Tijekom prve subote pravoslavne korizme u bugarskom gradu Stari Zagor, cijela zajednica sudjeluje u živahnoj Romskoj tržnici nevjesta. Ulice vrve od mladih tinejdžerica ukrašenih složenom šminkom i zamršenim frizurama, odjevene u svoju najfiniju odjeću i nestrpljivo traže potencijalne prosce za brak. Zajednica Kalaidža pripada staroj romskoj tradiciji i izuzetno cijeni svoje običaje. Prema njihovoj tradiciji, idealno je da se mlade djevojke udaju za najprikladnijeg partnera. Kalidži se upuštaju u zamršene pregovore i cjenkanje kako bi dobili nevjestu koju žele prije nego što je odvedu kući.

Pojam ljubavi često se smatra sekundarnim. Umjesto toga, fokus je na mirazu, koji se smatra od najveće važnosti. Mlade djevojke od tek petnaest godina dobro su svjesne da ulaskom u brak završava njihov život kakav poznaju i počinje novi u kojem su supruge, a na kraju i majke. Romska zajednica, poznata po svom polunomadskom načinu života, ima dugu tradiciju izrade i restauriranja lonaca, tava i kotlova. Budući da obično žive u izoliranim zaseocima udaljenim jedna od druge, djevojkama i ženama strogo je zabranjeno uključivanje u bilo kakvu vrstu društvene interakcije s muškim članovima svoje zajednice.

Vjeruje se da je primarni uvjet da djevojka postigne visoku cijenu na tržištu njezina nevinost. U slučaju da se otkrije da djevojčica nije čista, obitelj ju je prisiljena prodati po znatno nižoj cijeni. Tijekom ovog događaja djevojke imaju jedinstvenu priliku upustiti se u razgovor s muškarcima koji nisu članovi njihove obitelji. Svako druženje izvan ovog događaja ili drugim danima strogo je zabranjeno. Mlade žene su pod stalnim nadzorom članova obitelji i ne smiju se udati izvan svoje zajednice. Muškarci koji posjećuju ovu tržnicu troše pozamašnu količinu novca, cjenkajući se s cijenama koje se kreću između 7500 i 11300 dolara.

Prema Velču Krustevu, etnografu s kojim je razgovarao New York Times, uvriježeno je mišljenje da muškarci ne kupuju žene, već njihovu nevinost. Što se djevičanstvo smatra ljepšim, cijena može biti viša. U nekim se kulturama očekuje da će se djevojke udati između 16. i 20. godine. Posljedično, mnoge djevojke završe samo do osam godina osnovnog obrazovanja jer postoji strah da će biti iskorištene nakon šesnaeste godine. . Iz predostrožnosti, roditelji često drže svoje kćeri zaključane u kući. Tradicija dogovorenih brakova unutar romske zajednice značajno je narušena zbog želje mlađih generacija za autonomijom u svojim ljubavnim vezama. Taj se pomak može pripisati širokoj upotrebi mobilnih telefona, koji su im omogućili pristup širem svijetu izvan njihove neposredne zajednice.

Kako isplativa alternativa loncima kineske proizvodnje sve više preplavljuje tržište, današnji limari imaju sve manje mogućnosti za proizvodnju takvih predmeta. Posljedično, sve se više muškaraca unutar romske zajednice okreće građevinskim poslovima. Ovi muškarci često putuju u inozemstvo kako bi radili kao radnici, a po povratku postupno uvode nove kulturne običaje u svoju zajednicu. U Kalaidžiju starije žene sve glasnije govore o svojoj želji za neovisnošću. Unatoč žarkoj želji da napuste svoje domove, koči ih nedostatak ekonomske stabilnosti i obrazovanja. Tržnica nevjesta ostaje s radom, iako u znatno smanjenom obimu, do daljnjega.

Preporučeno