Mi se danas malo bavimo sa ljubavnim vezama, gdje imamo parove koje nisu iz istih zemalja. Na Balkanu je to itekako popularno a na internet portalima možemo svakodnevno da vidimo neka nova sklapanja brakova, kojima su mnogima čudni. 

Da prava ljubav prevazilazi nacionalne, jezičke i kulturološke okvire, svedoči primer Tanmile Mimi Simović, koja se pre skoro deceniju zbog ljubavi prema Slobodanu preselila iz Indije u Prijepolje.

  • Unatoč početnim izazovima, Mimi se uspješno asimilirala u zajednicu i napredovala. Mimi je uz osmeh ispričala svoju priču za agenciju RINA, ispričavši kako se odmah zaljubila u svog supruga pri prvom susretu i donela odluku da ostane u Srbiji. Po dolasku u Prijepolje, brzo je otkrila dobrotu ljudi u novoj sredini. Jedna od početnih vještina koje je stekla bilo je umijeće pravljenja pite.

Tijekom svoje veze, ovaj neobičan par pojedinaca postao je roditelj dvoje izvanrednih potomaka, Vasila i Roze. Suprugu porijeklom iz Prijepoljske svi su toplo zagrlili. Ne samo da su je njezini rođaci i bliski drugovi obasipali ljubavlju, već su joj i njezini susjedi začas razvili duboku naklonost.

Njezina sposobnost uspješnog snalaženja u poduzetničkom carstvu i osnivanja salona za masažu i njegu tijela pokazuje njezinu impresivnu prilagodljivost.

  • Mimi, poštena osoba, stekla je vrijedno stručno znanje tijekom šestomjesečnog usavršavanja u Indiji, gdje je radila zajedno sa stručnjacima fizioterapije i američkim liječnicima kako bi svladala različite tehnike, uključujući tretmane lica. Ovo bogatstvo znanja potom je preneseno u Katar, gdje je Mimi posvetila deset godina svoje karijere. Ipak, ljubav se umiješala i usmjerila je put Prijepolja. Nakon što su njezina djeca postala punoljetna, Mimi je odlučila krenuti na poduzetnički put koji se pokazao iznimno uspješnim. Kao rezultat toga, svatko tko posjeti salon postaje cijenjen klijent koji se stalno vraća.

Inače, Mimi i Slobodana upoznao je zajednički poznanik.

Slobodan je objasnio kako je došlo do njihovog susreta. Sve je počelo kada je Mimin prijatelj, koji je slučajno radio sa Slobodanom na brodu, razgovarao s Mimi. Tijekom ovog razgovora, prijateljica je obećala da će obavijestiti Mimi ako ikada naiđe na tipa koji bi joj savršeno odgovarao. I upravo se to i dogodilo, jer je Slobodan ovom vezom postao Mimina srodna duša.

Nije dugo trebalo da Mimi i Slobodan otkriju da su njihovi životi jedno bez drugoga nepotpuni. U početku su komunicirali na engleskom, ali kako je vrijeme odmicalo, Mimi se posvetila savladavanju srpskog jezika.

Uz osmijeh, Mimi je ispričala: “Imam stariju svekrvu koja ne govori engleski. Posvetila sam godine učenju srpskog. Od samog početka, moja svekrva mi je jasno dala do znanja da moram naučiti kako napraviti pitu da bi udala njeno dijete, prije me nerviralo, ali sada sam savladala umjetnost pravljenja ukusnih pita.

Mimi je izjavila da joj je prilagođavanje srpskoj tradiciji konzumiranja kruha i ulja bio značajan izazov. U Srbiji količina ulja koja se potroši u samo jednom obroku premašuje količinu koja se konzumira u cijeloj godini u njenoj domovini. Kako bi to kompenzirali, iz prehrane su potpuno izbacili kruh i zamijenili ga rižom koja im daje potrebnu energiju.

Mimina besprijekorna integracija u zajednicu službeno je potvrđena tijekom ljetne manifestacije, gdje joj je odana počast kao izvanrednoj prijepoljskoj snahi.

