– Adolf Hitler je za sada najveći zlikovac koji se ikada pojavio u cijelom svijetu. Iako je prošlo više od 80 godina od 2 Svjetskog rata, posljedice istog osjete se i dan danas. Jako veliki osobenjak bio je Adolf, ali je imao moć da privuče velike narodne mase, da krenu za njim, i da ga slijede u ideologiji fašizma. 

Malo je imena u istoriji izazvalo tako neposrednu i intenzivnu odbojnost kao što je ime nacističkog vođe Adolfa Hitlera. Ruke su mu bile umrljane krvlju miliona koji su izgubili živote u razaranju Drugog svetskog rata i užasima holokausta.

Ali Hitler nije rođen kao brutalni tiranin, on je postao ono što je postao. Istražite Hitlerov život i otkrijte put koji je vodio do uništenja.

Adolf Hitler rođen je 20. aprila u austrijskom gradu Braunau am Inn, u Gornjoj Austriji na austrijsko-njemačkoj granici. Njegov otac Aloz je bio carinik, dok je majka Klara bila iz siromašne seljačke porodice. Porodica Hitler je bila finansijski prosperitetna, ali Alois je bio dominantna figura, a mladi Adolf se često našao u sukobu sa nasilnim temperamentom svog oca. U osnovnoj školi Hitler je bio pametno, popularno dete. U srednjoj školi, postao je mentalno povučen, radije je reproducirao bitke u Burskom ratu umjesto da uči. Sa 16 je napustio školu bez ikakvih kvalifikacija.

Hitler je sanjao da postane umjetnik. Njegov otac je odbio tu ideju, ali nakon njegove smrti 1903. Hitler je pokušao da ostvari svoj san.

  • Prijavio se za upis na Akademiju likovnih umjetnosti u Beču, ali je po kratkom postupku odbijen u oktobru 1907. Ubrzo nakon toga, umrla je Hitlerova voljena majka. Preselio se u Beč, spavao po hotelima, crtao razglednice i živio nestabilnim boemskim životom. Ovdje je počeo razvijati mnoge stavove koji će kasnije karakterizirati njegovu ideologiju i želju za ujedinjenjem Njemačke i Austrije. Posebno je bila uticajna antisemitska politika gradonačelnika Beča Karla Luegera.

Hitler je mrzeo multietnički sastav Habsburškog carstva kojim je dominirala Austrija. Kako bi izbjegao vojnu službu, preselio se u Minhen 1913. godine.

Hitler je želeo da dokaže svoju lojalnost Nemačkoj. U avgustu 1914. svijet je upao u rat bez presedana. Hitler se brzo prijavio. U vojsci je konačno pronašao svoju svrhu i u potpunosti se poistovetio sa ciljem.

Za njega država nije bila ekonomski već rasni entitet. Promicao je superiornost arijevske bijele rase, a posebno je bio ljut na Jevreje, koje je smatrao “parazitima”. Njihovo eliminisanje, rekao je, “će biti krvavi proces”. “Mein Kampf” opisuje ključne principe Njemačke pod nacističkom kontrolom – vojnu ekspanziju, iskorenjivanje “nečistih” rasa i diktatorski autoritarizam. Kada je knjiga objavljena u julu 1925. godine, otkriveno je više o Hitlerovim stavovima.

Počevši od 1933. godine, nacisti su nastojali da isključe Jevreje i druge “nepoželjne” iz javnog života. Godine 1935. započela je nova faza – nametnuti biološki karantin.

Na godišnjoj konferenciji u Nirnbergu, Hitler je najavio zakone koji uskraćuju državljanstvo Jevrejima i zabranjuju brak ili seksualne odnose sa osobama “njemačkog ili srodnog porijekla”. Svako ko ima tri ili više jevrejskih baka i djedova je pogođen, bez obzira na njihov vjerski identitet.

Ohrabren pobjedom u Minhenu, Hitler se usmjerio na istok Poljske. Ali prvo je morao da postigne sporazum sa Staljinovim Sovjetskim Savezom. Hitler je bio spreman da ostavi po strani svoju mržnju prema komunizmu radi strateškog dobitka.

Kako su se sovjetske trupe približavale njegovom bunkeru u Berlinu, Hitler je prihvatio neizbježnost poraza. Izveo je plan samoubistva. Prije nekoliko sati oženio se Evom Braun, sa kojom je zajedno već 11 godina. U rano jutro 29. aprila vjenčali su se. Sljedećeg dana, nešto poslije 15:30, zagrizli su u tanke staklene boce koje su sadržavale cijanid. Hitler se tada ubio. Čovjek odgovoran za bezbrojne patnje, koji je gotovo sam doveo svijet na rub uništenja, mrtav je.

Ubrzo nakon smrti Adolfa Hitlera, njegovo tijelo je premješteno u malu baštu pored bunkera.

Preporučeno