Ako ste sami i sumnjate da doživljavate srčani udar, nemojte čekati. Odmah zatražite pomoć od nekoga da vas odvede do najbliže medicinske ustanove.

  • U slučaju da niste sigurni doživljavate li ili ne srčani udar, toplo se savjetuje da odmah nazovete hitnu pomoć umjesto oklijevanja. Istraživanja pokazuju da starije osobe i žene često odgađaju traženje pomoći, prvenstveno zbog nedovoljne informiranosti o simptomima. Ova zabuna često proizlazi iz zamjene simptoma srčanog udara, kao što su bolovi u trbuhu ili ramenima, s simptomima drugih bolesti. Bitno je napomenuti da ovo kašnjenje nije potaknuto željom da se izbjegne neugodnost voljenih osoba.

    Važno je pomno pratiti simptome koji se mogu pojaviti mjesec dana prije srčanog udara.UmorPrevladavajući pokazatelj nadolazećeg srčanog udara je prisutnost neobjašnjive iscrpljenosti. Bavljenje osnovnim aktivnostima, poput pospremanja ili tuširanja, može postati naporno, a umor se pojačava kako dan odmiče. Treba napomenuti da se ovaj simptom češće opaža kod žena.

    Simptomi koji se obično povezuju s nelagodom u trbuhu uključuju mučninu, nadutost i prisutnost plinova. Prije pojave srčanog udara, bol ima tendenciju da se manifestira na pulsirajući način. Osim toga, može se javiti i bol u prsima.Muškarci bi trebali obratiti veliku pozornost na bol u prsima jer je to ključni rani pokazatelj koji se ne smije zanemariti. S druge strane, žene iskuse ovaj simptom samo u 30% slučajeva. Neugoda, bilo da je trajna ili prolazna, može se osjetiti u rukama (obično lijevoj), čeljusti, vratu, ramenima i trbuhu.

NesanicaUobičajeni simptomi ovog stanja uključuju poteškoće u započinjanju spavanja, prerano buđenje i lošu kvalitetu sna. Ovi simptomi povezani su s povećanom osjetljivošću na srčane bolesti ili moždani udar. Osim toga, pojedinci također mogu doživjeti intenzivnu anksioznost i pokazivati ​​veće stope izostanaka s posla. Važno je napomenuti da ovo stanje uglavnom pogađa žene.Poteškoće s disanjem ili osjećaj nedostatka zraka mogu dovesti do osjećaja nedovoljnog unosa kisika i potencijalne vrtoglavice. I muškarci i žene mogu se susresti s ovim simptomom, koji se obično manifestira do šest mjeseci prije srčanog udara.

Gubitak kose može poslužiti kao dodatna indikacija, obično pogađa muškarce starije od 50 godina, iako su i žene osjetljive na ovo stanje.Kada dožive ubrzan ili nepravilan rad srca, pojedinci, osobito žene, često su preplavljeni panikom i tjeskobom. Nepravilan rad srca u trajanju od 1-2 minute može dovesti do osjećaja vrtoglavice i duboke iscrpljenosti.

Abnormalno ili pretjerano znojenje, koje se može dogoditi u bilo koje doba dana, može poslužiti kao rani pokazatelj srčanog udara. Ovo stanje češće pogađa žene i može se pogrešno protumačiti kao pokazatelji menopauze poput noćnog znojenja ili valunzima. Bez obzira na temperaturu ili tjelesnu aktivnost, mogu se pojaviti simptomi slični gripi poput ljepljive kože i znojenja. Iako se ovi simptomi mogu povremeno povući, najčešći pokazatelji srčanog udara uključuju:

Osjećaj nelagode u prsima može se manifestirati kao iznenadna pojava ili trajati nekoliko minuta, karakteriziran osjećajem stezanja, punoće i neugodnog pritiska.Iskustvo boli, u rasponu od oštre do tupe, može varirati u intenzitetu i trajanju. Ima potencijal zračenja u različitim dijelovima tijela, bilo da je kratkotrajan ili traje nekoliko sati.U području “žlice” pojedinci mogu osjetiti bol i nelagodu u različitim dijelovima tijela, uključujući čeljust, lijevu stranu, ruke, leđa, vrat i trbuh.

Mogu se javiti simptomi poput nedostatka zraka, osjećaja nedostatka zraka, poteškoća s disanjem i nelagode u prsima.Hladan znoj, mučnina, povraćanje, blijed ten i opća slabost uobičajeni su simptomi koji se mogu pojaviti istovremeno.Brzina otkucaja srca može doseći najviše 150 otkucaja u minuti.Iznenadni gubitak pokretljivosti jednog ili više udova, bilo da se radi o ruci ili nozi, čest je simptom kojeg morate biti svjesni.

Iznenadna pojava nesvjestice ili jaka glavobolja mogu biti alarmantni simptomi.Ako osjetite razdražljivost, strah ili osjećaj nadolazeće smrti, važno je da osobe sa srčanim oboljenjima potraže pomoć ako bol potraje dulje od dvije minute. Slično tome, osobe s anginom pektoris trebaju potražiti pomoć ako se bol ne povuče unutar deset minuta od uzimanja nitroglicerina. U slučaju da ste sami i sumnjate da imate srčani udar, nemojte se ustručavati zamoliti nekoga da vas preveze do najbliže zdravstvene ustanove.

 

 

Preporučeno