Preporučuje se svakodnevna konzumacija svežih bobica aronije u količini od 200 do 300 grama. Aronija, poznata i kao sibirska borovnica, hvaljena je kao hrana budućnosti zbog svog izuzetnog sadržaja antioksidanasa. Aronija ima četiri do šest puta više antioksidanasa nego brusnice i većina drugog bobičastog i raznog voća.

  • Što se tiče antioksidansa, svježi plodovi aronije su bez premca. Aronija se smatra najhranjivijim voćem na svijetu, a potječe iz Sjeverne Amerike. Danas se uzgaja u više zemalja, kao što su Rusija, Poljska, Ukrajina, Njemačka, Bugarska, pa čak iu vlastitom dvorištu.

Zanimljivo je da aronija nema prirodnih protivnika i pokazuje izuzetnu otpornost na različite vremenske uvjete, čak i na niskim temperaturama. Dodavanje 200 do 300 grama svježe aronije vašoj dnevnoj prehrani odličan je način da uživate u njezinim blagodatima. Osim toga, aronija nudi svestranost jer se može sačuvati zamrzavanjem ili sušenjem ili pretvoriti u slatke poslastice poput džema, soka, sirupa ili kompota.

Aronija je poznata po svom bogatom sadržaju antioksidansa koji pruža učinkovitu zaštitu zdravih stanica i krvne plazme u tijelu od štetnog djelovanja oksidativnog stresa. Osobe s hipertireozom mogu imati velike koristi od aronije jer ima sposobnost poboljšanja rada štitnjače. Osim toga, aronija ima ključnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih problema, snižavanju visokog krvnog tlaka i razine kolesterola te poticanju proizvodnje korisnog kolesterola.

U području zaštite od bolesti aronija se nameće kao neizmjerno moćan i posve prirodan resurs. Njegova učinkovitost ostaje netaknuta čak iu slučajevima kada je bolest već prisutna. Među raznim sortama aronije, sibirska aronija, uzgojena u neometanom okolišu usred hladne klime, ističe se kao najsnažnija i najutjecajnija. Aronija, često hvaljena kao hrana sutrašnjice, može se pohvaliti izvanrednim ljekovitim svojstvima za ljudski organizam.

Izvanredna sposobnost aronije da oslobodi tijelo od toksina i teških metala pozicionira je kao ključnu obranu od malignih bolesti. Temeljitim istraživanjem otkriveno je da aronija ima moć borbe protiv raka tako što učinkovito uništava značajnu količinu malignih stanica u različitim dijelovima tijela, uključujući mozak, pluća, dojke, debelo crijevo i jetru. Djelujući kao izvanredan antioksidans, aronija sprječava stvaranje štetnih slobodnih radikala i njihov štetan utjecaj na zdrave tjelesne stanice i krvnu plazmu.

Uvrštavanjem tamne bobice, moćne biljke, u dnevni režim, moguće je ne samo usporiti proces starenja, već i zaštititi se od pojave kroničnih bolesti. Opsežna istraživanja pokazala su izvanrednu sposobnost biljke da poboljša cirkulaciju krvi unutar krvnih žila u tijelu. To zauzvrat učinkovito snižava razinu kolesterola i triglicerida, promičući tako optimalno zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Štoviše, ova izvanredna biljka ublažava migrene i bolove u glavi, učinkovito snižava krvni tlak i podržava čvrstu crijevnu sluznicu i želudac. Osim toga, aronija je poznata po jačanju cjelokupnog imunološkog sustava, smanjenju upala, zaštiti od virusnih i bakterijskih infekcija u mokraćnom sustavu te omogućava optimalan rad jetre i žuči. Razni proizvodi od aronije, poput sokova i čajeva, sada su dostupni za konzumaciju na našem domaćem tržištu.

Povoljna svojstva bobica aronije mogu se osjetiti kada se konzumiraju u njihovom prirodnom stanju. Dnevni unos od otprilike 200 do 300 grama ovih bobica dovoljan je da iskoristite njihove dobrobiti. Kako bi aronija uživala tijekom cijele godine, može se čuvati zamrzavanjem, sušenjem ili preraditi u ukusne oblike poput marmelade, soka, sirupa, kompota, vina, likera i rakije. Među tim izborima posebno se preporuča hladno prešani sok. Jednostavnim konzumiranjem čašice rakije na prazan želudac svaki dan, mogu se dobiti brojne prednosti.

 

 

Preporučeno