Dodatna vijest:

Početak sezone vjenčanja događa se početkom travnja i proteže se do studenog. U raznim regijama naše nacije, u tijeku je diskurs o tradicijama koje se poštuju tijekom ovih radosnih prigoda, kao io prikladnim darovima koji se daju novovjenčanom paru. U novije vrijeme sve je veća sklonost mladenaca da od svojih gostiju traže novčane priloge kojima bi mogli nabaviti stvari neophodne za budući zajednički život. Kako ova praksa dobiva na snazi ​​u određenim područjima, pojavio se i čin dokumentiranja darova darovanih na vjenčanjima.

  • Na vjenčanju se običajna tradicija odvija na sljedeći način: dvoje cijenjenih nazočnih srdačno pozdravljaju goste i pomno bilježe darove koje su donijeli u za to predviđeni dnevnik. U slučaju da gost predoči kovertu, dužan je otkriti njezin sadržaj i zbrojiti novčani prilog. Točan iznos se propisno bilježi, jer je tradicija da novopečeni bračni par uzvrati jednakim iznosom tijekom vlastite slavljeničke afere.

Dotični običaj izazvao je polemiku na društvenoj mreži X, otkrivši da mnogi korisnici prema njihovim reakcijama nisu bili svjesni njegovog postojanja.

No, ima i onih koji tvrde da se ne radi o novijoj pojavi te da je na našim prostorima prisutna još od devedesetih godina prošlog stoljeća.

Korisnik je spomenuo da će za mjesec dana ići na vjenčanje kod kolege. Obaviješten je da će na ulazu u dvoranu biti pult na kojem će nekolicina mladoženjinih članova obitelji bilježiti darove koje prisutni donose.

Kod darivanja u novcu uobičajeno je da se omotnica odmah otvori, prebroji njezin sadržaj i upiše iznos u za to namijenjenu bilježnicu. Ne postoji ograničenje iznosa koji se može dati, ali se očekuje da svaka osoba donese najmanje 100 eura (prema pojedincu). Ova praksa se smatra tradicijom unutar njihove zajednice, načinom pravilnog priznavanja i uzvraćanja darova tijekom vjenčanja unutar njihove obitelji. To objašnjava precizno vođenje evidencije. Je li vam poznata takva “tradicija”? Ovo je pitanje postavljeno u postu ispod, što je izazvalo nekoliko komentara.

Imao sam priliku da prisustvujem tom događaju u inostranstvu, ali ne iu Srbiji. Zanimljivo, čini se da je fenomen i počeo ovdje – kako je istaknuo jedan korisnik, dok se drugi korisnik oglasio svojim opažanjem.

Učestalost ove pojave traje već desetljećima, bez obzira na vrijeme i mjesto vašeg odrastanja. Osobno poznajem pojedince koji posjeduju opsežnu evidenciju primljenih darova s ​​raznih proslava u razdoblju do 30 godina.

Prema riječima jednog djelatnika hotela, on je imao priliku osobno svjedočiti takvoj tradiciji. Prema riječima konobara, to je bila odgovornost mlade ženske zabave, kako sam ja obaviješten. Komentar to tvrdi, što mi se čini apsurdnim, a to se dalje spominje u sljedećoj izjavi:

Vrlo sam zaintrigiran razvojem događaja i željno iščekujem svjedočiti cijelom procesu. To je doista zapanjujuće, i ja se svim srcem slažem.

  • Tijekom svog početnog iskustva na vjenčanju, zatekla sam se kako pažljivo biram prekrasnu omotnicu dok se moj suprug smijuljio pokraj mene. Natjeralo me da se zapitam čemu to služi kada bi primatelji na kraju izvadili gotovinu, zbrojili je i dokumentirali. Od tog sam trenutka naučio kako pravilno staviti novac na šalter i omogućiti im da ga zabilježe. Ovaj proces odvijao se otvoreno, bez ikakvog osjećaja srama bilo koje uključene strane, i ja sam također usvojio takav način razmišljanja.

Među komentarima spomenula se i bakina bilježnica u koju je marljivo bilježila imena onih koji su priložili prase ili kolač na kakvom slavlju, pazeći da budu svjesni svojih obveza i pošteđeni eventualne neugodnosti.

Preporučeno