Nakon dugotrajne borbe s teškom bolešću, u 63. godini života preminuo je naš voljeni izvođač Žarko Laušević. Žarko će zauvijek ostati ovjekovječen kao iznimno vješt glumac s prostora bivše Jugoslavije. Uz njegov talent, također je bio prepoznat po svojoj jedinstvenoj privlačnosti i enigmi, karakteristikama koje se obično povezuju s pojedincima melankolične naravi. Nije iznenađenje da ga se smatra jednim od najvećih glumaca svih vremena. Osim doprinosa na polju glume, Žarko je bio i vatreni pobornik sporta.

U jednom slučaju naletio je na fascinantnu priču iz razdoblja koje je proveo u New Yorku s Vladom Divcem i Peđom Stojakovićem. Dok su igrali za ekipu Sacramenta, Vlade i Peđa su se trudili pozvati svog prijatelja Žarka na ručak kad god su bili u New Yorku. Jedno od njihovih druženja pokazalo se posebno zadivljujućim. Žarko je u to vrijeme radio kao slikar u Americi kada je s nekim poznatim košarkašima odlazio u Ćiprijane, jedan od najluksuznijih restorana u New Yorku.

Tijekom Sacramentovih posjeta New Yorku, Vlade Divac i Peđa Stojaković uvijek bi nas pozivali na večeru. Zatim bismo zajedno gledali utakmicu i krenuli na ručak. U to vrijeme bio je prisutan i izvjesni Ćiprijani, a sada smo Anita i ja u nesporazumu s Divcem i Stojakovićem oko plaćanja računa. I pored našeg inzistiranja, samo bi nas gledali s molećivim izrazom lica, odbijajući da nam daju obavezu”, kazao je Laušević.

Postoje određene vrste vina čija mi cijena nije poznata. Kako nisam upoznat s noćnim životom u New Yorku i ne sudjelujem u njemu, sutradan se probudim s mamurlukom i spoznajom da sam slikao ulaz u Ciprijani za samo 80 dolara dnevno. Točan iznos novca zarađen od pothvata prethodne noći za mene ostaje misterij. Nakon dugotrajne borbe s teškom bolešću Žarko Laušević preminuo je u 63. godini života.

Njegova ostavština zauvijek će biti ostavština jednog od najdarovitijih glumaca u bivšoj Jugoslaviji. Osim svoje urođene vještine na pozornici, posjedovao je i određenu zagonetnu privlačnost i karizmu, karakterističnu za melankolike. Upravo ta jedinstvena kombinacija mu je priskrbila mjesto među najvećim glumcima svih vremena.

Pokušaj nabrojati sve uloge koje je odigrao bio bi opsežan pothvat. Ipak, neosporno je da je Laušević pokazao snobovske osobine ne samo u tumačenju lika “Smekera”, već iu gotovo svakom drugom ostvarenju u kojem se pojavio, bez obzira na to je li igrao sporednu ili glavnu ulogu. Ovakvo ponašanje bilo je dosljedno tijekom cijele njegove karijere, uključujući i The Grey House iz 1986.

U ionako bogatoj glumačkoj ekipi ove cijenjene serije, Laušević, nekoć široj javnosti nepoznat glumac, istaknuo se kao izvođač koji je nadmašio svoje kolege kao prvi među jednakima. Metodično se uhvatio u koštac s najizazovnijom ulogom Šilje, lika koji je malo govorio, ali je zbog Lauševićeve magnetske karizme postao senzacija. Šilja je bio tragična figura čiji smo život pratili i nakon boravka u internatu, svjedočeći njegovoj borbi da se kao bivši robijaš uklopi u društvo. Unatoč naporima odbjeglog Blacka da ga vrati u kriminalni život, Šilja je ostao uporan u svojoj odluci, da bi na kraju postao žrtvom Blackove brutalnosti zbog svoje predanosti nenasilju.

Preporučeno