Proaktivno promišljanje o zdravlju štitnjače je ključno, a poduzimanje svih potrebnih mjera za podršku ovoj ključnoj žlijezdi ključno je za njezino optimalno funkcioniranje. 1. Prerađena i pržena hrana. Uključivanjem ovih u svoju prehranu nećete unijeti korisne hranjive tvari u svoje tijelo; naprotiv, možete nenamjerno povećati unos natrija i nezdravih masti iznad onoga što ste prvotno namjeravali.

Cijeli organizam, pa tako i štitnjača, pod negativnim je utjecajem ovih tvari. Za osobe koje su intolerantne, gluten je značajan, jer istraživanja pokazuju korelaciju između celijakije i mnogih pacijenata s poremećajima štitnjače. ŠTO ŠTITNJAKA PREFERIRA? Od ključne je važnosti pratiti prehrambene navike kako bi se poboljšala funkcija štitnjače i regulirala proizvodnja hormona.

Povećajte unos hrane koja obiluje vitaminima B skupine i željezom, zajedno s hranom bogatom vitaminom A. Nećete požaliti što ste odlučili unijeti više svježe, organske hrane pune antioksidansa poput borovnica, trešanja, cikle i rajčica. Birajte zdrave masti, orašaste plodove, mahunarke, voće i povrće. Morske alge su posebno vrijedne pažnje zbog bogatog sadržaja joda i drugih bitnih nutrijenata.

Visokokvalitetni dodaci prehrani, poput vitamina i minerala, doista mogu pružiti potporu štitnjači. Ipak, važno je biti oprezan jer nije svaki dodatak prehrani koristan za njezinu dobrobit. Nadalje, neki od ovih dodataka mogu stupiti u interakciju sa sintetičkim lijekovima koje možda trenutno uzimate kao dio svog propisanog režima. Zbog toga je bitno razumjeti koje je vitamine i minerale važno uključiti u prehranu, zajedno s onima koji zahtijevaju posebnu brigu. Odličan izbor!

Preporučljivo je u prehranu uključiti jod, vitamine B skupine, cink, selen i hranu bogatu L-tirozinom. Nemasno meso, hladnovodna riba, laneno sjeme i grah imaju značajnu ulogu u održavanju zdravlja štitnjače. Odlučiti se za organsku hranu je posebno povoljno, jer nedostaju specifični steroidi i hormoni koji mogu spriječiti prirodnu proizvodnju hormona štitnjače. Ove su namirnice također izvrsni izvori omega-3 masnih kiselina.

Štitnjača ovisi o omega-3 masnim kiselinama, koje su prisutne u tuni i lososu, sve dok se te ribe dovode iz oceana, a ne iz ribnjaka. Kako bi ribe imale omega-3 masne kiseline, njihova prehrana mora uključivati ​​alge. Osim toga, sjemenke lana korisne su za zdravlje štitnjače; da biste ih dodali u svoju prehranu, sameljite sjemenke pomoću mlinca za kavu i pomiješajte ih u jogurt, salate i juhe.

Za optimalne rezultate, treba ih uključiti u kuhana jela nakon što je kuhanje završeno, a ne prije. Bavljenje tjelesnom aktivnošću ključno je za dobrobit. Vaša će štitnjača ostati u stanju mirovanja bez proaktivnih mjera. Tjelovježba ima značajnu ulogu u očuvanju cjelokupnog zdravlja, a posebno je ključna za pravilan rad štitnjače.

Ako imate problema s radom ove žlijezde, nije preporučljivo baviti se intenzivnim treninzima koji premašuju vaše sposobnosti izdržljivosti. Pretjerano naprezanje može pogoršati umor u vašem tijelu i dodatno opteretiti štitnjaču koja već loše funkcionira. Stoga je preporučljivo započeti s laganim aktivnostima kao što su hodanje, vožnja bicikla ili aerobik te postupno povećavati snagu i izdržljivost.

Preporučeno