– U današnje vrijeme na društvenim mrežamaa, ništa nas ne smije iznenaditi. Jednostavno, ljudi su postali takvi, da što više lajkova dobiješ, da će š u neku ruku i profitirati. Međutim, neki ne biraju sredstva da bi se pričalo o njima, baš kao što je slučaj u našoj današnjoj priči. 

Vijest koja je osvanula na popularnoj društvenoj mreži Facebook uznemirila je ne samo Kraljevčane već i cijeli narod Srbije.

Kako bi ukazala na tešku grešku koju je napravio “Zdravstveni centar – Studenica” u Kraljevu, Sandra Petrović je javno istakla smrtovnicu, krst i mrtvačka kola ispred bolnice. Tvrdi da je njezina baka, koja je itekako živa, zabunom proglašena umrlom.

Nakon bakinog nesretnog pada koji je zadobio prijelom bedrene kosti, odmah je primljena na odjel ortopedije. Neočekivano, njezino se stanje pogoršalo, zbog čega je bila premještena na odjel intenzivne njege. Trenutačno primamo redovite obavijesti od našeg liječnika, koji je prenio da se njezina stabilnost malo poboljšala. Ovo je opseg informacija koje su nam u ovom trenutku dostupne.

Liječnik nas je obavijestio da bi nedjeljni posjet bio primjeren, no preporučili su da se za dodatne informacije obratite na odjel intenzivne njege. Napravili su joj snimku i nije bilo jasno je li problem povezan s crijevnim komplikacijama ili rakom, koji je prvotno spomenula.

Upravo se na tom mjestu prije nekoliko godina, kako je sama ispričala, osobno susrela s neugodnom situacijom.

U 20 sati moja majka je primila telefonski poziv i obavijestila je da se provodi reanimacija pacijenta. Dobila je upute da dođe u 22 sata. Igrom slučaja moja majka, koja radi kao učiteljica, bila je na Divčibarama s grupom djece koja su pohađala rekreativnu školu.

U dogovoreno vrijeme nazvala je telefonom, raspitivala se za majku, a posebno spomenula Branku Maričić. Nažalost, dežurna liječnica prenijela je potresnu vijest da joj, unatoč svim naporima, nisu uspjeli spasiti život. Na simpatičan način izrazio je sućut.

BONUS VIJEST:

  • U Bijeljini postoji tračak nade jer smo svjedoci pojedinaca koji odbijaju odustati od svojih bližnjih. Prisustvo nadgrobnih spomenika s natpisom “NN” i godinom pronalaska tijela migranata u nemirnoj Drini podsjeća da još uvijek ima onih koji vjeruju u mogućnost pronalaska mira za ove nesretne duše, čak iu zagrobni život. To im je prilika da povrate svoj identitet, a ne više samo bezlična statistika među 40 neidentificiranih tijela izvučenih iz Drine kod Bijeljine u proteklih osam godina. Da bi se to postiglo, nužna je DNK analiza i dobro organiziran sustav.

U ovom živopisnom danu nalazimo se u predivnoj zemlji Bosni i Hercegovini, tačnije u Bijeljini kod Pavlovića ćuprije, nakon što smo pregazili Drinu i prošli kroz Mali Zvornik. Par uživa u svojim udobnim sklopivim stolcima, uživajući u miru trenutka. Djevojčica se udubljuje u stranice zadivljujuće knjige, dok se odmah ispod njih živahni mladić radosno brčka oko svojih brižnih roditelja. To je prizor čistog blaženstva i spokoja.

No, postoji i druga perspektiva Drine koja je nadaleko prepoznata zahvaljujući Nenadu Jovanoviću, pripadniku Gorske službe spašavanja Bijeljina.

U 2016. godini iz Drine smo izvukli prvobitno tijelo N. N. i od tada je u naš posjed došlo oko 40 tijela. Ja sam osobno rukovao svakim od ovih tijela. Kad god Drina iznese neko tijelo na površinu, policija nam se obrati za pomoć u izvlačenju, objašnjava Jovanović i iznosi sljedeće:

Na primjer, kada tvrde da posjeduju saznanja o njegovom utapanju na određenim lokacijama, mi provodimo eksperiment puštajući djelomično napunjenu bocu vode u rijeku. Promatramo njegovu putanju, smjer kojim se nosi i gdje se zaustavlja – tu tražimo tijelo. Neki su leševi bili toliko raspadnuti da je njihov ljudski identitet u početku bio neizvjestan.

  • U kasnim noćnim satima dogodio se sličan incident gdje smo izvukli beživotno tijelo, slično kao u rujnu prošle godine. Osim toga, prije nekoliko godina na Jurjevo, baš kad sam s kumom trebao sudjelovati u svečanom rezanju kolača, neočekivani telefonski poziv policije prekinuo je veselje. Javili su mi da postoji tijelo u Janji, na što sam ja odgovorio: “Kume, sačekajte malo, brzo ću izvaditi tijelo i vratiti se kući.

Predstavlja nam uznemirujuće slike koje se živo zadržavaju u mojim mislima.

Smatram da je to intrigantno, iako osobno ne doživljavam snove niti se zbog toga susrećem s bilo kakvim psihološkim problemima. Čvrsto vjerujem da je ključna namjera iza nečijih postupaka. Kao volonter, u sve se to rado uključujem, a najviše me veseli sigurnost da će tijelo biti položeno odmoriti se, naći utjehu – ganulo me do suza.

Po dolasku u bolnicu “Sveti Vračevi” u Bijeljini, tijela se po nalogu tužiteljstva podvrgavaju obdukciji koju obavlja dr. Vidak Simić, cijenjeni šef patološke anatomije sa citološkom dijagnostikom.

Nesretne žrtve koje su se utopile, njih ukupno 40 osoba, bile su sve mlađe punoljetne osobe u dobi od 20 do 30 godina. Osim dvije žene, svi su bili muškarci. Zbog prirode ovih incidenata, neuobičajeno je da se tijela otkriju istog ili čak sljedećeg dana, što rezultira različitim stupnjevima raspadanja. U sklopu procesa obdukcije uzimam i uzorak kostiju dimenzija 10 x 2 cm za DNK analizu. Sve ove osobe su neidentificirane, nazivaju se N.N. osobe. Iako je nekoliko njih posjedovalo dokumente koji sadrže imena i podrijetlo, točnost ovih informacija ostaje neizvjesna. Moja je dužnost čuvati te uzorke šest mjeseci, ali donio sam osobnu odluku da ih čuvam sve dok sam na ovoj poziciji. Izražavam zahvalnost upravi bolnice na razumijevanju i podršci po ovom pitanju,

Kako ističe, na kraju se pokazalo da je ishod bio vrlo povoljan.

Nakon nekog vremena pojavila se obitelj od otprilike pet ili šest osoba, koje su vjerojatno bile u srodstvu. Osim toga, došlo je do pozitivnog podudaranja DNK. Prije otprilike mjesec dana obavio sam autopsiju relativno svježeg tijela, starog procijenjenog na tri ili četiri dana. Na mjesto obdukcije stigao je otac koji je već stigao u Njemačku. Bio je dostojanstven i zahvalan čovjek, strpljivo je čekao da završim obdukciju kako bi dobio uzorak kosti. DNK analiza potvrdila je da tijelo pripada njegovom sinu. Liječnik napominje da pogrebno poduzeće ne naplaćuje nikakve naknade za tijela migranata, uključujući i skladištenje, ali upozorava da proces ispunjavanja potrebne papirologije za tijela koja su pronašle njihove obitelji može biti dugotrajan, potencijalno mjesecima.

Preporučeno