Kako se približava jesen i zima, obično očekujemo niže temperature, šuškanje pod dekama i uživanje u toplom čaju. Iako je većina ljudi spremna nositi se s tim okolnostima, biljke mogu teško uspijevati u takvim uvjetima. Stoga smo sastavili popis od pet tehnika za njegovanje biljaka u stanu tijekom zimskih mjeseci.

Što se tiče njege sobnih biljaka tijekom zime, važno je osigurati da im je toplo, ali ne pretjerano. Mnoge su biljke nevjerojatno osjetljive na niske temperature pa je njihova zaštita od hladnog zraka prvi korak u brizi za njih. To djelomično možete postići brtvljenjem prozora i izolacijskim vratima u svom domu. Ako imate biljke smještene u blizini vanjskih vrata ili prozora koji cure tijekom toplijih mjeseci, ključno ih je premjestiti u druge prostorije gdje neće biti izložene hladnom zraku. Osim toga, bitno je držati biljke podalje od izvora topline, poput kamina, radijatora i otvora za grijanje. Iznenađujuće, iznenadni nalet toplog zraka može biti jednako štetan za zdravlje biljke kao i nagli nalet hladnog zraka. Kako bi vaše biljke bile zdrave, održavajte stalnu temperaturu između 18 i 24 stupnja Celzija tijekom dana i iznad 10 stupnjeva Celzija noću.

Tijekom jesenskih i zimskih mjeseci sobne biljke imaju tendenciju usporavanja rasta zbog smanjene izloženosti sunčevoj svjetlosti. Kao rezultat toga, preporučuje se osigurati im manje vode i gnojiva tijekom tog razdoblja. Također je preporučljivo koristiti toplu vodu. To će pomoći vašim biljkama da sačuvaju energiju i izbjegnu prekomjerno zalijevanje. Kako biste izbjegli probleme poput truleži korijena, plijesni i gljivica, preporuča se zalijevati biljke samo kada je tlo centimetar ili dva ispod površine suho. Ako primijetite znakove poput žućenja lišća ili pljesnivog tla, to je znak da zalijevanje treba biti rjeđe. Tijekom zime, korisno je koristiti toplu vodu za zalijevanje biljaka jer ona pomaže u njihovom rastu i održava ih toplima.

Kako biste održali povoljno okruženje za svoje biljke, s razinom vlažnosti od 50-60%, savjetuje se povećati vlažnost u vašem domu tijekom sušnijih i hladnijih mjeseci. Jedna od metoda za održavanje adekvatne hidratacije vaših biljaka je njihovo grupiranje u područjima vašeg doma s najvišom razinom vlažnosti, poput kupaonice ili kuhinje. Alternativno, možete ih staviti na veliki pladanj ili lim za pečenje napunjen vodom. Važno je napomenuti da posude ne smiju doći u izravan dodir s vodom, stoga je potrebno prvo staviti kamenje na pladanj, a zatim postaviti biljke na vrh.

Tijekom zimske sezone sunce je malo, što može nepovoljno utjecati na rast biljaka. Kako bi se povećala njihova izloženost ograničenoj sunčevoj svjetlosti, važno je održavati lišće čistim i bez prašine. Jedan od načina da to postignete je redovito čišćenje lišća vaših biljaka. Svakih nekoliko tjedana stavite ih u kadu i ručnom raspršivačem lagano raspršite lišće. Alternativno, korištenje vlažnog ručnika za brisanje prašine i prljavštine također može biti korisno. Održavanjem lišća čistim, biljke mogu učinkovitije obavljati fotosintezu.

Kako biste osigurali zdravlje svojih biljaka tijekom hladnijih mjeseci, ključno im je osigurati dovoljno svjetla. Ovo je najvažniji faktor koji treba imati na umu. Kako bi se to postiglo, preporuča se pažljivo rotirati posude kako bi se osiguralo da svaka biljka dobije potrebnu količinu sunčeve svjetlosti. Budite posebno oprezni tijekom jeseni i zime.

Kada prirodnog sunčevog svjetla nema dovoljno, preporučuje se korištenje žarulje punog spektra koja se može ugraditi u standardnu ​​stolnu svjetiljku. Lampa treba biti postavljena prema biljkama minimalno 12 do 14 sati dnevno. Ako to još niste učinili, možete razmisliti o nabavi LED svjetiljke za uzgoj ili zatražiti savjet o tome kako je instalirati.

Preporučeno