U osmom razredu nije neobično da djevojčice žive u odvojenoj državi. Medicinski stručnjaci su izjavili da za mnoge djevojke u ovoj dobi njihov menstrualni ciklus tek treba biti uspostavljen. Kao rezultat toga, možda čak i ne shvate da su trudne sve dok ne bude prekasno za pobačaj.

Kada je riječ o polaganju ispita, pojedinci mogu doći na mjesto testiranja u pratnji majke ili druge osobe. Prema riječima Sanje Tončić, ginekologa specijaliziranog za zdravlje adolescenata u Domu zdravlja “Novi Sad”, većina njezinih pacijenata je u dobi od 15 do 19 godina. Ipak, prima i pacijente od 14 godina, kao i one od 25 godina.

Pacijentice najčešće traže naše usluge zbog neredovitog menstrualnog ciklusa ili pretjeranih bolova i krvarenja uzrokovanih pojačanim sekretom. Osim toga, dermatolozi mogu uputiti pacijente koji imaju akne ili neuobičajenu pigmentaciju kože, što nas navodi na analizu hormona i ultrazvuk. Pacijenti s neredovitim ciklusima također mogu pregledati štitnjaču. Uobičajeno je da djevojčice na prvi pregled dolaze s majkama. U prosjeku dnevno primimo od 15 do 20 pacijenata, od kojih je 80 posto spolno aktivno. Doktorica Tončić napominje da je korisno kada djevojke dođu sa svojim partnerima jer mogu zajedno razgovarati o zaštiti. Nadalje, djevojkama su na raspolaganju i radionice o sprječavanju maloljetničke trudnoće.

Tončić prenosi slučaj djevojčice iz osmog razreda koja je bila trudna s blizancima. To je često zbog neredovitih mjesečnica, a simptomi se mogu zamijeniti s nečim drugim. Na primjer, jedna djevojčica je imala bolove ispod rebara, što su zapravo pokreti bebe. Pobačaj se ne može izvoditi nakon desetog tjedna trudnoće. Tončić napominje da se svaki drugi mjesec susreću s manjom trudnoćom. No, njihov centar primarno je usmjeren na prevenciju i savjetovanje. Djevojke su svjesne angažmana centra i često se vraćaju na redovite kontrole.

Njegov savjet mladim djevojkama je da odgode trudnoću dok ne uđu u pubertet.

Tončić savjetuje adolescentima da pričekaju s pubertetom jer se njihovo tijelo još razvija, pa i zdjelica. U ovoj fazi možda neće u potpunosti razumjeti svoje odgovornosti i možda neće ni razmišljati o korištenju kondoma. U nekim slučajevima mogu se okrenuti piluli za “jutro poslije”, koju moraju uzeti unutar 72 sata nakon snošaja, ali ne ponovno sljedećih šest mjeseci. Važno je da budu svjesni da prekid veze nije sigurna metoda za izbjegavanje trudnoće. Djevojke su obično shrvane viješću o trudnoći, što može biti teška situacija za cijelu obitelj. U nekim slučajevima možda će biti potrebno uključiti psihologa. Nažalost, neželjenu djecu često odgajaju bake i djedovi jer otac djeteta brzo nestane iz života svoje djevojke. Osim toga, mnoge od tih djevojaka također imaju klamidiju, što u konačnici može dovesti do neplodnosti. Tijekom pregleda ponekad se otkrije da imaju prekancerozne lezije.

Ciste i humani papiloma virus (HPV) povremeno se identificiraju tijekom liječničkih pregleda. Važno je napomenuti da ako je pacijentu dijagnosticirana infekcija, on je može prenijeti na svog partnera. Stoga je preporučljivo da parovi zajedno posjećuju maloljetnog ginekologa. Tijekom ovog posjeta, pacijenti će biti obaviješteni da treba izbjegavati seksualnu aktivnost tijekom liječenja. Ove preporuke daje ginekolog.

Preporučeno