– U nastavku našeg današnjega članka, malo se fokusiramo na domaće glumice. Branka Katić je jedna od njih, koja je itekako aktivna u medijima, ali nikada nije govorila o svojim privatnim stvarima i događajima. 

Branka Katić, glumica, hrabro je progovorila o izazovnim trenucima svog djetinjstva. Majka joj se borila s depresijom, suočila se s dijagnozom bipolarnog poremećaja, a iskreno je pričala o svojim susretima s psihoterapijom.

Na organiziranom događaju “Na kavi s psihologom” Branka Katić, omiljena srpska glumica, ispričala je dosad neotkrivene aspekte svog života.

Tijekom djetinjstva glumica je na vlastitoj koži iskusila posljedice majčine depresije.

U dobi od 10 godina moja je majka doživjela prvi napad depresije. Povukla se iz svakodnevnih aktivnosti poput jedenja, govora i kupanja, odbijajući potražiti liječničku pomoć. Ova iznenadna promjena za nas je bila zbunjujuća, jer nismo bili svjesni što se događa. Na kraju smo je uspjeli uvjeriti da ode liječniku, iako je to oklijevala zbog stigme povezane s mentalnim zdravljem. Tada su bila druga vremena, jer psihoterapija nije bila često tražena, pogotovo u našem društvenom krugu. Vrsta depresije s kojom se moja majka suočavala zahtijevala je lijekove kao dio liječenja.

  • Kad sam bio mlad, imao sam jedinstveno razumijevanje da tuga postoji i da je svijet na neki način manjkav. Unatoč svojoj nježnoj dobi, uspio sam izbjeći ljutnju na svoju majku koristeći vlastite mehanizme suočavanja. Postalo je jasno da njezina depresija nije samo osobina ličnosti, već kemijska neravnoteža koja zahtijeva lijekove. Naša je obitelj prošla kroz različite faze, s razdobljima stabilnosti nakon kojih su uslijedili napadi depresije ili trenuci poboljšanja koji su bili podjednako izazovni za sve uključene. Moj je otac odbijao priznati majčinu depresiju, odbacujući je kao plod njezine mašte. Međutim, sugerirao sam mu da možda ta neravnoteža doista leži u njezinu umu. Kao najstarija, moja je sestra nosila težinu kućanstva, zapravo postavši naša majčina figura. Vjerujem da i dan danas gaji neku ogorčenost prema našoj majci zbog događaja koji su se odvijali.

Tek nakon što je krenula na vlastiti psihoterapijski put, Branka je shvatila neke stvari, a njihov značaj shvatila je mnogo kasnije.

Nakon razmišljanja tijekom mojih psihoterapijskih seansi, došao sam do spoznaje da se, unatoč mom početnom samopouzdanju, pojavio osjećaj napuštenosti i neadekvatnosti zbog djelomičnog i dubokog gubitka koji sam doživio. Nadalje, postalo je očito da je moja sklonost brizi za druge ostala postojana – istina koja je bila otvoreno priznata.

Osim toga, spomenula je svoju sklonost pohađanju psihoterapijskih seansi i naglasila značajan utjecaj koji su imali na njezinu dobrobit.

  • Utjehu pronalazim u pohađanju psihoterapijskih sesija, gdje sam svjesno odlučila odbiti lijekove i umjesto toga se usredotočiti na razotkrivanje temeljnih razloga svojih emocija. Dok sam mogao obavljati svoje dnevne zadatke, obavila me duboka tuga, ostavljajući me lišenom sreće. Kroz terapiju sam stekao sposobnost razlikovati običnu tugu od dubokog osjećaja bespomoćnosti. Svjedočenje iskustvu moje majke naučilo me da depresija ima moć potpuno promijeniti pojedinca. Nekoć sposobna žena, vješta u kulinarstvu, vješta u društvenim interakcijama i privržena djeci, iznenada postaje osakaćena od straha, čak i kada obavlja jednostavne zadatke poput odijevanja vlastitog djeteta – oštra promjena u samoj njezinoj biti.

Glumica je podijelila svoju osobnu bitku s tugom i izazovima koje joj ona predstavlja u životu.

Kad me obuzima tuga, otkrio sam da se događa nešto izvanredno, dopuštajući si da je potpuno iskusim, da dosegnem dubine te tuge bez otpora. Kako tuga postaje ogromna i nema mjesta gdje bi se dalje intenzivirala, dolazi do postupne transformacije, poput ponovnog izranjanja ispod vode. Kao da život u meni žudi za daškom svježeg zraka, trenutkom povezanosti sa svijetom oko mene. U trenucima kada depresija počne prijetiti, ključno je ne izolirati se, već se natjerati na što veći razgovor s drugima. Poduzimanje radnji može biti oblik spasenja, posebno kada smo svjesni onoga što nam donosi radost i hranu, a što nas čini opterećenima i umornima. Uspostavljanjem istinske veze sa samim sobom i pozornim slušanjem svog tijela, možemo se svjesno truditi pružiti si ruku pomoći kad god je to moguće.

Zaključno, Katić je istaknuo kako suvremeni način života igra značajnu ulogu u sve većoj pojavi depresije.

  • Naišao sam na članak koji je sugerirao da je depresija bolest koja utječe na samu bit nečijeg bića. U našem modernom društvu neprestano smo preplavljeni informacijama preko naših sveprisutnih pametnih telefona, izlažući nas svim negativnostima i tragedijama koje se događaju diljem svijeta. Ovaj stalni niz vijesti nije bio stvarnost u prošlosti. Kao rezultat toga, rijetko nalazimo trenutke samoće koje provodimo sami sa sobom, uvijek osjećajući pritisak nedovršenih zadataka koji nas tište.

U prvim mjesecima 2022. doživjela je bolan gubitak svoje majke Nade, koja je predano pratila njenu slavnu karijeru u Srbiji i šire. Nadin posljednji javni nastup dogodio se na premijeri renomirane predstave “Tiho teče Misisipi” održanoj u Beogradskom dramskom pozorištu.

Preporučeno