S dolaskom zime raste osjećaj uzbune oko ne samo situacije s grijanjem, već i skoka cijena osnovnih životnih namirnica. Cijena električne energije raste, a zalihe goriva se ubrzano troše. Stručnjaci priznaju izazov točnog predviđanja ozbiljnosti ove krize, ali jednoglasno se slažu da je pred nama burno razdoblje.

Nadolazeći dolazak sezone hladnog vremena povećao je svijest američkih kućanstava. Ova povećana svijest nije posljedica bilo kakvih očekivanih promjena ili izvanrednih vremenskih uvjeta, već očekivanog porasta troškova energije. Ministarstvo energetike predvidjelo je značajno povećanje troškova grijanja doma u usporedbi s prethodnom zimom, bez obzira na korišteni način grijanja. Ostaje neizvjesna primjerenost programa pomoći za grijanje u omogućavanju obiteljima u financijskim poteškoćama da si priušte grijanje svojih domova. Harrison Kass, urednik portala 1945, ističe paralelne izazove s kojima se Europa suočava kao rezultat ruskih ograničenja izvoza prirodnog plina.

Sličnu zabrinutost dijeli i Europa tijekom zimskih mjeseci. Ograničenje izvoza prirodnog plina iz Rusije rezultiralo je nedostatkom opskrbe i skokom cijena. Učinak hlađenja osjeća se u uredima, gdje temperature padaju, te u zatamnjenju spomenika i povijesnih građevina. Pekari, koji si ne mogu priuštiti grijanje peći, razmišljaju o zatvaranju, dok će uzgajivači voća i povrća možda morati pustiti svoje staklenike da miruju. U istočnoj Europi, gdje je ekonomski prosperitet općenito niži, građani počinju gomilati drva za ogrjev. Trenutno stanje stvari u Europi potaknulo je preispitivanje oslanjanja kontinenta na rusku energiju. Kas naglašava da potencijalna rješenja postoje, ali uz visoku cijenu.

U Sjedinjenim Američkim Državama, otprilike polovica stanovništva koje ovisi o prirodnom plinu za grijanje može ove godine očekivati ​​povećanje računa za grijanje od 28 posto. Potrošače električne energije očekuje povećanje od 10 posto. Kada je u pitanju kućno lož ulje, nadolazeći računi mogu donijeti neugodno iznenađenje i natjerati pojedince na teške odluke vezane uz njihov budžet. Predviđa se da će porast troškova energije imati posebno jak utjecaj na Novu Englesku, regiju koja se uvelike oslanja na loživo ulje. Prema američkom Ministarstvu energetike, trošak grijanja tipične kuće na lož ulje tijekom zimskih mjeseci iznosit će 2300 USD mjesečno.

Nažalost, mnoga kućanstva nemaju financijskih sredstava da pokriju račun za grijanje veći od tisuću dolara. To ostavlja ljude pred mučnom dilemom – birati između ostati topli ili imati dovoljno jesti. U nastojanju da ublaži situaciju, Kongres SAD-a nedavno je dodijelio milijarde dolara Programu energetske pomoći u domovima s niskim prihodima (LIHEAP), koji sada iznosi 4,8 milijardi dolara. Iako se ovo može činiti kao značajan iznos, vrijedno je napomenuti da je prošlogodišnje financiranje LIHEAP-a doseglo 8 milijardi dolara, zahvaljujući federalnoj pomoći pruženoj za pomoć u pandemiji. Posljedično, ovogodišnja sredstva padaju tek malo iznad polovice raspoloživih u prethodnoj godini, kako oštroumno ističe Kas.

Preporučeno