Život na selu je itekako postao jako popularan prije par godina, kada je krenula pandemija korona virusa. Svi danas kako ulaze polako u godine, jednosavno bježe iz grada, i žele da žive u prirodi i na čistom zraku. Potraga za neovisnim i održivim načinom života preispituje se u svjetlu gospodarske krize i sve većih cijena nekretnina i najamnina.

Kao rezultat toga, globalno je porasla popularnost montažnih kuća i brodskih kontejnera. Konkretno, kontejnerske kuće stekle su značajnu privlačnost na tržištu, prvenstveno zbog svoje isplativosti, kao i zbog svoje brze izgradnje i ekološke prirode. U jeku i nakon globalne pandemije COVID-19, došlo je do značajnog pomaka pažnje prema vikendicama koje se nalaze u neposrednoj blizini urbanih sredina, što je rezultiralo da Kosmaj, Avala i Fruška gora povrate svoj status traženih destinacija za stanovnike grada. tražeći bijeg.

Porast popularnosti vikendica, također poznatih kao kontejnerske zgrade, izravna je posljedica ovog fenomena. Čak i nakon pandemije, ovaj trend se zadržao zbog pomaka prema ekonomičnijem načinu razmišljanja i želji za ponovnim povezivanjem s prirodom. U Srbiji je tržište u ovom segmentu još uvijek u ranoj fazi razvoja, ali istinski interes postoji. Oduševljenje kontejnerskim kućama vidljivo je iz objave na Facebooku, gdje su veliki interes pokazali korisnici iz Srbije i okruženja. Kako je ovaj koncept relativno nov u našoj zemlji, pojedinci su posebno znatiželjni oko cijene, materijala izrade i dugovječnosti ovih stambenih kontejnera.

Goran Ergić, vizionar koji stoji iza tvrtke specijalizirane za projektiranje, izgradnju i prodaju kontejnerskih kuća, velikodušno je podijelio svoja saznanja o čestim pitanjima o stambenim kontejnerima. On smatra da je srpsko tržište još uvijek u ranoj fazi, dok je ovaj tip gradnje dobio značajnu popularnost u zapadnim zemljama, što je u skladu s našim trenutnim fokusom. Prema riječima Gorana Ergića u razgovoru za Espreso, zemlje Balkana imaju veliki potencijal zbog otpora promjenama. Regija se može pohvaliti uspješnom suradnjom sa zadovoljnim klijentima iz Srbije i susjednih zemalja. Primarna privlačnost ovih objekata nedvojbeno je njihova pristupačnost, ali postoje i dodatne prednosti koje zadovoljavaju kupce. Jedna značajna prednost kontejnerskih objekata je njihov pozitivan utjecaj na okoliš.

Kada se kontejnerske zgrade uspoređuju s drugim oblicima gradnje, prednosti su brojne. U pogledu očuvanja okoliša dva su značajna čimbenika. Prvo, gradnja montažnih kuća ne uključuje krčenje šuma, za razliku od drugih metoda. Drugo, prenamjena starih i istrošenih spremnika pridonosi očuvanju okoliša, umjesto povećanja emisija ugljičnog dioksida putem taljenja. Renoviranjem ovih kontejnera, oni se mogu neprimjetno integrirati u prirodu. Nadalje, njihova svestranost omogućuje jednostavno premještanje i prilagodbu različitim namjenama. Cijena kontejnerskih zgrada ovisi o različitim čimbenicima, uključujući veličinu, izbor materijala, opremu i stanje (jesu li nove ili rabljene).

Trošak projekta varira ovisno o specifičnim zahtjevima klijenata i razini složenosti. Cijene se kreću od 15.000 eura bez PDV-a, a rastu ovisno o veličini zahvata, otkriva Goran Ergić u razgovoru za Espresso. Brzina i cijena ove specifične metode gradnje izdvajaju je od tradicionalnih građevinskih praksi. Ne samo da je konačna cijena znatno niža, već je i sam proces znatno brži. Upotreba ekoloških materijala i onih s visokom energetskom učinkovitošću je ključni aspekt. Naš izvor naglašava da su kontejneri izolirani poliuretanskom izolacijom zatvorenih ćelija, koja je tri puta učinkovitija od standardne izolacije od kamene vune.

Klizni sustav u stolariji ovih objekata daje prioritet učinkovitom korištenju prostora. Dodatno, prozori su opremljeni troslojnim i sedmokomornim profilima koji poboljšavaju toplinsku izolaciju. Sam sustav gradnje je modularan, što omogućuje krajnjem kupcu da u suradnji s našim arhitektom prilagodi dizajn i izgled svoje zgrade. Ergić u razgovoru za Espreso ističe kako se trajnost ovih konstrukcija pripisuje specifičnoj korištenoj leguri čelika.

Prema riječima govornika, ove kuće, izgrađene od izdržljivog CORTEN čelika, mogu izdržati različite vremenske uvjete, poplave i potrese, što rezultira potencijalnim životnim vijekom do 70 godina uz minimalno održavanje.

Preporučeno