U nastavku našeg današnjega članka govorimo o najgoroj bolesti koja je zadesila cijelo čovječanstvo,a  to je svakako rak. Ako osjetite sljedeće pokazatelje raka gušterače, važno je odmah potražiti liječničku pomoć jer je ova bolest u porastu i može podmuklo napredovati. Rak gušterače nastaje kao rezultat transformacije normalnih, zdravih stanica gušterače u abnormalne stanice koje nekontrolirano rastu. Gušterača ima važnu ulogu u proizvodnji hormona i probavnih tekućina koje pomažu u probavi hrane. U Sjedinjenim Američkim Državama, rak gušterače je četvrti vodeći uzrok smrti povezanih s rakom. Pankreatitis, koji je upala gušterače, obično se javlja kada su probavni enzimi blokirani i počnu napadati samu gušteraču, što dovodi do nelagode u želucu i jake boli.

Dugotrajni pankreatitis može smanjiti funkciju gušterače, što rezultira smanjenjem izlučivanja normalnih količina probavnih enzima i hormona. To pak dovodi do loše apsorpcije hranjivih tvari, što je često uzrok raznih bolesti, uključujući i dijabetes. Pankreatitis se može pojaviti u akutnom i kroničnom obliku. Kada je riječ o pankreatitisu, razlikuju se dvije vrste – akutni i kronični. Akutni pankreatitis karakterizira upala koja traje kraće, obično se popravlja unutar tjedan dana, a pacijenti se otpuštaju iz bolnice unutar pet do deset dana. S druge strane, kronični pankreatitis obilježen je dugotrajnijom upalom koja može trajati godinama, praćena različitim simptomima.

Doktor Mlađan Protić nedavno je u RTS Ordinaciji govorio o uobičajenim simptomima vezanim uz rak gušterače. Najčešći simptom raka gušterače lokaliziranog u središnjem dijelu i tijelu gušterače je bol u leđima. Simptomi raka gušterače mogu se razlikovati ovisno o lokaciji, bez ranih pokazatelja bolesti. Tipično, pojava simptoma ukazuje na uznapredovali stadij bolesti. Pacijenti mogu primijetiti žutilo očiju, kože i sluznica ili mogu osjetiti nepodnošljiv svrbež prije pojave simptoma.

Doktor Protić napominje da je posebnost ovog oblika žutice tamnjenje mokraće i posvjetljivanje do izbjeljivanja stolice. Postoji nekoliko čimbenika rizika za pankreatitis, uključujući genetsku predispoziciju, pušenje, izloženost pasivnom pušenju, konzumaciju alkohola, izloženost radonu, prehranu bogatu mastima, pretilost, konzumaciju nitrozamina u hrani, kronični pankreatitis, dijabetes i cirozu jetre. 

Preporučeno