New Yorker je u svojoj knjizi “Američka nevjesta u Kabulu” razotkrila potresnu priču, govoreći o opasnim posljedicama intenzivne zaljubljenosti koja je zamalo dovela do njene smrti i nanijela ogromnu psihičku nevolju. Sa nepunih 18 godina, Chesler je bila očarana šarmom starijeg avganistanskog gospodina kojeg je srela dok je bila student na Univerzitetu Bard.

Kada je u njihovoj vezi dostigla dvije godine, Chesler je predložila ideju o putovanju svom tadašnjem dečku Abdulu Karimu. Međutim, on je pristao na prosidbu pod uslovom da se vjenčaju. Na iznenađenje svoje porodice, prihvatila je njegovu ponudu, što je rezultiralo ceremonijom vjenčanja kojoj nijedan od njenih roditelja nije prisustvovao. Nakon njihovog medenog mjeseca u Evropi, Abdul je predložila kratko zaustavljanje u Afganistanu kako bi Phyllis upoznala njegove roditelje prije nego što nastavi njihovo putovanje. Nije znala kolika je obmana. Karim ju je odmah po dolasku uvjerio da preda pasoš, uvjeravajući je da je to samo formalnost i da će joj biti vraćen.

U tom trenutku ona je pretvorena u njegovu podređenu. Shvatila je da ona nije jedina supružnica u njegovom životu i da, bez pasoša, nema nikakva prava unutar granica Afganistana. Po dolasku, otpratili su je u prostranu rezidenciju njenog svekra, u kojoj su bile smještene ne samo njegove tri žene, već i zapanjujuće ukupno 21 dijete, dvoje unučadi i brojna posluga.

Karimova nova supruga imala je minimalne interakcije s njim. Umjesto toga, stavljena je pod brigu svoje svekrve, koja nije gubila vrijeme da je podvrgne poniženju. Svekrva je posluživala svoje obroke koji su stalno izazivali bolest kod nesuđenih gostiju, a zanemarivala je prokuhavanje vode, što je rezultiralo da je Phyllis dobila dizenteriju. Svaki pokušaj da izađe izvan granica kuće zahtijevao je sigurnosnu dozvolu, a ona je dobila dozvolu da ode samo u šest navrata.

U svojoj knjizi, Phyllis je izrazila nedostatak lične slobode, osjećajući se ograničenom i nesposobnom da izađe izvan trenutnih okolnosti. Budni pogled porodice njenog muža ispunio ju je sumnjom, dok je njena rođena majka neumorno pokušavala da je ubedi da prihvati islam. Suočena sa stalnim poniženjem svoje svekrve, Filis je donela tešku odluku da usvoji drugačiju veru, nadajući se da će to okončati njene muke. Nažalost, njena situacija se samo dodatno pogoršavala.

Uprkos svom očaju, napravila je tri uzaludna pokušaja da kontaktira američku ambasadu, jer joj je nedostatak pasoša lišio prava kao američkog državljanina. Njen očaj se samo pojačao. U srceparajućem pismu, žena je otkrila šokantnu istinu o nasilnom ponašanju njenog muža. Nesvjesna njegove prave prirode, nikada nije mogla zamisliti noćnu moru koja ju je čekala. Nažalost, izjavila je da da je znala šta je pred nama, nikada ne bi izašla iz sigurnosti svog doma. Tragično, njeno fizičko blagostanje je uveliko stradalo kao rezultat ovog razornog preokreta.

Nakon što je pretrpjela zlostavljanje u okviru harema, dobila je hepatitis. Očajnički tražeći pomoć, potražila je pomoć i imala je sreću da dobije liječenje od američkog liječnika. Lekar ju je obavestio da je jedino rešenje da joj spase život da potraži medicinsku pomoć u inostranstvu. Zbog toga je primljena u bolnicu na dalje liječenje. Usred noći, probudila se i zatekla svoju svekrvu kako pokušava da sabotira njen život petljajući u epruvete. Da bi osigurala svoj opstanak, njena jedina prilika je bila da ubijedi svog svekra, porodičnog patrijarha, da joj da dozvolu da otputuje u SAD. Nakon njenih napora uvjeravanja, na kraju je pristao.

Nakon što je dobila njegovu saglasnost, dobila je dozvolu da napusti Afganistan. U očajničkom pokušaju da spriječi njen odlazak, njen supružnik ju je podvrgao gnusnom činu seksualnog napada dok je ležala u bolničkom krevetu, plašeći se mogućnosti trudnoće. Na veliku nevjericu, kada se konačno ukrcala u avion za Ameriku, shvatila je da joj je menstrualni ciklus poremećen. Razlog za ovaj poremećaj ubrzo je postao očigledan – nosila je dijete u utrobi.

Po odlasku aviona, obuzimao me je neodoljiv osjećaj ushićenja, do te mjere da ga je moje fizičko biće jedva moglo obuzdati. Čim sam kročio na poznato tlo svoje rodne zemlje, našao sam se preplavljen emocijama, pao sam na koljena i pritisnuo usne na zemlju u znak duboke zahvalnosti i olakšanja, kako je ispričala duboko uznemirena Česlerova.

Preporučeno