– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o segmentu zdravlja, na kojeg je jako bitno da se obrati pažnja. Govorimo o moždanom udaru, koji  je jako opasan ako se simptomi ne primjete na vrijeme. Danas govorimo o tome, na što posebno obratiti pažnju.

Pojava moždanog udara obično je nagla i nepredviđena, zanemarujući čimbenike kao što su vrijeme, mjesto i dob. Kao primarni uzrok invaliditeta i drugi vodeći uzrok smrti odraslih osoba u Republici Hrvatskoj, moždani udar predstavlja značajan javnozdravstveni problem kako u Hrvatskoj tako iu razvijenim zemljama.

Ishemijski moždani udar, prevladavajući oblik moždanog udara, javlja se kada je arterija u mozgu začepljena ugruškom, bilo embolijom ili trombozom, što rezultira uskraćivanjem vitalnih hranjivih tvari u zahvaćenu regiju. Znanstvena istraživanja pokazuju da unutar samo 60 sekundi od poremećaja krvotoka, moždane stanice, posebno neuroni, započinju svoje odumiranje zbog nedostatka kisika i glukoze. Ovaj zamršeni proces obuhvaća različite patofiziološke mehanizme koji u konačnici mogu kulminirati neuronskom smrću, bilo putem apoptoze ili nekroze.

Ponovno uspostavljanje protoka krvi na mjestu blokade uklanjanjem ugruška može učinkovito zaustaviti ili usporiti ovaj proces. Iako je neuobičajeno, može doći do spontane obnove cirkulacije, obično zbog antikoagulacijskog mehanizma. Ako se to dogodi odmah, sprječava se bilo kakvo oštećenje moždanog tkiva i dovodi do brzog povlačenja simptoma. U kliničkim uvjetima to se naziva tranzitorni ishemijski napad (TIA), dok se u svakodnevnom jeziku često naziva “znakom upozorenja” moždanog udara.

Ključno je odmah provesti neurološku procjenu za osobe koje su doživjele TIA jer su suočene sa znatno većom vjerojatnošću da će doživjeti ishemijski moždani udar. Cilj ove evaluacije je identificirati i riješiti temeljni uzrok TIA-e. Nažalost, slučajevi spontanog prekida cirkulacije u cerebralnoj arteriji (TIA) relativno su rijetki. Češće, kada je cirkulacija prekinuta zbog tromba ili embolije, to rezultira moždanim udarom i naknadnim oštećenjem moždanog tkiva koje se oslanja na tu određenu arteriju za opskrbu krvlju.

U području suvremene medicine postoje različite tehnike i sredstva kojima se može učinkovito uspostaviti cirkulacija krvi na mjestu začepljenja. Ove metode obuhvaćaju i kemijske intervencije, poput upotrebe lijekova, kao i mehaničke postupke, poput endovaskularnih tehnika, za uklanjanje krvnih ugrušaka ili blokada (trombektomija) u određenim područjima. Korištenjem ovih pristupa, postaje moguće ponovno uspostaviti protok krvi i spriječiti propadanje vitalnih moždanih stanica.

U kontekstu prosječnog ishemijskog moždanog udara, gdje je cirkulacija prekinuta, od vitalne je važnosti pravovremeno primijeniti suvremene medicinske tehnike poput trombolize i trombektomije. Prema trenutačnim znanstvenim spoznajama, gotovo 2 000 000 neurona ili moždanih stanica gubi se svake minute tijekom ove vrste moždanog udara, što iznosi nevjerojatnih 120 000 000 neurona u samo jednom satu. Brzim djelovanjem i korištenjem ovih naprednih metoda, pacijentima se pruža veća prilika za bolji oporavak, smanjene stope smrtnosti i smanjena vjerojatnost dugotrajne invalidnosti.

  • U području javnog zdravstva, vaskularni neurolozi naglasili su ključnu važnost brzog prepoznavanja simptoma moždanog udara i brzog prijevoza pacijenata u bolnicu na brzo i odgovarajuće liječenje. Bitno je napomenuti da suvremene metode liječenja imaju određeni “terapijski prozor” – ograničeni vremenski okvir tijekom kojeg se mogu učinkovito i sigurno primjenjivati. Tromboliza je, na primjer, održiva samo unutar 3 sata od pojave simptoma moždanog udara (s mogućnošću produljenja ovog prozora na 4,5 sata za određene pacijente). Slično, mehanička trombektomija mora se izvesti unutar 6 sati od pojave simptoma moždanog udara. Ključno je priznati da je učinkovitost trombolize i trombektomije u izravnoj korelaciji s vremenom njihove primjene – što se ranije primijene, veće su šanse za oporavak.

Rano prepoznavanje simptoma moždanog udara, hitan transport u bolnicu i pravovremena provedba suvremenih medicinskih intervencija imaju presudnu ulogu u spašavanju života osoba s akutnim ishemijskim moždanim udarom. Nadalje, ove radnje uvelike utječu na ukupne ishode liječenja i prognozu, naglašavajući važnost vremena kao kritičnog čimbenika u liječenju moždanog udara.

Manifestacija simptoma moždanog udara ovisi o razini oštećenja moždanog tkiva i specifičnoj regiji oštećenja moždane funkcije. Svako područje mozga upravlja različitim funkcijama, pa kada dođe do moždanog udara i ošteti određenu regiju, to može utjecati na pokretljivost pacijenta, koordinaciju udova, govor, vid, gutanje, osjetilnu percepciju, kogniciju i ponašanje.

Dodatni pokazatelji moždanog udara uključuju: smetnje, gubitak ili promjene osjeta na jednoj strani tijela; poteškoće s hodanjem, osjećaj neravnoteže ili problemi s koordinacijom; omamljenost praćena potencijalnom mučninom i povraćanjem; promjene u vidu, kao što je zamagljen vid, djelomični gubitak vida ili dvostruki vid; poteškoće s gutanjem; iznenadna, intenzivna glavobolja (često se opisuje kao “različita od bilo koje druge”) koja se može podudarati s mučninom i povraćanjem; dezorijentacija – zbunjenost; promjene u ponašanju; i oštećenje pamćenja.

U slučaju da se moždani udar dogodi u vašoj blizini ili čak i kod vas samih, nužno je brzo reagirati. Neophodno je stjecanje sposobnosti prepoznavanja znakova upozorenja moždanog udara. Podijelite svoje znanje sa svojim voljenima, poznanicima i kolegama. Pravovremenim prepoznavanjem pokazatelja moždanog udara, pravovremenim alarmiranjem Hitne pomoći i promptno provođenjem suvremenih medicinskih intervencija imate potencijal spasiti život pojedinca s akutnim ishemijskim moždanim udarom i uvelike utjecati na pozitivne rezultate njegova liječenja.

Preporučeno