Srčani zastoj je hitna medicinska pomoć koja pogađa oko 30.000 osoba godišnje u Velikoj Britaniji kada im srce prestane kucati, što rezultira stopom smrtnosti od preko 90%. Ovo se razlikuje od srčanih udara, koji su uzrokovani prekidom dotoka krvi u organe. Srčani zastoji su, s druge strane, uzrokovani abnormalnim srčanim ritmovima koji nastaju kada električni sistem tijela ne funkcionira. Osim ako se kardiopulmonalna reanimacija (CPR) ne primeni odmah, osoba će umrijeti za nekoliko minuta. Međutim, postoje znakovi upozorenja koji se mogu otkriti prije nego što se epizoda pojavi. Dr. Kindaron Reinier, doktor medicine u Cedars-Sinai Health System u Los Angelesu, navodi da se “trenutni, nepredvidivi srčani zastoj može predvidjeti simptomima upozorenja”.

Otprilike 50% pacijenata osjeti simptome u “satima, danima ili sedmicama” prije srčanog zastoja. U studiji objavljenoj u The Lancet, istraživači su istraživali učestalost simptoma kod pacijenata sa srčanim zastojem i kontrolnu grupu pacijenata bez srčanog zastoja koji su također nazvali 911. Studija je analizirala preko 1.500 odraslih osoba u Sjedinjenim Državama kako bi utvrdila da li su neki simptomi indicirani predstojeći napad. Nakon provedenog istraživanja, istraživači su identificirali nekoliko simptoma koji su bili povezani sa srčanim zastojem. Najčešći rani znak bila je dispneja, koja je u medicini poznata kao kratak dah. Ovaj simptom je bio prisutan kod otprilike 41 posto pacijenata, što je značajno više od 22 posto pronađenih u kontrolnoj grupi.

Stručnjaci su otkrili da je jedini simptom koji je posebno povezan sa srčanim zastojima kod oba spola bio poseban znak. Drugi najčešći simptom bio je bol u grudima, koji je zahvatio otprilike jednu trećinu pacijenata, u poređenju sa jednom četvrtinom kontrolne grupe. Međutim, bol u grudima bio je samo značajno povezan sa srčanim zastojima kod muškaraca, a ne kod žena. Kod srčanih pacijenata dijaforeza ili prekomjerno znojenje je također bila češća nego u drugim hitnim slučajevima, pri čemu je otprilike 12% pacijenata pokazalo simptome u poređenju sa 8% u kontrolnoj grupi.

Ovaj simptom je također samo značajno povezan sa srčanim zastojima kod muškaraca. Dodatno, pojava slična srčanom udaru bila je češća kod srčanih pacijenata nego kod kontrolne grupe, pri čemu je 11% pokazivalo simptome u poređenju sa 7%. Prema Klix.ba, kontrolna grupa je češće imala simptome kao što su mučnina ili povraćanje, slabost, vrtoglavica i abdominalni simptomi.

Preporučeno