U blizini Šapca nalazi se grad Draginje. Godinama su kružile glasine da je to selo najbogatija romska zajednica na tom području, s kućama koje nalikuju velebnim dvorcima. Po ulasku, čovjek se može osjećati kao da je prebačen u drugu zemlju, s jednom raskošnom palačom za drugom. Međutim, iza ovih veličanstvenih zidova kriju se priče o različitim ljudskim sudbinama, skrivene od pogleda.

Milan, koji je odrastao u Draginji, prisjeća se kako je to selo bilo prije 60 godina, bez asfaltiranih cesta i uličnih svjetiljki. Unatoč teškim životnim uvjetima, Draginjani su ustrajali baveći se stočarstvom i naposljetku potraživši posao u inozemstvu. Milan napominje da su sadašnji stanovnici sela nastavili ovu tradiciju težnje za boljim prilikama. Zbog ograničenih mogućnosti zarade u selu, mnogi su potražili posao u Beču, često radeći više poslova odjednom. Ovi se pojedinci obično vraćaju u Draginju tijekom ljetnih mjeseci.

Tijekom kolovoza postoji značajan priljev posjetitelja u selo, dok je ostatak godine pusto. Grandiozne kuće koje se nižu ulicama izgrađene su isključivo u svrhu isticanja bogatstva, budući da je natjecanje za najraskošnije prebivalište bilo jako. Većina objekata u Draginju izgrađena je od bijelog kamena, s pročeljima ukrašenim gipsanim figurama životinja poput lavova, konja, labudova i sokolova, što selu daje jedinstveni identitet. Međutim, lokalno stanovništvo tvrdi da ovaj stil postupno zastarijeva, a mnogi se pojedinci sada odlučuju ukloniti te elemente dekora i umjesto toga ulažu u brendirane artikle poput zavjesa “Louis Vuitton”, “Versače” pločica i kuhinjskih elemenata, dizajnerskih sofa i ormara .

Svaka kuća na ovom području ima minimalno 200 četvornih metara, a katnost kuće uglavnom je izravno povezana s financijskim mogućnostima vlasnika. Postoje kuće koje su se prenosile s koljena na koljeno, pa je teško odrediti točan iznos novca uložen u njih. U današnjem svijetu bijeli lavovi više nisu u modi; umjesto toga, grade se moderne kuće s kupolama, suvremenim fasadama i ukrasnim ogradama. U opštini Koceljeva svako ko bi zatekao ovo selo neminovno bi zastao i posmatrao niz kuća. Ove su kuće bile posebno vrijedne pažnje, jer su bile prilično velike i imale su velika dvorišta okružena visokim ogradama. Kroz neke od ovih domova novinare je provela Slađana Damjanović, koja je u ovom kraju zaposlena kao domarica. Većina stanovnika bile su starije žene, dok su ostali članovi njihovih obitelji živjeli u Beču.

Prije nekoliko desetljeća, prvu kuću ukrašenu gipsanim lavovima i ukrasnim elementima sagradio je romski koordinator u selu. Od tada se trend uhvatio, a mnogi drugi su ga slijedili. Preferirana fasada je ona s koje je uklonjen bijeli kamen i zamijenjena sjajnom, reflektirajućom površinom koja svjetluca na sunčevoj svjetlosti. Ograde od kovanog željeza također su popularne, a svaka košta i do 15.000 eura. Većina stanovnika vozi luksuzna vozila poput Mercedesa i BMW-a. Primarni fokus je na posjedovanju zavjesa, pločica i namještaja visoke klase. Unatoč tome što posjećuju samo deset dana godišnje, mnogi žele bazen u dvorištu, koji se uvozi iz Austrije i ima veliku cijenu. Slađana primjećuje: “Oni svojim izborima žele dati izjavu. Kako vrijeme prolazi, sve veći broj stanovnika kupuje nekretnine unutar granica grada Beča.

U nekim kućama nema stanovnika. Iako živim u Draginju već 28 godina, još mnogo toga ne znam o ovom selu. To je zbog činjenice da u većini kuća žive isključivo starije žene, dok njihova djeca i unuci borave u Beču. Ove žene uspijevaju spojiti kraj s krajem radeći oko kuće, prodajući automobile i živeći u unajmljenim stanovima dok svu svoju zaradu šalju kući. Mogu proći godine dok ne završe izgradnju svojih domova. Ipak, sve je više onih koji su u Austriji kupili kuće od pola milijuna dolara. Ti pojedinci ne posjećuju često selo i radije drže svoja imanja privatnima, objašnjava Slađana.

Preporučeno