Srbija je bila pogođena tugom kada je čula priču o mladoj majci iz Majdanpeka koja je doživjela prijevremene porode i nakon toga izgubila jedno od svojih blizanaca. Trudnice su posebno zabrinute u svjetlu činjenice da dotična majka nije imala trudove i još nije trebala poroditi. Doktorica Vanja Milošević, ginekologinja Narodne fronte, daje uvid u to kako je do ovakve pojave moglo doći.

Prema riječima dr. Miloševića, ginekologa iz “Narodnog fronta”, uobičajeno je da žene imaju osjećaj potrebe za pražnjenjem crijeva prije i tijekom poroda. Taj se osjećaj često opisuje kao fantomski nagon i rijetko se pogrešno zamijeni s nečim drugim osim s početkom poroda. Muke porođaja značajan su znak da je porođaj blizu, kao i snažni trudovi koji signaliziraju isto. Međutim, kod žena koje su više puta rađale, nije neuobičajeno da kontrakcije zamijene s nagonom za defekaciju. Ove kontrakcije često prolaze nezapaženo. Iako za to mogu postojati različita objašnjenja, žena koja je već rodila trebala bi znati prepoznati znakove bolova prije porođaja. Prema riječima ginekologa, bit će obavljena obdukcija kako bi se utvrdilo je li dijete mrtvo rođeno ili je umrlo nakon poroda. Infekcije, amnionitis i ruptura vodenjaka pokazatelji su prijevremenog poroda, kao i genetske predispozicije, osobito u slučajevima blizanačke ili višeplodne trudnoće.

Blizanačke trudnoće posebno zahtijevaju drugačiju vrstu poroda, često dva do tri tjedna ranije od jednoplodne trudnoće. Objašnjava da Narodna fronta obavještava majke koje nose više plodova da će njihov datum poroda vjerojatno biti ranije nego što je predviđeno. Broj mrtvorođene djece u svijetu svake godine iznosi oko dva milijuna, što je jednako jednom svakih 16 sekundi. Afričke zemlje imaju najveću učestalost mrtvorođene djece. Definicija Svjetske zdravstvene organizacije mrtvorođenosti je smrt bebe u dobi od 28 tjedana ili više koja se dogodi prije ili tijekom poroda.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je podatke prema kojima Srbija ima jednu od najvećih stopa mrtvorođenih u Europi. Stopa mrtvorođenih na 1000 rođenih u Srbiji je 4,4 posto od 2019. Ostale zemlje poput Bugarske (5) i Ukrajine (4,5) imaju više stope. U zapadnoj Europi prosječna stopa je otprilike 2,2 posto, s izuzetkom Francuske gdje doseže 4,3 mrtvorođenih na 1000 rođenih. Statistika ostaje nepromijenjena i točna.

Prema Miloševićevim riječima, raspon mrtvorođene djece u pravilu je između 5 i 10 posto, dok se u isti raspon ubrajaju i prijevremeni porodi. Velika većina porođaja, otprilike 80 posto, dogodi se u terminu, a znatno manji postotak se dogodi nakon termina. Kako ne bi došlo do opasnih situacija za majku i dijete, Milošević se zalaže za redovite preglede i uzimanje briseva rodnice po preporuci liječnika.

Prema riječima stručnjakinje, primjena ovih testova omogućuje pravovremeno prepoznavanje infekcija kod žena koje potencijalno mogu rezultirati korioamnionitisom, odnosno bakterijskom infekcijom plodovih ovoja. Ako se ovo stanje ne kontrolira, doći će do upale i pucanja amnionske vrećice, što ukazuje na skori početak poroda. Kako bi se osigurala sigurna trudnoća, žene koje su trudne ili žele zatrudnjeti trebaju se podvrgnuti testiranju na spolno prenosive bolesti i sve bakterije koje mogu predstavljati rizik za trudnoću.

Milošević naglašava da se tijekom pregleda trudnice testiraju na širok spektar potencijalnih problema, uključujući cervikalni i vaginalni sekret, spolno prenosive bolesti i druge ginekološke probleme. Ovi testovi su ključni za prepoznavanje i liječenje infekcija koje mogu uzrokovati prijevremeni porod ili pobačaj.

Preporučeno