mora biti službeno priznato u skladu s propisima propisanim Zakonom o rehabilitaciji.

BONUS VIJEST:

Brak je bio stalna tema u raspravama Vladete Jerotića o emotivnim vezama. Njegovo opsežno djelo obuhvaćalo je različite discipline poput psihoanalize, psihoterapije, religije i filozofije. Svojim zadivljujućim predavanjima neprestano je plijenio pozornost svojih odanih sljedbenika.

U svom istraživanju modernih brakova zaronio je u složenosti zbog kojih ih je teško izdržati ili razvrgnuti.

Jerotić u svojoj knjizi “Uzgredne misli” izražava postojanost braka kao cjeloživotnog pothvata koji od oba partnera zahtijeva stalnu težnju za osobnim rastom. Unatoč izazovima, ohrabruje nas da ostanemo puni nade, ističući vrijednu ulogu bračnih savjetovališta u rješavanju ovih poteškoća i ispunjavanju svoje važne misije. Jerotić čvrsto vjeruje da kao što se drugi aspekti života mogu popraviti, obnoviti ili iscijeliti, tako može i brak, sve dok u njemu još gori plamen ljubavi i duhovnosti.

Citirajući Maindorfa, priznao je ideju da je doživotno, monogamno partnerstvo između muškarca i žene, ukorijenjeno u vječnoj ljubavi, samo ideal. Upravo zato bi svi trebali njegovati instituciju braka. Održavanje ljubavi nije jednostavan zadatak, pogotovo kada netko prelazi iz dvadesetih u pedesete. Ključno je da se prilagođavamo i razvijamo, njegujući svoje brakove što je duže moguće. Nažalost, trećina Europljana odlučuje se ne vjenčati zbog negativnih iskustava u braku. Međutim, težnja za zlatnom godišnjicom braka ostaje najpoželjniji ishod.

Prema Jerotiću, unutar bračne veze postoje četiri različite razine komunikacije: duhovna, intelektualna, emocionalna i tjelesna. Kako bi brak mogao napredovati, ključno je da barem dvije od ovih razina učinkovito funkcioniraju. Kada jedna ili dvije razine posrnu, potrebno je uložiti napor u jačanje preostalih razina. Ovaj proces podrazumijeva spremnost na pravljenje kompromisa i prihvaćanje promjena.

Njegujte osobni rast, proširite svoje znanje i steknite prosvjetljenje. Razviti se! Posvetite se samootkrivanju i postajanju pojedincem. Pacijent je jednom izrazio sumnju u terapiju, rekavši: “Doktore, ulažete toliko truda, ali ja se ne mogu promijeniti.” Potpuno odbacite tu ideju. Nemoguće je! Duh je vječno mlad i posjeduje sposobnost preobrazbe.

Preporučeno